BRATISLAVA. Starých známych aj nových trošku známych poslancov nahradia úplne neznáme tváre. Kým po voľbách to vyzeralo, že v parlamente bude zo 150 poslancov až 60 nováčikov, po nástupe náhradníkov za ministrov novej vlády stúpne počet parlamentných nováčikov takmer na 70.
Do vlády a za štátnych tajomníkov pôjde podľa prepočtov SME najmenej 20 novozvolených poslancov, z ktorých 13 ešte v parlamente nikdy nesedelo. Ich počet by mohol byť ešte o niečo vyšší, keďže stále nie sú známe mená niektorých štátnych tajomníkov či iných vysokých úradníkov.
Noví náhradníci
Len za SDKÚ by mohlo ísť do parlamentu najmenej deväť náhradníkov, z ktorých siedmi v parlamente ešte nikdy nesedeli. Sú medzi nimi napríklad žilinský primátor Ivan Harman, ale aj bývalí europoslanci Milan Gaľa či Zita Pleštinská, alebo šéf Dzurindovho Úradu vlády Tibor Tóth.
Zo SaS odíde do štátnych funkcií najmenej šesť poslancov, z ktorých štyria sú podnikatelia. Do parlamentu za nich prídu šiesti neznámi politici, z ktorých štyria sú opäť podnikatelia.
SaS dedí po HZDS
Poslanci za SaS mali včera v parlamente prvý tréning. Keďže ide o samých nováčikov, učili sa, ako hlasovať. Vyučujúcim bol predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš. Podľa agentúry SITA zdedila SaS parlamentné stoličky po SNS a miestnosť pre poslanecký klub po HZDS, ktoré z parlamentu vypadlo.
Do klubu KDH sa ako náhradníčka vracia poslankyňa Monika Gibalová. Poslancom sa stane aj bývalý štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Marián Radošovský a najmenej dvaja nováčikovia.
Za Most sa vo voľbách dostali do parlamentu piati nováčikovia, z ktorých do vlády ide zatiaľ iba jeden. Najmenej traja budú poslancami.
Smer bude mať v parlamente 26 a SNS dvoch nováčikov. Do parlamentu zvolili spolu 22 ľudí, ktorí boli v minulosti členmi vlády. Po vymenovaní novej vlády sa ich počet zníži na 16.

Beata
Balogová
