Kto bude rozhodovať o eurofondoch, sa má vyriešiť na rokovaní koalície v piatok. Rovnaký problém mala aj končiaca vláda.
BRATISLAVA. Miliardy eur z eurofondov vyvolali vo vznikajúcej koalícii nedorozumenie. Ovládať ich chcú SDKÚ cez Úrad vlády aj KDH cez ,,superministerstvo“, ktoré bude riadiť jeho predseda Ján Figeľ. Spor by malo vyriešiť piatkové rokovanie.
„Koordinácia eurofondov bude patriť pod Úrad vlády,“ tvrdí Stanislav Janiš z SDKÚ. Nová koalícia podľa neho veľmi rýchlo prijme zmenu kompetenčného zákona, a presmeruje tok peňazí cez úrad premiérky Ivety Radičovej. Figeľ trvá na tom, že eurofondy bude kontrolovať nové ministerstvo dopravy s rozšírenými právomocami.
Koalícia pri eurofondoch nedospela k jasnej dohode, píše Marián Leško
Figeľ už nechce ustupovať
„Kompetencie v oblasti výstavby, regionálneho rozvoja a cestovného ruchu sa presunú z ministerstiev hospodárstva, kultúry a z Úradu vlády na ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií,“ tvrdí Figeľ. Dodal, že na tomto sa strany dohodli ešte v pondelok.
Figeľ poznamenal, že eurofondy v koalícii vážne nezhody nevyvolali. „Potrebujeme iba vyprecizovať zmenu v kompetenčnom zákone.“
SaS mlčí, Most je s Figeľom
Nezhody nechce komentovať predseda SaS Richard Sulík. „Ja sa k tomu vyjadrovať nebudem.“ Dodal, že si to medzi sebou musia vyriešiť KDH a SDKÚ.
Most–Híd zastáva podobné stanovisko ako Figeľ. „Pokiaľ si dobre pamätám, koordinácia by mala prejsť pod ministerstvo dopravy. Taká bola dohoda,“ reagoval László Sólymos, o ktorom sa hovorí, že bude Most–Híd zastupovať aj vo vláde.
Vo Figeľovom rezorte bude mať zastúpenie aj strana Bélu Bugára, ktorá obsadí miesto štátneho tajomníka.
Analytik: KDH už ustúpilo
„KDH už ustúpilo dosť, najmä SaS, keď Figeľ súhlasil, že sa Sulík stane predsedom parlamentu,“ hovorí analytik Ján Baránek. Eurofondy sú prestížna záležitosť a podľa Baránka sa ich KDH už nevzdá.
„Mocenský vplyv toho, kto má eurofondy pod palcom, stúpa,“ myslí si Baránek. Moc nad rozdeľovaním niekoľkomiliardového balíka je podľa Baránka dôležitá aj pre Most. „Spolu s KDH je to strana, ktorej sa podarilo doteraz vyrokovať v rámci koalície najmenej.“
Spor už raz bol. Za Fica
Rovnaký problém riešila aj vláda Roberta Fica. Vicepremiér Dušan Čaplovič chcel, aby kontrola eurofondov prešla pod neho. Ministerstvo výstavby pod vedením SNS sa jej nechcelo vzdať.
Čaplovičovi ako argument slúžila aj kauza nástenka. Príspevok z eurofondov získali firmy blízke predsedovi SNS Jánovi Slotovi v súťaži, ktorú oznámilo ministerstvo len na nástenke na chodbe za zatvorenými dverami. Rezort výstavby napokon Ficova vláda zrušila.
Na sedem rokov je pre Slovensko vyčlenených z eurofondov 11 miliárd eur. Najväčšie balíky sú v operačných programoch doprava či regionálny rozvoj, ktoré chce ovládať KDH spolu peniazmi pre Bratislavský kraj či na technickú pomoc.

Beata
Balogová
