Košice 15. mája (TASR) - Majoritným politickým stranám ide o to, aby si rozdelili rómske hlasy a žiadna z rómskych politických strán sa do parlamentu nedostala.
Pre TASR to dnes povedal výkonný podpredseda Rómskej občianskej iniciatívy (ROI) Milan Ščuka. Reagoval tým na informácie, ktoré médiám poskytol sociológ Michal Vašečka z bratislavského Inštitútu pre verejné otázky (IVO), podľa ktorého rómske politické strany majú nízke volebné preferencie a o hlasy cca 250 tisíc Rómov sa uchádzajú veľké politické strany, najmä HZDS, SDKÚ a SMK.
Podľa Ščuku v súvislosti s voľbami sa budú v médiách čoraz častejšie objavovať zavádzajúce informácie o tom, že rómske politické strany majú nízku podporu. Takýto názor budú podľa neho prezentovať tie politické strany, ktoré si na Rómov spomenú vždy len pred voľbami, ale krátko po nich na svoje sľuby zabudnú.
Stále však platí, zdôrazňuje Ščuka, že Rómovia dôverujú rómskym stranám a ich lídrom, lebo len s ich pomocou možno vyriešiť rómske problémy. O dôvere rómskym stranám svedčí to, že napríklad vo voľbách do orgánov vyšších územných celkov (VÚC) získali ich kandidáti spolu 115 tisíc hlasov. A to je podľa Ščuku potenciál, s ktorým treba rátať.
ROI preto presadzuje teóriu, že Rómovia nepotrebujú nerómske politické strany a ich predstaviteľov, pretože títo pre nich ešte nikdy nič neurobili a ich niekdajšie sľuby dávno zapadli prachom.
Predstavitelia ROI sú presvedčení, že je nevyhnutné uvažovať aj o znížení kvóra na vstup rómskych politických strán do parlamentu. "Jeho znížením by Slovenská republika vyslala Európe jasný signál o tom, že má úprimný záujem riešiť rómske problémy," zdôraznil Ščuka.
Na otázku, aká hranica na vstup do parlamentu by mala byť definovaná pre rómske politické strany, Ščuka uviedol, že podľa návrhu ROI by to mali byť tri percentá. "V Maďarsku to tak urobili a teraz majú v parlamente päť Rómov. Podobne by sa to mohlo udiať aj u nás, " uzavrel Ščuka.
*fur na