BRATISLAVA. Na Slovensku bude siedme referendum od vzniku krajiny v roku 1993. Petičný výbor, ktorého členmi sú zástupcovia budúcej vládnej strany Sloboda a Solidarita (SaS), zhromaždil dostatok podpisov na jeho vypísanie. ČTK o tom dnes informovala prezidentská kancelária. Prezidentov hovorca Marek Trubač ČTK taktiež potvrdil, že hlava štátu Ivan Gašparovič sa neobráti na Ústavný súd, aby posúdil referendové otázky.
Ľudia by sa v hlasovaní mali vyjadriť, či súhlasia so zrušením takzvaných koncesionárskych poplatkov, znížením počtu poslancov zo 150 na 100, obmedzením poslaneckej imunity, určením cenového limitu na vládne limuzíny, s voľbami cez internet a odobratím práva verejných funkcionárov na odpoveď podľa tlačového zákona. Na vypísanie referenda je nevyhnutných aspoň 350.000 podpisov od občanov, prezidentská kancelária uznala asi 368.000 spomedzi 401.126 podpisov z odovzdanej petície.
Výbor odovzdal hlave štátu celkovo viac ako 30.000 hárkov s podpismi 9. júna. Prezident by mal referendum podľa ústavy vyhlásiť do 30 dní od prijatia podpisov.
Od vzniku Slovenska sa uskutočnilo v krajine už šesť referend. Platné z nich však bolo len jedno, a to o vstupe do Európskej únie. Päť plebiscitov stroskotalo na nízkej účasti. Podľa ústavy je referendum platné, ak sa na hlasovaní zúčastní viac ako polovica oprávnených voličov.