Najskôr chceli založiť vlastnú stranu. Keď vyzbierali 14-tisíc podpisov, oslovil ich Richard Sulík. Hoci sú konzervatívni katolíci, túžba po zmene ich priviedla na kandidátku SaS.
TRNAVA. Igor Matovič, Jozef Viskupič, Erika Jurinová a Martin Fecko. Do politiky sa dostali vďaka iniciatíve Obyčajní ľudia, ktorá zaujala aj predsedu SaS Richarda Sulíka. Ponúkol im miesta na kandidátke a oni sa vďaka Matovičovým inzertným novinám prekrúžkovali do parlamentu. Hoci sú veriaci, s liberálnou SaS sa zhodujú, že Slovensko sa musí vyrovnať predovšetkým s korupciou.
Neformálnym lídrom skupiny je podnikateľ Matovič, ktorý bol na kandidátke SaS číslo 150. V roku 1997 začal vydávať inzertné noviny Trnavsko. So sestrou Zuzanou si totiž chceli za peniaze, ktoré im dal krátko pred smrťou otec, kúpiť v Trnave byt. „Hľadal som možnosť, ako by sa to mohlo dozvedieť čo najviac ľudí. Išiel som teda do inzertných novín Pardon, či by mi mohli rozniesť letáky,“ spomína Matovič.
Arogantná konkurencia
Vtedy si uvedomil, že existuje diera na trhu. Noviny boli distribuované len v rámci Trnavy, Piešťan a Hlohovca. Do redakcie vstúpil s obrovským rešpektom. „Sedel tam taký malý boh s nohami na stole, ktorý si ma vôbec nevšímal. Zrejme si myslel, že som len ďalší študent, ktorý chce roznášať ich noviny. Vtedy som si povedal, že im ukážem, ako sa to robí.“
Matovič si založil vlastné noviny, hoci spočiatku mu neverila ani rodina. „Hovorili, že do takýchto novín sa šúpu zemiaky.“ Napokon presvedčil svojho bratranca Jozefa Viskupiča a sestru Zuzanu, ktorá má dnes v Trnave vlastnú parfumériu. Na rozbeh vraj nepotrebovali žiadne peniaze. „Prví klienti nám dali peniaze za inzerciu vopred, noviny sme si rozvážali sami.“
Na začiatku boli traja, dnes má Matovičova firma regionPRESS asi 150 zamestnancov. Jej ročný obrat pred krízou bol okolo 10 miliónov eur. Firma vydáva 36 regionálnych týždenníkov, ktoré pokrývajú viac ako 1,5 milióna domácností. „Najskôr o nás hovorili, že sme Mečiarove predvolebné noviny, potom, že kopeme za Dzurindu. My sme však prežili všetkých.“
Matovič chce v politike zastaviť korupciu
Kasu drží žena
Matovič tvrdí, že si nikdy nemuseli brať úver. Priznal však, že mu veľmi pomohli známi trnavskí podnikatelia Roman Krampl a Miloš Daniš. „Dodnes patria k našim najväčším klientom.“ Pripúšťa, že obchody už nejdú ako kedysi, čo súvisí aj s nástupom internetu. Matovič odhaduje, že dnes číta jeho noviny pravidelne 15 až 20 percent ľudí, ktorým prídu do schránky. „Je pravda, že v 90. rokoch bola radosť robiť inzertné noviny. Hlavne na dedinách boli ľudia hladní po informáciách.“ Matovič sa však nesťažuje, jeho rodina má majetok za viac ako 10 miliónov eur.
Sám nevlastní nič, v roku 2006 všetko prepísal na manželku. „Čím viac sme zarábali, tým viac ma to zväzovalo. Rozmýšľal som len nad peniazmi, čo bolo choré. Manželka je voči tomu imúnna.“ Na bežné výdavky im vraj stačí 800 eur mesačne. Na dovolenky chodia do Chorvátska, berú aj zamestnancov firmy. „Rekord bol 206 ľudí. Veľkú časť nákladov im hradíme my.“
Konflikt s KDH
Matovič vlastní niekoľko hektárov pozemkov v Trnave aj v neďalekej obci Biely Kostol. „Chceli by sme tam postaviť celú ulicu, ktorá by žila vlastným životom. Prízemné, slnečné, energeticky úsporné domy so živými plotmi. Už sa nám ohlásilo asi 15 rodín.“ Matovič chcel kúpiť parcely aj v centre Trnavy, mestskí poslanci a primátor Štefan Bošnák (KDH) to však zablokovali. „Najskôr to predali môjmu menovcovi, mafiánovi Matovičovi, ktorého neskôr niekto uniesol. Keď sa pozemok vrátil späť, dal som si žiadosť, že ho chcem kúpiť.“
Matovič sa neskôr od kamaráta dozvedel, že mesto chce pozemok predať firme Jozefa Ondrejičku, ktorý v roku 2006 financoval komunálnu kampaň KDH. Išiel teda na rokovanie mestského zastupiteľstva, kde ponúkol za pozemok 15 miliónov korún. „Bolo to vyššia cena ako tá, za ktorú to chceli vtedy predať. Ak by s tým nesúhlasili, navrhol som verejnú súťaž, ktorá by vygenerovala najvyššiu sumu.“
Mesto sa napriek tomu rozhodlo pre Ondrejičkovu firmu. „Pochopil som, o čom to je, že aj pravica sa niekedy na komunálnej úrovni správa ako zlodeji.“ Keď prišiel Matovič domov, napísal článok, v ktorom Bošnáka znovu vyzval, aby vyhlásil verejnú súťaž. Primátorovi tiež oznámil, že posiela na účet mesta 25 miliónov korún. Bošnák to však ignoroval, stotožnil sa s názorom poslancov.
