BRATISLAVA. Vysvedčenie na konci školského roka dnes nedostanú v školách len žiaci, ale aj ich učitelia. Väčšina z nich vnútorné hodnotenie svojej celoročnej práce privítala, niektorí ho považujú za nutnú byrokraciu.
Riaditelia škôl, ktorí dodnes nestihli ohodnotiť svojich učiteľov, majú čas do konca augusta.
Neverejné vysvedčenie
Hodnotiť učiteľov prikazuje nový zákon o pedagogických zamestnancoch. „Priamy nadriadený hodnotí podriadeného jedenkrát ročne najneskôr do konca školského roka," píše sa v ňom.
Ako ich hodnotia
Písomné hodnotenie učiteľov obsahuje na niektorých školách aj 30 kritérií.
Väčšina riaditeľov využíva informácie z testovaní, úroveň žiakov v cudzích jazykov, či hodnotenie učiteľa žiakmi.
Niektorí riaditelia používajú klasické hodnotenia od 1 do 5.
Odchádzajúci minister školstva Ján Mikolaj z SNS ponechal na riaditeľoch škôl, aby sa rozhodli, či učiteľské „vysvedčenie" uvidia aj rodičia a žiaci, alebo bude iba pre pedagógov či školskú radu. Do zákona túto povinnosť nedal.
„Mali by byť verejné a malo by sa o nich diskutovať. Mal by tu byť nárok na vnútornú oponentúru hodnotenia," odporúča Mikolaj. „Učiteľ v zahraničí dáva žiakom dotazník, ako sú spokojní s hodinou, odbornosťou, prezentáciou látky. Vnútorné hodnotenie je nesmierne dôležité a doteraz bolo podceňované."
Prezident Asociácie štátnych gymnázií Pavol Sadloň s Mikolajom nesúhlasí. „Hodnotenia nie sú verejné. To je nástroj riadenia školy a nikdy sa to nevnímalo ako verejné. Ak učiteľ pozná hodnotenie, mal by cez sebareflexiu pristúpiť k ďalšej práci. Neodmietam vyjadrenie názoru žiaka do budúcnosti," povedal.
Mikolaj súhlasí, že ide o citlivé informácie, preto by mali byť zverejnené so súhlasom hodnoteného učiteľa.
Riaditeľka základnej školy Kružlová pri Svidníku Oľga Krištofová už ohodnotila troch pedagógov, s ďalšími bude mať osobný rozhovor k písomnému hodnoteniu čoskoro.
„Známkovali sme sa. Najskôr hodnotili učitelia sami seba, a potom ja ich. Priemer školy nám vyšiel 1,89. Bola aj päťka, napríklad za publikačnú činnosť," hovorí Krištofová.
Ako hodnotiť objektívne
„Už máme hodnotenia skoro hotové, ale učiteľom ich odovzdáme až v prvý augustový týždeň" hovorí Rudolf Gadomský, riaditeľ Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach. „Zatiaľ mám u seba len návrhy predsedov predmetových komisií a zástupcov riaditeľa. Hodnotíme ich podľa piatich parametrov."
„Neradi by sme skĺzli do komplexných hodnotení bývalých režimov," povedal Sadloň. Hodnotiť by podľa neho nemal len riaditeľ a učitelia by sa nemali báť kádrovania.

Beata
Balogová
