BRATISLAVA. „Strana, ktorá má 35 percent a ktorú sa rozhodnete vytlačiť do opozície, musí mať postavenie spíkra, predsedu Národnej rady,“ tvrdí predseda Smeru Robert Fico.
Smer napriek Ficovej výzve miesto šéfa parlamentu nedostane. S najväčšou pravdepodobnosťou ho to však neodradí od kresla jedného zo štyroch podpredsedov Národnej rady.
Parlamentný podpredseda je jediná z najvyšších funkcií v štáte, ktorú chce nastupujúca koalícia opozícii dať. Rovnako pred štyrmi rokmi postupovala aj koaličná trojka Smer, SNS, HZDS.
Predseda? Nebude
„Mali sme a aj máme záujem o predsedu Národnej rady,“ hovorí podpredseda Smeru Vladimír Maňka. Koho by navrhli, nepovedal. „O tom sa zrejme rokuje niekde inde. Ja budem zajtra s pánom premiérom,“ povedal včera.
Podpredsednícke kreslo má dnes rozoberať najužšie vedenie Smeru. „To si ešte prejdeme, nemáme stanovený presný program. Budeme zrejme debatovať o mnohých veciach,“ tvrdil Maňka.
Kandidáti Smeru na podpredsedu parlamentu sú podľa informácií SME zatiaľ iba dvaja. Prvým je dosluhujúci šéf snemovne Pavol Paška a druhým odchádzajúci minister vnútra Robert Kaliňák.
Väčšiu podporu šéfa Smeru Fica má Kaliňák. Aj preto sú jeho šance vyššie.
Do úvahy ešte prichádza aj minister kultúry a ďalší podpredseda Smeru Marek Maďarič, ktorý má v strane vďaka Ficovej podpore tiež silnú pozíciu.
Fico radovým poslancom
Smer napriek rečiam o predsedníckom poste už počíta s tým, že dostane iba jedného podpredsedu parlamentu a zopár miest predsedov výborov.
V strane nepočítajú s tým, že by išlo o šéfov najprestížnejších výborov – zahraničného, európskeho, brannobezpečnostného či finančného. Skôr pôjde o kontrolné výbory ako mandátový a imunitný, pre nezlučiteľnosť funkcií, pre kontrolu Slovenskej informačnej služby či vojenského spravodajstva.
Robert Fico bude pravdepodobne len radovým poslancom, nemal by teda byť vo vedení žiadneho z výborov – podobne ako v minulom volebnom období predsedovia strán Mikuláš Dzurinda, Vladimír Mečiar či Ján Slota.

Beata
Balogová
