BRATISLAVA. Liberálna strana Sloboda a Solidarita (SaS) dnes ako prvá zo štvorčlennej koalície potvrdila nominácie svojich zástupcov na ministerské posty v novej vláde.
Členmi kabinetu by sa podľa očakávania mali stať Juraj Miškov (minister hospodárstva), Jozef Mihál (minister práce), Daniel Krajcer (minister kultúry) a Ľubomír Galko (minister obrany). Novinárom to povedal šéf strany Richard Sulík, ktorý sa chce uchádzať o post predsedu parlamentu.
O tom, že by mali voči týmto menám zo strany koaličných partnerov padnúť výhrady, šéf SaS Richard Sulík nevie. "Počúvam klebety, ale žiadna relevantná výhrada nebola," konštatoval na margo kuloárnych informácií, že KDH sa nepozdáva nominácia Miškova.
Trojminútové vyhlásenie nebude
Predseda SaS nechcel tak, ako šéf Smeru Robert Fico pred rokmi, vyhlásiť, že jeho minister po zlyhaní do troch minút odíde. "Odpustím si takéto silné vyjadrenia. Aj Einstein by so svojou teóriou relativity mohol závidieť, ako sa tie tri minúty dokázali natiahnuť na trištvrte roka," povedal.
Podľa jeho slov SaS aj v minulosti ukázala, že keď sú problémy, tak koná. "Jeden z dôvodov, prečo ja ako predseda strany nebudem v exekutíve, je práve to, aby som mal voľné ruky na konanie v takýchto chúlostivých záležitostiach," dodal.
Iveta Radičová dnes odmietla zverejniť ďalšie konkrétne mená nových členov kabinetu. "Ja som sa dohodla s týmito pánmi, že o tom budeme informovať, až keď to prebehne na koaličnej rade. Ja držím dohody," povedala dnes novinárom. "Ale čo mám robiť, keď mám takých urozprávaných kolegov," dodala na Sulíkovu adresu. Podľa nej budú mená známe najskôr v piatok. Radičová je presvedčená, že novú vládu stihne zostaviť do odchodu súčasnej garnitúry, ktorá podá demisiu 8. júla.
Sulík šéfom parlamentu
Očakávaný prehľad vedenia parlamentu:
Vedenie parlamentu:
- Predseda parlamentu: Richard Sulík (SaS).
- Štvorica podpredsedov parlamentu: SDKÚ, KDH a Most-Híd obsadia po jednom podpredsedovi parlamentu
- kreslo má získať aj najsilnejšia parlamentná strana Smer-SD, ktorá bude v opozícii
Očakávané vedenie parlamentných výborov:
Koalícia:
Mandátový a imunitný výbor
Výbor pre európske záležitosti
Ústavnoprávny výbor
Výbor pre financie, rozpočet a menu
Výbor pre hospodársku politiku
Výbor pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody
Výbor pre sociálne veci a bývanie
Výbor pre zdravotníctvo
Výbor pre obranu a bezpečnosť
Zahraničný výbor
Opozícia:
Výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj
Výbor pre vzdelávanie, mládež, vedu a šport
Výbor pre kultúru a médiá
Výbor pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien
Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií
Osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti NBÚ
Osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti SIS
Osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva
Výbor na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ
Sulík, ktorý dnes potvrdil svoju kandidatúru na post predsedu Národnej rady (NR) SR, sa nechá do tejto funkcie zaškoliť šéfom Mosta-Híd Bélom Bugárom a predsedom poslaneckého klubu KDH Pavlom Hrušovským. Práve títo dvaja v minulosti viedli zákonodarný zbor.
"Ponúkli mi pomoc a školenia. Ja ich vnímam ako skutočných harcovníkov v tejto oblasti a určite to využijem," povedal Sulík po dnešnom stretnutí s odchádzajúcim šéfom NR SR Pavlom Paškom (Smer), ktorý si pozval na schôdzku všetkých predsedov parlamentných strán.
Z rokovania si šéf SaS odnášal rokovací poriadok NR SR, ktorý bude najbližšie tri dni študovať. "Chcem ho prečítať do posledného písmenka," avizoval.
Bugár: Niektoré tipy na ministrov sú úplne mimo
Líder Mosta-Híd Béla Bugár potvrdil, že bude ašpirovať na post podpredsedu parlamentu. "No ešte sme sa nerozhodli. Na pondelok (5.7.) zvolávam Republikovú radu," informoval. Podobne je to aj so straníckymi nomináciami na ministerské posty. "Mám určitý návrh na svojich ministrov, ale rozhodne Republiková rada. Mená, ktoré sa objavujú, niekde triafajú presne, niekde sú absolútne mimo," uviedol.
Na otázku, či je s pridelenými rezortmi pre svoju stranu (post vicepremiéra pre menšiny, rezort životného prostredia a pôdohospodárstva) spokojný, odvetil, že každý musel ustúpiť. "Ideme ďalej, dúfam, že zvládneme všetko. Viem si predstaviť oveľa lepšie rezorty, ale kde sú štyria, treba sa dohodnúť," vyhlásil Bugár.
Na margo Sulíka ako budúceho prvého muža zákonodarného zboru povedal, že je to preňho obrovská príležitosť. "Budeme mu pomáhať. Pokladám ho za človeka, ktorý sa veľmi rýchlo naučí to, čo potrebuje, teda najmä rokovací poriadok," dodal.
Kto bude podpredseda NR SR za KDH, Ján Figeľ zatiaľ neprezradil. Pripustil, že Pavol Hrušovský na to má predpoklady. "Je to jeden z dobrých tipov. Rozhodneme o tom v krátkom čase," uistil.
Ani líder kresťanských demokratov sa nevyhol hodnoteniu Sulíka ako predsedu parlamentu. "Bude to iné. Je na ňom, aby prispel aj svojím osobným a straníckym prínosom, no je to post, ktorý reprezentuje aj koaličnú väčšinu. Mal by spájať všetkých 79 koaličných poslancov," uzavrel.
Desať predsedov výborov nominuje koalícia, deväť opozícia
Opozícii okrem jedného podpredsedu parlamentu bude patriť deväť predsedov parlamentných výborov. Ako v utorok informoval novinárov predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda, opozícia bude môcť nominovať predsedov v školskom výbore, mediálnom výbore, vo výbore pre verejnú správu, ľudskoprávnom výbore, výbore pre nezlučiteľnosť funkcií, výbore na preskúmanie rozhodnutí NBÚ a tiež do kontrolných výborov na činnosť SIS, Vojenského obranného spravodajstva a Národného bezpečnostného úradu.
Koaličné strany nominujú predsedov v desiatich výboroch. Pôjde o ústavnoprávny výbor, rozpočtový výbor, hospodársky výbor, pôdohospodársky výbor, sociálny výbor, brannobezpečnostný výbor, zahraničný výbor, mandátový výbor, zdravotnícky výbor a výbor pre európske záležitosti.
Jozef Mihál - minister práce, sociálnych vecí a rodiny
- podpredseda strany SaS
- narodil sa 18. marca 1965
- študoval na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave
- poradca ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca
- spoluautor internetového portálu www.drak.porada.sk so zameraním na oblasť mzdového účtovníctva, daní a odvodov
- majiteľ spoločnosti Relia zameranej na podnikové a ekonomické poradenstvo, publikuje a prednáša na témy pracovného práva, sociálneho zabezpečenia či dane z príjmu
- od roku 1990 do roku 2006 bol spoločníkom a analytikom vo firme Aurus
Daniel Krajcer - minister kultúry
- poslanec za stranu SaS
- narodil sa 19. septembra 1969
- vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave
- dva roky pracoval ako redaktor Slovenského rozhlasu, od roku 1996 do roku 2006 pôsobil ako redaktor a moderátor politicko-diskusnej relácie Sito v súkromnej televízii Markíza
- od roku 2006 do roku 2010 bol členom topmanažmentu súkromnej televízie Joj, kde moderoval aj diskusnú reláciu De facto
Juraj Miškov - minister hospodárstva
- podpredseda strany SaS
- narodil sa 15. apríla 1973
- študoval na Univerzite Komenského v Bratislave
- začínal ako redaktor v Slovenskom rozhlase a neskôr v denníku Smena
- od roku 1992 pôsobil ako konateľ viacerých spoločností, jeho posledným pôsobiskom bola jedna z popredných reklamných agentúr na slovenskom trhu MUW Saatchi & Saatchi, kde zastával post konateľa a generálneho riaditeľa
Ľubomír Galko - minister obrany
- podpredseda strany SaS
- narodil sa 14. februára 1968
- vyštudoval na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave
- začínal ako programátor, zastával napríklad post riaditeľa hypermarketu Kaufland; od roku 2007 do júla 2010 šéfoval spoločnosti Dona DN, ktorá prevádzkuje sieť veľkoobchodných a maloobchodných prevádzok slovenského obchodu
ČTK