Kupovanie miest?
Matovič vstúpil do politiky cez SaS, ktorej ponúkol priestor aj vo svojich novinách. Spolu s Viskupičom, Feckom a Jurinovou sa neskôr objavili aj na kandidátke strany. Matovič však nesúhlasí, že si miesta v parlamente kúpili. „Je pravda, že SaS dostala zľavu, ktorá však bola adekvátna objemu. Každý týždeň inzerovali vo všetkých našich novinách pol strany.“
Politikom po prstoch
Jozefa Viskupiča zaujíma história, filozofia aj punk. Roky organizoval koncerty, podnikať začal už na vysokej škole.
TRNAVA. Poslanec SaS Jozef Viskupič sa do parlamentu prekrúžkoval zo 147. miesta. Začínal ako novinár, v polovici 90. rokov viedol v týždenníku Trnavské noviny kultúrnu rubriku. „Mal som vtedy devätnásť rokov, mapoval som kultúrny život v Trnave,“ hovorí Viskupič.
Popri fakulte masmediálnej komunikácie vyštudoval aj dejepis s občianskou náukou. „Vždy ma zaujímala história aj filozofia.“ Chodil aj na právo, ktoré však nedokončil. Počas školy začal podnikať, viedol jeden vysokoškolský klub v Trnave. Ako dvadsaťročný sa stal aj manažérom Matovičových novín.
V rokoch 1998 až 2003 mal Viskupič dva obchody s oblečením Martens. „Počas gymnázia som bol v Anglicku, kde ma zaujala subkultúra punku.“ Podľa neho to však neznamená, že bol anarchistom. „Riadim sa voltairovským heslom: Nesúhlasím síce s vaším názorom, ale dal by som život za to, aby ste ho mohli povedať.“
Viskupič prevádzkoval aj čajovňu, v roku 2008 založil s moderátorom Rasťom Žitným spoločnosť Amfik. „Trnavské kapely konečne dostali priestor. Aj ľudia sa majú kde baviť.“ Po dvoch rokoch sa však ich cesty rozišli. „Rasťo má trestnoprávny záväzok a keďže sme do toho išli spolu, spolu sme aj odišli.“
Viskupič pôsobí aj v orgánoch spoločnosti Netco, ktorá sa zaoberá najmä informačnými technológiami. Firma má ročný obrat do 500tisíc eur. V centre Trnavy vlastní kaviareň aj zmrzlináreň. Na otázku, či sa cíti bohatý, Viskupič odpovedal: „Ani nie. Vlastním trojizbový byt v Trnave a auto, ktoré som kúpil na lízing.“ Okrem toho používa služobné Alfa Romeo.
Na rozdiel od Matoviča, Fecka či Jurinovej mal Viskupič vždy bližšie k SDKÚ. V parlamente chce pôsobiť vo výbore pre kultúru a médiá. Za kľúčový však považuje boj proti korupcii. „Našu agendu by som zjednodušene nazval po prstoch politikom. Naše zvolenie je zrejme vzburou občianskej spoločnosti, ktorá nás vystrelila hore,“ myslí si Viskupič.
Marek Vagovič
Choval dážďovky a slimáky
Za dva mesiace prešiel Martin Fecko 80 obcí, volebné noviny si roznášal sám. Vo voľnom čase je ornitológom.
BRATISLAVA. Martin Fecko z Prešova bol na kandidátke SaS číslo 148. Jeho rodina mala za komunistov problémy, pradedo bol v roku 1948 označený za kulaka. „Vlastnil asi 85 hektárov pôdy, mal aj hospodársky dvor s ôsmimi zamestnancami,“ hovorí Fecko. Po revolúcii im pozemky vrátili, Fecko dnes vlastní približne 30 hektárov v okolí Prešova a Sabinova.
Za socializmu bol projektantom, v roku 1992 si založil živnosť. Po niekoľkých mesiacoch to však vzdal. „Zaoberal som sa pestovaním rastlín, chovom dážďoviek a slimákov.“ Pracoval aj na ministerstve poľnohospodárstva, od roku 2004 pôsobí ako odborný radca na Krajskom pozemkovom úrade v Prešove. Zarába približne 800 eur mesačne.
