BRATISLAVA. Voľný čas detí chce štvorica strán vznikajúcej vládnej koalície zaplatiť voľnočasovými poukazmi. Zhodli sa na tom v programových tézach, ktoré zavádzajú aj ďalšiu novinku – centrálny register žiakov, ktorý má zabrániť podvodom s umelým zvyšovaním počtu detí, ktoré navštevujú krúžok.
Poukazy, ktoré dnes dostávajú žiaci na začiatku školského roka na svoje voľnočasové vzdelávanie v školských kluboch, v základných umeleckých školách či v centrách voľného času, majú hodnotu len tridsať eur. Nové by mali na vzdelávanie prispieť sumou niekoľko sto eur.
„Mali by to byť transformované vzdelávacie poukazy, ktoré finančným objemom zabezpečia vzdelávacie aktivity pre každého žiaka v dostatočnej miere, čo tieto vzdelávacie poukazy rozhodne nerobili,“ hovorí Tatiana Rosová z SDKÚ, možná budúca štátna tajomníčka ministerstva školstva.
Školy si prilepšovali Rozdávať preukazy by už nemali školy. Dnes sa stáva, že väčšina preukazov škole zostane, hoci niektoré krúžky majú namiesto celého školského roka životnosť len niekoľko mesiacov. Kto však preukazy rozdá, zatiaľ podľa Rosovej nie je jasné – vraj sa najskôr musí vyriešiť otázka, či nová vláda podporí zrušenie krajských školských úradov.
„Mohlo by sa to zabezpečovať prostredníctvom škôl, ale to má veľmi veľa negatívnych miest,“ hovorí Rosová. Školy podľa nej často pripravia mimoškolskú aktivitu bez toho, aby mal učiteľ potrebnú kvalifikáciu.
Centrám voľného času sa to nepáči, obavy majú aj z nového systému, ktorý podľa nich nie je ešte úplne domyslený.
„Súčasný systém poukazov je veľmi zlý. Dieťa migruje a nikdy nevydrží celý rok v jednom krúžku,“ hovorí predsedníčka Asociácie centier voľného času Marta Hanečáková.
„Ak by sa v polroku rozhodlo skončiť, financie z poukazu s ním už neprejdú inej inštitúcii. Na základe tejto skúsenosti si myslím, že to nebude veľmi pružné riešenie, skôr obmedzujúce,“ hovorí.
Aké zmeny plánuje koalícia transformácia vzdelávacích poukazov na voľnočasové poukazy, ich distribúciu by už nemali zabezpečovať školy tak ako doteraz, poukazy by mali mať vyššiu hodnotu, hovorí sa o stovkách eur, hodnota poukazu by sa mala dať rozdeliť na viaceré voľnočasové aktivity.
Výhodou nového poukazu by mohlo byť aj to, keby si ho dieťa rozdelilo medzi viaceré záujmové krúžky a zároveň by sa tak napríklad učilo po anglicky, tancovalo či hralo v divadelnom krúžku.
Hanečáková je však aj v tomto prípade skeptická – len máloktorá aktivita je natoľko lacná, že poukaz pokryje všetky náklady.
Peniaze im vrátia Nová vláda bude musieť vyriešiť aj ďalší problém, ktorý zanechá odchádzajúci kabinet.
V polovici mája schválil nariadenie, ktoré od januára zníži financovanie centier voľného času a základných umeleckých škôl na tretinu, pričom peniaze nepôjdu priamo voľnočasovému zariadeniu, ale obci, kde má dieťa trvalý pobyt a ktorá sama rozhodne, ako ich použije.
„Voľnočasové poukazy v návrhu programových téz by mohli pomôcť riešiť túto situáciu,“ hovorí Martina Kubánová z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť.
„Deti by si mohli voľne vybrať aktivitu v mieste, ktoré im najviac vyhovuje, a organizácie atraktívne pre deti z rôznych lokalít by aj na tieto deti mohli získať peniaze.“
Rosová tvrdí, že likvidačné vládne nariadenie nová vláda zruší, na prechodné obdobie už záchranný návrh pripravila Asociácia súkromných škôl.
Navrhuje zachovať financovanie v pôvodnej výške a zároveň ponúka riešenie, ako zabrániť špekuláciám s počtom detí v krúžku. Nových ministrov školstva a financií chce asociácia čo najskôr vyzvať na rokovanie.

Beata
Balogová
