Mediálne rady čakajú výmeny. Na spájanie verejnoprávnych médií to zatiaľ nevyzerá.
BRATISLAVA. Politicky ovplyvňovaná, s nekvalitným vysielaním a finančne na dne. Taká je podľa nastupujúcej koalície Slovenská televízia. Nespokojná s manažmentom riaditeľa Štefana Nižňanského je každá zo štyroch strán. Líšia sa len v tom, ako radikálne treba zasiahnuť.
O odvolaní Nižňanského nikto oficiálne hovoriť nechce. Súčasné pravidlá to totiž neumožňujú. Riaditeľa volí a odvoláva Rada STV. V nej majú jasnú prevahu ešte na niekoľko rokov ľudia blízki odchádzajúcej vláde, zvolení v duchu vyhlásenia Roberta Fica zo Smeru, že v televízii chcú mať svojich ľudí. Otvorenejšie už strany hovoria o zmenách mediálnych rád.
Osvedčený spôsob, ako znížiť mieru zlodejčiny je dať verejnosti včas dosť informácií, píše Konštantín Čikovský
Nižňanského nemusia
„Nižňanský nemá miesto v STV, je dnes nepozerateľná, nekvalitná, stranícka a v prospech politikov, šíri nenávisť,“ povedal Tomáš Galbavý z SDKÚ. Hneď dodal, že to neznamená, že by ho chceli vymeniť a „dať tam človeka, ktorý by sa správal rovnako ale v opačnom garde“.
„Absolútne nezvládol riadenie STV,“ hovorí aj podpredsedníčka KDH Jana Žitňanská. Zodpovednosť podľa nej nesie aj Rada STV, „pretože keď Nižňanský naplánoval stratu, rada mu to schválila. A keď nedodržal ani plánovanú stratu, ale ju prehĺbil, tak mu odsúhlasila odmeny“.
Koncesie a rady nanovo
Jediným konkrétnym bodom programových téz o verejnoprávnych médiách je zrušenie koncesií a financovanie z rozpočtu. Nižňanský programové tézy novej koalície ani úvahy o svojej výmene nekomentoval.
Stredopravé strany však neoficiálne majú s STV veľké plány, podľa informácií SME prevláda názor, že všetky existujúce mediálne rady STV, Slovenského rozhlasu (SRo) licenčnú aj agentúry TASR treba zrušiť. Má sa vytvoriť nová, pravdepodobne spoločná pre STV a SRo. Uvažuje sa o 21 členoch so sedemročným funkčným obdobím.
Nové rady by znamenali ohrozenie pozíce súčasných manažmentov. Najďalej idú v KDH, s návrhom vybudovať STV nanovo. Šéfom by mal byť skúsený manažér typu Gabriel Eichler, ktorý po časoch mečiarizmu zachraňoval krachujúce Východoslovenské železiarne. Dočasne by podľa tohto návrhu STV mala prísť o správy a publicistiku.
Oficiálne vyjadrenia o zmenách sú zatiaľ opatrné. Dohoda na potrebe zmeniť rady už existuje, nie je však jasné ako na to. Napríklad podpredseda strany MostHíd Rudolf Chmel hovorí, že ich treba odpolitizovať, ale nie „revolučným rezom“, pričom stačí podľa neho novelizácia existujúcich zákonov. K spojeniu médií pod jeden dom podľa neho nedôjde.
Naopak, Žitňanská je za nový zákon o STV, uvažuje aj nad zmenami v počte okruhov. „Ale nie zlúčenie televízie a rozhlasu bez významnejších reforiem. Televízia je natoľko chorá, že by nakazila aj rozhlas.“ Proti radikálnym zmenám je poslanec Smeru Dušan Jarjabek. Rady by nerušil, ale pripúšťa, že potrebujú zmeny. Riešil by problém „neodvolateľnosti a neodbornosti“ ich členov, vrátil voľbu riaditeľov parlamentu a zrušil reklamu v STV.
Kto riaditeľom
Na otázku, či prebiehajú debaty aj o novom mene na riaditeľa, strany tvrdia, že to na stole nie je a asi ani nebude. Podľa informácií SME sa však uvažovalo o Chmelovi a teraz napríklad o Andrejovi Miklánkovi, autorovi projektu športovej Trojky.
Niekoľko mesiacov pred voľbami sa v mediálnej brandži hovorilo o tom, že s Nižňanským v Smere nadšení nie sú a že po vyhratých voľbách ho mal nahradiť Václav Mika z Markízy.
Štvorica strán naopak stojí za manažmentom v Slovenskom rozhlase. Tam to ešte pred voľbami vyzeralo, že prokoaličná rada môže riaditeľku Miloslavu Zemkovú kedykoľvek odvolať. Žitňanská aj Chmel ju chvália za to, že rozhlas zachovala nestranný a finančne nad hladinou.
Krajcer: Do rád neprídu len modrí
Bývalý moderátor DANIEL KRAJCER je kandidátom SaS na ministra kultúry. Tvrdí, že neodpovedá ako minister.
Oba si za posledné roky vytvorili vizitku samé. SRo si dokázal udržať odstup od tlakov vládnej koalície. Tie sa zreteľne prejavovali vo vysielaní STV. Nemám na mysli len sterilitu spravodajstva v prípade nejakých káuz, ale vypuklé to bolo v prípade politickej publicistiky. A to nehovorím o iných oblastiach - o celkovej kvalite vysielania a podobne.
Bude nová koalícia riešiť túto situáciu v STV?
Máme záujem riešiť verejnoprávne média systémovo. Začneme s otázkou financovania, aj táto oblasť je zneužiteľná z oblasti štátnej moci, ako sa to prejavovalo doteraz. Chceme nastaviť systém financovania tak, aby doňho čo najmenej vstupovala vládna moc. Nebol by priestor pre jednorázové dotácie a podobne, cez ktoré môžu politici tlačiť do kúta alebo vydierať manažmenty.
Myslíte si, že politici by sa mali angažovať vo veci výmeny Nižňanského?
Politici sa musia angažovať, pretože isté veci sme sa zaviazali riešiť. S tým súvisí všetko - ako financovanie a postavenie rád a súvisí to aj s manažmentmi oboch inštitúcií.
Mal by byť vymenený?
To som nepovedal. Štefana Nižňanského ako súkromnú osobu vnímam ako slušného človeka. Za obdobie, ktoré pôsobil v STV, si vystavil vizitku sám. Z tohto pohľadu ho hodnotiť nechcem.
Aký je váš názor na rady?
Hoci kandidátov do rady môžu navrhovať združenia a rôzne organizácie, vždy to skončí tak, že príslušný pomer si vždy presadia politické strany. Konkrétne v Rade STV si bývalé koaličné strany presadili svojich nominantov. Nejaký veľký priestor občianskemu sektoru nebol daný.
Nehrozí, teraz že pri zmene, dôjde len k farebnej výmene? Červených nahradia modrí?
Modrí celkom nie. Je nám jasné, že riešením nie je poobmieňať členov rady, či členov manažmentu. Treba začať systémovými krokmi, jeden z prvých by mal byť zmena financovania.
Aké ďalšie?
STV by mala v prvom multiplexe vytvoriť štyri okruhy, aj tu je otázne nakoľko je to potrebné, keď vieme čo sa robí napríklad pri športe - atraktívnejší prenos ide aj na prvom aj na treťom programe. Treba to zvážiť, aj vzhľadom na to, máme 5,5 miliónový trh.
Mal by sa niektorý okruh zrušiť?
Naznačil som, že je potrebné sa zamyslieť nad celkovým rozsahom okruhov STV a čiastočne aj SRo. Ich rozširovanie ide ruka v ruke s vyššími finančnými nárokmi. A otázkou je nakoľko dokáže STV vyplniť kvalitne tieto okruhy. Ale vstupuje tam viacero faktorov, nedá sa jednoznačne povedať, či STV má mať dva, alebo tri okruhy.
Mirka Kernová
Dokedy sú v radách
Rada STV
- Martin Kákoš, Kolégium profesionálnych divadiel - 2012
- Richard Herrgott, poslanecký klub HZDS - 2014
- Marta Danielová, Spoločnosť A. Dubčeka - 2016
- Ingrid Fašiangová, Združenie literátov Svojpomoc - 2012
- Marián Gábor, Spoločnosť Savid - 2014
- Pavol Holeštiak, klub SNS a OZ Vzlet - 2012
- Martin Kabát, klub SNS - 2016
- Peter Kubica, združenie Otvorená samospráva - 2012
- Naďa Lazarová, HZDS - 2012
- Miriam Letašiová, HZDS - 2016
- Anna Miklovičová, Odborový zväz prof. hudobníkov - 2014
- Martin Petrenko, SNS - 2014
- Ivan Podstupka, Nadácia národohospodár - 2016
- Marián Tkáč, Kongres slovenskej inteligencie - 2014
Rozhlasová rada
- František Balun, KBS - 2012
- Ján Dudra, REZ a Slovenský zväz ochrancov prírody - 2012
- Michal Dzurjanin, Konfederácia politických väzňov - 2014
- Igor Gallo, OZ Art friends - 2016
- Ľubomír Guman, Liga za duševné zdravie - 2016
- Marián Grupač, SNS - 2016
- Eva Jaššová, SAV, kandidovala za SNS - 2014
- Stanislav Háber, HZDS - 2016
- Alexander Koreň, HZDS - 2012
- Ondrej Patarák, CECGA - 2014
- Gabriela Rothmayerová, ZMOS - 2016
- Ján Sabol, OZ Košické divadlo - 2016
- Vladimír Talian, SDKÚ - 2012
- Vladimír Valovič, HZDS - 2014
- Ľubomír Zeman, SOZA, Slovgram, Slovak gold - 2012

Beata
Balogová
