SME

Slovensko vraj dostalo ultimátum. Brusel nalieha

Do štvrtka máme rozhodnúť o podpore obranného valu, vraví zdroj z únie.

Brusel čaká na slovenské stanovisko.Brusel čaká na slovenské stanovisko. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – TASR/AP)

Európska únia od nás očakáva jasný postoj k obrannému valu eurozóny. Ak bude negatívny, môžeme vraj zabudnúť na solidaritu, ak by sme potrebovali pomoc. Ficova vláda s rozhodnutím otáľa. Budúca vláda čaká na spresnenie podmienok.

Pôvodnú spravu tlačovej agentúry sme o 18:51 nahradili autorským článkom SME

BRATISLAVA. Slovensko údajne dostalo od Európskej únie ultimátum. Ak nepodporí 750-miliardový obranný val na pomoc eurozóne do štvrtka 1. júla, môže zabudnúť na pomoc a solidaritu, keď sa samo ocitne vo finančných problémoch. Televízii Markíza to oznámili dobre informované zdroje z Bruselu.

SkryťVypnúť reklamu

O termíne, ktorý by mal byť pre Slovensko hraničný, vie aj odchádzajúci minister financií Ján Počiatek zo Smeru. „Som informovaný z Bruselu. Konštatovali, že v prípade, že Slovensko ako také sa nezúčastní na tomto mechanizme, tak sa vylučuje z klubu solidarity,“ povedal.

Ak majú svoje vlastné záujmy veľkí Američania, má ich aj malinké Slovensko, píše Ivan Štulajter.

Iveta Radičová začala opatrne naznačovať ústupovú stratégiu, tvrdí Rado Baťo

Obranný val eurozóny Akou sumou by mali prispieť

Členovia eurozóny : 440 miliárd eur. Medzinárodný menový fond: 250 miliárd eur. Rezerva Európskej komisie : 60 miliárd eur. Podiel Slovenska by mal byť : 4,5 miliardy eur.

Dosluhujúci premiér Robert Fico (Smer) sa v nedeľu v diskusnej relácii STV vyhol otázke, či má Slovensko termín do 1. júla. Zopakoval len toľko, že obranný val je urgentná téma. Budúca možná premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) o termíne na vyjadrenie v tejto otázke nevie.

SkryťVypnúť reklamu

Informáciu o možnom ultimáte z Bruselu pre Slovensko nepotvrdilo zastúpenie Európskej komisie v Bratislave. „Nie je to záležitosť Európskej komisie. Ide o medzivládny nástroj členských krajín eurozóny, Európska komisia má v tejto veci len funkciu pozorovateľa,“ povedal predstaviteľ komisie na Slovensku Tomáš Halán.

Dohoda so šéfom komisie Do štvrtka 1. júla, keď má vypršať údajné ultimátum, ešte nezačne pôsobiť nová slovenská vláda. Radičová v nedeľnej debate s Ficom v STV zopakovala, že rozhodnutie v tejto otázke je na pleciach súčasného premiéra a jeho vlády. „Nepoznáme obsah zmluvy, nebolo to prerokované na pôde Národnej rady, neboli sme oboznámení so základnými podmienkami,“ vyhlásila.

Aj Fico v nedeľu zotrval na svojom predchádzajúcom stanovisku: „Pokiaľ nepoviete, že podporíte zákony, ktoré sú nevyhnutné v parlamente na realizáciu obranného valu, do poslednej minúty, čo budem predsedom vlády, nedám pokyn ministrovi financií na podpísanie tejto dohody.“ Minister kultúry Marek Maďarič (Smer) v Markíze neskôr pripomenul, že strany budúcej vládnej koalície odkázali odchádzajúcemu kabinetu, aby po voľbách neprijímal žiadne zásadné rozhodnutia.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že budúca vláda sa ešte len formuje, Radičová povedala, že o probléme už hovorila so šéfom Európskej komisie José Manuelom Barrosom a oboznámila ho so situáciou . „Informovala som ho o postupe, ktorý chceme zvoliť z hľadiska predstavenia všetkých podmienok, ktoré sú v tejto zmluve, nášmu parlamentu,“ povedala.

Radičová nezmenila názor na pôžičku pre Grécko, odmieta ju. Aj obranný val naďalej považuje za nešťastné riešenie.

Za zlé riešenie ho v Slovenskom rozhlase označil aj možný minister financií Ivan Mikloš, (SDKÚ). Budúca vláda sa podľa neho o tom, či ho podporí, rozhodne po rokovaniach. Mikloš pre SME potvrdil, že by mali prebiehať ako vnútri koalície, tak aj na úrovni štátov eurozóny.

Slovensko by sa na obrannom vale, ktorý sa má použiť, až keď sa nejaký štát eurozóny ocitne v rovnakej situácii ako Grécko, malo podieľať zárukou vo výške 4,5 miliardy eur. Grécku sa Ficova vláda už zaviazala požičať 820 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

Čo bude nasledovať? Ak Slovensko podpis pod rámcovú dohodu nepripojí, ministri financií únie budú musieť zmeniť koncept obranného valu, aby mechanizmus mohol vstúpiť do života. Potvrdili to TASR zdroje blízke komisii. Keďže je to dohoda, na ktorú nemajú dosah žiadne zmluvy o fungovaní únie, nevyplývajú z toho pre Slovensko pokuty, povedal bruselský diplomat.

Nasledujúce stretnutie finančných ministrov pripadá na 12. júl, v programe zatiaľ nefiguruje téma vyrovnania sa so situáciou, že by Slovensko alebo iná z členských krajín s valom nesúhlasili. Keď k tomu dôjde, budú musieť hľadať ministri iné východisko. Tento koncept si totiž vyžaduje súhlas všetkých členských štátov.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 970
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 828
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 130
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 424
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 120
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 650
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 235
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 837
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu