BRATISLAVA. Uviedol to v utorok pre agentúru SITA jeden zo zadržiavaných, muž egyptského pôvodu Adíl Fattúh al-Gazzár.
Ako spresnil, v pondelok za ním ako aj za Azerbajdžancom Pooladom Tsiradzhom a Tunisanom Rafíkom al-Hámím prišli predstavitelia útvaru policajného zaistenia v Medveďove a v utorok ich skontroloval lekár. Reakcie z Bratislavy sa však nedočkali.
Al-Gazzár zdôraznil, že ich protest nie je zameraný proti podmienkam, v akých sú držaní, ale proti samotnému zadržiavaniu. "Sme slobodní, nevinní ľudia, boli sme zbavení obvinení... pritom nás zadržiavajú," povedal.
"Neprišiel som sem nelegálne, nie som žiaden pašerák a nič zlé som nikomu na Slovensku nespravil, prišli sme sem na základe súhlasu vlády, že nás príjme," vysvetlil Al-Gazzár. Ako dodal, stále nedostali žiadne oficiálne vyjadrenie príslušných orgánov, týkajúce sa ich právneho statusu.
Horšie podmienky ako na Kube
Bývalý väzeň z amerického zadržiavacieho centra, ktoré sa nachádza v zálive Guantánamo na Kube, tvrdí, že teraz je ich situácia horšia ako pred ich vydaním na Slovensko. "Tam sme mohli opustiť cely na 20 hodín denne a tento čas využiť na šport, pozeranie televízie či relax," povedal. V Medveďove môžu opustiť svoje izby iba na hodinu denne, pričom ich sprevádza ozbrojená stráž.
Na Slovensku sú tiež izolovaní od ostatných ľudí zadržiavaných v centre, s ktorými majú zakázané rozprávať sa. V Guantáname mali tiež modlitebňu, kde sa mohli modliť päťkrát denne, ako im to káže ich viera, na Slovensku majú takúto možnosť raz do týždňa.
Riaditeľ Migračného úradu Bernard Priecel už skôr povedal, že traja zadržiavaní cudzinci majú k dispozícii psychológa osem hodín denne. Na to Al-Gazzár reagoval: "Áno, ale nehovorí naším jazykom. Načo je nám taký psychológ?"
Kaliňák: Keby boli izolovaní, nemohli by ste s nimi hovoriť
Na otázku, čo očakávali pred ich vydaním na Slovensko, odpovedal: "Že s nami budú zaobchádzať ako zaobchádzajú s bývalými väzňami z Guantánama v iných krajinách, že dostaneme slobodu, ako má byť," povedal Al-Gazzár. "Oni sú tam slobodní, dostali dom, peniaze, nie sú nijako obmedzovaní," vysvetlil a dodal, že si myslel, že mu úrady pomôžu začať na Slovensku nový život.
Minister vnútra Robert Kaliňák dnes povedal, že k celému problému sa úrady nevyjadrovali, "pretože sme viazaní svojimi dohodami, pretože máme jasné pravidlá ako takéto projekty fungujú". V súvislosti so sťažnosťami väzňov iba poznamenal: "Ak by boli tak strašne izolovaní, ako to, že s nimi môžete telefonovať?"