BRATISLAVA. V Európe počet narkomanov, ktorí si heroín pichajú, klesá, no Slovensko je medzi dvoma krajinami, kde toto číslo stúpa. Vyplýva to zo správy o európskych trendoch vo vnútrožilovom užívaní narkotík Európskeho centra na monitorovanie drog.
„Ide o chronických užívateľov heroínu, z ktorých mnohí začínali ešte v deväťdesiatych rokoch minulého storočia a prvýkrát prišli do liečby teraz,“ vysvetľuje nárast Ľubomír Okruhlica, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre medicínu drogových závislostí. Práve chronickí pacienti si drogu pichajú pravidelne.
Na Slovensku v rokoch 2003 až 2007 stúpol podiel ľudí závislých od heroínu, ktorí si ho pichajú a začali sa liečiť, zo 77 na 84 percent.
„Pichanie drogy má výraznejší efekt pre organizmus narkomana,“ vysvetľuje, prečo drogy berú vnútrožilovo, Štefan Hacaj, riaditeľ neziskovej organizácie Pahorok, ktorá pomáha drogovo závislým ľuďom.
Počet tých, čo si drogy pichajú, podľa neho stúpa. Okruhlica oponuje, že ich mierne ubúda či stagnuje a drogu si pichá niekoľko desiatok až stoviek narkomanov.
„Iba Bulharsko a Slovensko sa stavajú proti trendu so štatisticky významným nárastom,“ píše sa v správe. V rokoch 2002 až 2007 klesol v sledovaných európskych krajinách počet narkomanov, ktorí si pichajú heroín a liečia sa.

Beata
Balogová