Igora Matoviča prvýkrát zaregistroval pol roka pred voľbami. „Manželka ma upozornila na jeho články v novinách Prešovsko-Sabinovsko. Zhodli sme sa, že nám hovorí z duše. Keby mi však vtedy niekto povedal, že pôjdem do volieb, tak si pomyslím, že mu haraší.“ Fecko najskôr poslal Matovičovi email. „Dokáže veci pomenovať pravým menom. Napríklad rómsky problém, ktorý treba riešiť. Žijem na východe, vidím, čo sa tu deje.“ Matovič mu navrhol, že príde do Prešova. Na schôdzku prišlo aj ďalších asi dvanásť ľudí, ktorí sa predtým nepoznali.
Počas kampane prešiel Fecko viac ako 80 obcí v okrese. Do približne 18-tisíc schránok hádzal Matovičove noviny. „Asi dva mesiace som chodil od domu k domu. Kto chcel, s tým som sa aj porozprával.“ Fecko hovorí, že je hrdý kresťan – katolík. Politicky mal vždy najbližšie ku KDH. Na stránke Obyčajných ľudí sa píše, že Fecko má aj „odbornú spôsobilosť na chytanie a označovanie ornitologickými krúžkami voľne žijúce vtáky“. Na otázku, či to znamená, že si bude rozumieť s poslancom Smeru Dušanom Muňkom, ktorý choval papagáje, reagoval s úsmevom: „Toto je môj relax. Niekto chodí za frajerkami, iný do krčmy, ja za vtáčkmi.“
Fecko chce v politike dosiahnuť, aby nikto neutekal za lepším životom do zahraničia. „My Slováci nie sme hlúpi, máme šikovných ľudí v rôznych oblastiach. Mali by sme im vytvoriť také podmienky, aby mali na Slovensku dôstojný život.“ Fecka zaujíma aj problém reštitúcií a pozemkového fondu, ktorý vraj nerobí to, čo má. „Nemal by sa prioritne zaoberať predajom pôdy, ale vracať ľuďom pozemky, ktoré im zobrali komunisti.“ O žiadne funkcie zatiaľ nemá záujem. „Nechcem robiť majstra sveta, musím sa trochu rozkukať.“Marek Vagovič
Zviezla sa na vlne
Erika Jurinová o vstupe do politiky rozmýšľala tri mesiace. Matovičov slovník jej pripadal vulgárny.
BRATISLAVA. Na kandidátke SaS bola Erika Jurinová z Nižnej na Orave číslom 149. Po skončení vysokej školy strojníckej a textilnej v Liberci bola učiteľkou odborných predmetov v Námestove. „Učila som konštrukcie strihov, strojníctvo, informatiku.“ Šesť rokov bola na materskej, v rokoch 2001 – 2002 znovu učila. Ďalšia materská trvala len rok. Od roku 2003 pracuje Jurinová v Matovičových novinách Oravsko, kde to dotiahla až na vedúcu redakcie. „Túto prácu som si našla cez inzerát na stránke profesia.sk. Najskôr som robila obchodného zástupcu firmy.“
Redakcia má jedného človeka v Dolnom Kubíne, Jurinová a ďalší dvaja zamestnanci firmy sedia v Tvrdošíne. Jurinová zarába približne 1600 eur mesačne, čo je v regióne veľmi slušný plat. „Firme sa darí, sme platení od provízií.“ Matovič na ňu od začiatku pôsobil bezprostredne, s jeho článkami sa však celkom nestotožnila. „S názormi som nemala problém, slovník mi však pripadal vulgárny.“
Pol roka pred voľbami ju Matovič oslovil, aby išla do politiky. Po troch mesiacoch rozmýšľania napokon súhlasila. Kampaň jej robila firma. „V podstate som sa zviezla na tej vlne, noviny pre mňa urobili veľa.“ Pomohlo jej, že na Orave sú Matovičove noviny pomerne známe. „U nás sú skoro v každej dedine, v každej domácnosti.“
Liberálna SaS dostala na Orave až 14 percent. „Ľudia boli sklamaní z niektorých vecí, ktoré sú spájané s KDH. A SaS bola pre nich alternatívou, pričom vedeli, že náboženstvo hrá v našich životoch nejakú úlohu,“ myslí si Jurinová. V politike chce dosiahnuť, aby štát platil ženám, ktoré sú na materskej, odvody v plnej výške. V parlamente by chcela pôsobiť vo výbore pre sociálne veci a rodinu. Jurinová, ktorá má tri deti, verí, že jej pomôže aj manžel. „Určite sa bude musieť viac zapojiť, ale podporuje ma.“Marek Vagovič

Beata
Balogová
