BANSKÁ BYSTRICA. Podľa analýzy údajov monitorovacích staníc peľovej informačnej služby Úradu verejného zdravotníctva SR a Regionálnych úradov verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, Košiciach, Trnave, Nitre a v Žiline došlo k nárastu hladín peľu v ovzduší.
Na väčšine územia dominuje alergologicky významný peľ tráv z čeľade lipnicovitých, ktoré kvitnú druhýkrát, a peľ pŕhľavy. Aj keď je peľ pŕhľavy slabo alergizujúci, jeho denné koncentrácie narastajú a robia problémy najmä v kombinácii so spomínaným peľom lipnicovitých tráv.
Výrazne narastajú aj denné koncentrácie peľu ostatných bylín. Klesajúcu tendenciu má koncentrácia peľu drevín, konštatovala Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom PIS na Slovensku.
"V ovzduší sa vyskytuje ešte peľ bazy, skorocelu, štiavu, lipy a mrlíka. Očakávame už aj začiatok kvitnutia paliny. Výrazne sa zvýšia aj koncentrácie spór húb (plesní). Aktuálne najvýznamnejšie druhy z alergologického hľadiska sú teda okrem peľu tráv z čeľade lipnicovitých aj peľ gaštana, duba, borovice, tisa, bazy a lipy.
Tiež pŕhľavovitých, mrlíkovitých, mrkvovitých a astrovitých rastlín, ako aj skorocelu a štiavu. Alergizujúce budú aj spóry húb Cladospórium, Alternária a Stemphylium", dodala Lafférsová.