BRATISLAVA. Ministrom kultúry sa stane človek, ktorého krátko pred vstupom do politiky platila finančná skupina J&T. Daniel Krajcer bol členom manažmentu televízie Joj, ktorú J&T ovláda. SaS včera potvrdila jeho nomináciu do vlády.
Krajcer tvrdí, že bude nezávislý a sľubuje transparentnosť. „Ako jeden z prvých krokov mám ambíciu zverejniť na internete všetky zmluvy, ktoré uzavrie ministerstvo."
V Jojke mal Krajcer na starosti prípravu strategických projektov, bol zodpovedný za publicistické relácie a moderoval politickú diskusnú reláciu De Facto.
Šéf Transparency International Slovensko a mediálny analytik Gabriel Šípoš tvrdí, že v prípade Krajcera nejde o priamy konflikt záujmov, ale treba strážiť jeho kroky, „aby neboli preferované subjekty, kde dlho pracoval a mal voči nim nejaké záväzky". Za Krajcerovu výhodu Šípoš považuje, že pozná mediálne prostredie.
Digitalizáciu neotočia
Ešte dlhšie, ako v televízii Joj, pôsobil Krajcer v Markíze. Tvárou televízie, ktorú zakladal podnikateľ Pavol Rusko, bol v rokoch 1996 až 2006.
Čo ho čaká
vyriešiť financovanie STV a SRo - zrušenie koncesionárskych poplatkov,
upraviť postavenie STV tak, aby nepodliehala politickým tlakom ako doteraz,
transformovať verejnoprávnu tlačovú agentúru TASR,
vyriešiť zmluvy, ktoré uzavrel jeho predchodca Marek
Maďarič, najmä o digitalizácii
písomností a ich reštaurovaní
v Nemecku,zmeniť fungovanie
Audiovizuálneho fondu,
ktorý rozdeľoval dotácie filmárom po kamarátskej linke,zmeniť sporný tlačový
zákon,možné problémy po výmene riaditeľa SND.
Väzby na súkromné televízie sa môžu ukázať ako dôležité pri prechode na digitálne televízne vysielanie v roku 2012. Tvrdí to bývalý predseda Telekomunikačného úradu Branislav Máčaj. „V digitále pribudnú nové frekvencie a na trh by mohli prísť konkurenčné televízie," hovorí Máčaj.
Digitálne vysielanie po vyhranom tendri prevádzkuje spoločnosť Towercom. Máčaja z funkcie šéfa Telekomunikačného úradu odvolali potom, čo hovoril o manipulácii súťaže a prepojení Towercomu na J&T. „Nová vláda však s tým už nemôže urobiť nič. Licenciu vydali Towercomu a možnosť zrevidovania tu nie je," dodal Máčaj.
Nespokojnosť s obsadením rezortu naznačila poslankyňa SDKÚ Magdaléna Vášáryová. Sama sa pripravovala na to, že bude ministerstvo riadiť. „Venovala som sa tomu celé štyri roky. A väčšina téz, ktoré som pripravila, sa dostala do vládneho programu," hovorí Vášáryová.
Nový minister by si podľa nej mal dávať pozor, aby nepokračoval v pochybných zmluvách, ktoré uzavrel jeho predchodca Marek Maďarič (Smer) „a nepočúval ľudí, ktorí by ho mohli ovplyvniť". Koho má na mysli, nespresnila.
Umelci do politiky nejdú
Na prvé rozhodnutia nového ministra čakajú umelci, vopred ho komentovať nechcú.
„Očakávam od neho, že bude vnímať umenie a kultúru v širších súvislostiach, nielen politicky," poznamenala herečka Zuzana Fialová. Pred parlamentnými voľbami sa Fialová zapojila do kampane proti Smeru animovaným klipom.
S výsledkami volieb je spokojná, neprekáža jej, že nový minister kultúry nie je z umeleckého prostredia. „Umelci sa do politiky veľmi nehrnú."
Dobrý pocit z Krajcera má aj filmárka Zuzana Piussi. „Stretla som ho pri nakrúcaní nového filmu o politike. Vtedy ešte nebolo známe, že sa stane ministrom. Ale zdal sa mi ako rozumný človek, " hovorí Piussi. Od Krajcera čaká, že bude riešiť klientelizmus v Audiovozuálnom fonde. Jeho členovia rozdávali dotácie blízkym firmám.
Krajcer sľubuje veľa
Rozdávanie peňazí v Audiovizuálnom fonde chce Krajcer upraviť. Rovnako sľubuje aj systémové riešenie problémov STV, ktoré podľa neho nezávisí len od výmeny generálneho riaditeľa Štefana Nižnanského.
„Som zástancom existencie verejnoprávnych médií," hovorí Krajcer. Komerčné televízie podľa neho ponúkajú pomerne kvalitný program, kým STV zaostáva.
Ministrom sa Krajcer stal rekordne rýchlo. Do SaS z televízie Joj prešiel pred necelými štyrmi mesiacmi. Tvrdí, že SaS ho oslovila programom.
V kampani Krajcer tiež vysvetľoval, prečo v roku 1990 vystúpil na mítingu SNS. Hovoril, že s SNS nemal nič spoločné, za stranu kedysi kandidoval jeho otec.

Beata
Balogová
