BRUSEL. Vyplýva to z priebežnej sumarizácie serveru votewatch.eu.
Portál sa zaoberá analýzami účasti na schôdzkach i hlasovaním europoslancov, ktorí boli zvolení presne pred rokom, v siedmom funkčnom období EP.
Bauer s Paškom sa tak zmestili medzi 51 najlepších z dovedna 736 europoslancov. Najhoršiu prezenciu zo skupiny 13 slovenských poslancov mali dvaja predstavitelia Smeru-SD Katarína Neveďalová (74 percent) a Vladimír Maňka (76 percent).
Najaktívnejšími rečníkmi spomedzi slovenskej "trinástky" boli Paška a Anna Záborská (KDH), ktorí mali po 43 prejavov v pléne, naopak Boris Zala (Smer) sa hlásil o slovo dvakrát, Neveďalová štyrikrát.
Slovensko celkovo obsadilo s priemerom účasti 87,44 percenta len 21. miesto - stále je na tom však o trochu lepšie než ich dvaja kolegovia z Vyšehradskej štvorky, Česi (22. miesto) a Maďari (23. miesto). Poliaci sú v poradí deviati.
Najdisciplinovanejšiu dochádzku má Rakúsko, ktorého 17 poslancov sa priemerne zúčastnilo na 94,86 percentách zasadnutí; nasleduje Estónsko (93,38 percenta) a Luxembursko (93,08 percenta); na druhom konci rebríčka sú politici z Británie (85,22 percenta) a Rumunska (85,73 percenta).
Z vyše sedemstovky členov EP sú najväčšími "darebákmi" z hľadiska účasti kontroverzný rumunský politik a biznismen, majiteľ futbalového klubu Steaua Bukurešť George "Gigi" Becali (nezávislý) s účasťou na zasadnutí počas 15 z 50 rokovacích dní (30 percent); írsky politik zo strany Fianna Fáil Brian Crowley (ALDE) s 38 percentami; a francúzsky kritik islamu v Európe z Hnutia za Francúzsko Philippe de Villiers so 41,51-percentnou účasťou. Všetci ostatní poslanci podpisovali prezenčku na viac než polovici zasadaní.