Agentúrnu správu sme o 18:30 nahradili autorským článkom.
Robert Fico vyzýva budúcu koalíciu, aby podporila obranný val. Sám viackrát naznačil, že s ním súhlasí. Keď mohol presvedčiť skeptickú premiérku Ivetu Radičovú, na stretnutie k prezidentovi neprišiel.
BRATISLAVA. Premiér sa ospravedlnil. Tak dosluhujúci predseda vlády Robert Fico v stredu vysvetlil, prečo na poslednú chvíľu odriekol stretnutie u prezidenta Ivana Gašparoviča. Ten si do Prezidentského paláca pozval aj Ivetu Radičovú, aby spolu s Ficom i designovanou premiérkou z SDKÚ hľadali stanovisko k obrannému valu eurozóny.
Premiér v čase stretnutia žiaden program ohlásený nemal. Zodpovednosť za obranný val si Smer a strany novej vládnej koalície prehadzujú už dlhšie, zatiaľ čo Brusel na Slovensko tlačí, aby sa Bratislava prihlásila k svojmu záväzku. Od Slovenska sa očakáva, že dá záruky na 4,37 miliardy eur a stane sa tak súčasťou valu, ktorý má pomôcť krajinám eurozóny v prípade, že sa dostanú do problémov ako Grécko.
Mikloš podpis pripúšťa
Radičová v stredu zopakovala, že budúca vláda chce o zárukách rokovať v Bruseli aj v Národnej rade, hneď ako bude mať mandát. „Nemám žiadne oprávnenie, aby som mohla vysloviť akékoľvek záruky za ďalšie potvrdenie a ratifikáciu prijatia týchto politických rozhodnutí."
Budúci minister financií Ivan Mikloš včera nevylúčil, že Slovensko rámcovú zmluvu nepodpíše. „To by bolo podľa mňa zrejme najlepšie riešenie," povedal pre TV SME. Fico chcel po voľbách hovoriť s predstaviteľmi budúcej koalície o pozícii krajiny ku gréckej pôžičke, no tí jeho stretnutie odmietli.
Radičovú cez tlačové agentúry včera vyzval, aby povedala, či existuje spoločné stanovisko novovznikajúcej vládnej koalície k tejto téme a či budúci minister financií zmluvu podpíše.
Politológ: Je to Ficova začínajúca volebná kampaň
Dôvod, prečo na stretnutie Fico neprišiel, zostal zamlčaný. Jeho hovorkyňa Silvia Glendová nám povedala len toľko, že „pán premiér sa ospravedlnil“. Fico však stihol cez agentúry opätovne vyzvať Radičovú, aby oznámila verejnosti, či jej nový minister financií podpíše dohodu o eurovale.
Skutočnosť, že Fico neprišiel na stretnutie, je podľa politológa Juraja Marušiaka súčasťou jeho taktiky. „Fico chce celú zodpovednosť preniesť na nastupujúcu vládu, chce jej čo najviac skaziť pozíciu, aby sa na nesúhlas s obranným valom nemohla naňho vyhovárať. Je to prvok začínajúcej volebnej kampane Fica.“
Marušiak podotkol, že keby Fico chcel, už dávno by zmluvu podpísal aj s rizikom, že budúca vláda ho bude z toho obviňovať.
Pripomeňme, že keď chcel Fico po voľbách hovoriť s predstaviteľmi budúcej koalície o pozícii krajiny k obrannému valu, stredopravé strany jeho návrh na stretnutie odmietli.
Obranný val má pomôcť štátom eurozóny, keď sa dostanú do obdobných problémov ako Grécko. Má formu akciovej spoločnosti, jej akcionármi majú byť všetky štáty eurozóny, teda aj Slovensko.
Ak bude treba niektorému štátu pomôcť, spoločnosť vydá dlhopisy, ostatné krajiny sa za ne zaručia a štát v problémoch získa pôžičku. Pre Slovensko z rámcovej ručiteľskej zmluvy vyplýva záruka na 4,37 miliardy eur. Obranný val by mal poskytovať pôžičky, ak bude treba, najdlhšie do konca júna 2013.
Eurokomisia na nás tlačí
Slovensko v zastúpení ministra financií však musí najprv podpísať rámcovú zmluvu. K tomu nás už výrazne tlačí aj Európska komisia. „Je to celkom zásadná otázka z hľadiska fungovania európskej menovej únie. Keď ste už v klube, tak sa podľa toho máte správať,“ povedal podľa ČTK eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn.
Ak aj rámcovú zmluvu minister financií podpíše, musí ju potom schváliť Národná rada a ratifikovať prezident. Treba prijať aj osobitný zákon, aby mohla vláda Slovenska poskytnúť príslušné záruky.
Budúci minister financií Ivan Mikloš pre TV SME povedal, že obranný val budú riešiť, keď budú mať na to mandát. „Dnes sme v situácii, že musíme vyberať zo zlých riešení,“ podotkol. Zopakoval, že grécku pôžičku, ku ktorej sa zaviazala Ficova vláda, odmietajú.
Premiérovi a terajšiemu ministrovi financií Počiatkovi Mikloš vyčíta, že nerokovali v Bruseli o tom, či výška záruky nie je pre Slovensko vysoká. „Je to viac, ako to zodpovedá ekonomickej sile a životnej úrovni. Bolo treba o tom rokovať.“
Budúci minister financií nevylúčil, že Slovensko rámcovú zmluvu nakoniec nepodpíše. „Jednou z možností, o ktorej chceme rokovať je, že by Slovensko do toho nevstúpilo. To by bolo podľa mňa zrejme najlepšie riešenie,“ povedal Mikloš.

Beata
Balogová
