Referendum už nezastavia

SaS chce účasť na referende zaistiť kampaňou. Jeho výsledok je neistý.

BMW je tradičnou značkou slovenských ministrov už od pádu komunizmu. Okrem neho jazdia na Audi. Referendum to teoreticky môže zmeniť.(Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Koaliční partneri SaS s podporou Sulíkovmu referendu váhajú. Ešte sa o ňom budú rozprávať.

BRATISLAVA. Referendum nie je nechcené dieťa, ideme do toho, tvrdí predseda SaS Richard Sulík. Napriek tomu, že štyri zo šiestich bodov ich referenda sú v programových tézach formujúcej sa vlády, rozhodnutie voličov môže podľa neho poistiť práve tie body, ktoré by si pri schvaľovaní v parlamente vyžadovali ústavnú väčšinu aspoň 90 hlasov, ktorú pravica nemá – teda obmedzenie poslaneckej imunity a zníženie počtu poslancov parlamentu zo 150 na 100.

Prezident najneskôr 9. júla oznámi termín konania referenda. Pritom okrem zníženia počtu poslancov a obmedzenia cien vládnych limuzín už Sulík koaličných partnerov o štyroch bodoch referenda presvedčil. Zvyšné dva chce dostať do programového vyhlásenia vlády.

Podpora partnerov je neistá

Doterajšie referendá
 • 22. 10. 1994 O prijatí zákona o preukazovaní pôvodu finančných prostriedkov použitých v privatizácii. Účasť 19,96 percenta, iniciátorom bolo ZRS.
 • 23.- 24. 5. 1997 O vstupe do NATO (tri otázky) minister vnútra Gustáv Krajči (HZDS) vypustil otázku o priamej voľbe hlavy štátu, čím ho zmaril. Účasť 9,53 percenta.
 • 25.- 26. 9. 1998 O neprivatizovaní strategických podnikov, konalo sa s parlamentnými voľbami. Účasť 44,25 percenta.
 • 11. 11. 2000 O skrátení volebného obdobia Národnej rady. Účasť 20,03 percenta.
 • 16.- 17. 5. 2003 O vstupe do EÚ. Účasť 52,15-percentná. Za vstup hlasovalo 92,46 % voličov.
 • 3. 4. 2004 O predčasných voľbách iniciované Smerom. Účasť 35,86 % voličov, konalo sa s prezidentskými voľbami.

Podpora SDKÚ, KDH a Mosta-Híd nie je istá. Iveta Radičová na otázku, či referendum podporí, neodpovedala, vraj to chce najprv prebrať s partnermi zajtra na rokovaní koaličnej rady. „Je to samostatná iniciatíva SaS a takou aj zostáva,“ hovorí predseda KDH Ján Figeľ.

Béla Bugár so zvyšnými dvoma bodmi referenda problém nemá, považuje ho však za dvojsečnú zbraň. Upozorňuje, že programové tézy sú už uzavreté, ak by sa otvorili, tak sa otvorí všetko a to nie je dobré riešenie.

„Môže sa stať, že referendum, za niekoľko miliónov eur bude neplatné a niektorí budú hovoriť, že veď ľudia to nepodporili, tak ja za to nebudem hlasovať v parlamente. Vlak však už bol spustený a ide ďalej, nedá sa zastaviť,“ hovorí šéf strany Most-Híd.

Z doterajších šiestich referend bolo platné jediné – o vstupe do Európskej únie, na ktorého podpore sa v roku 2003 zhodli všetky politické strany. SaS plánovala účasť zabezpečiť tým, že by sa referendum konalo v rovnaký deň ako komunálne voľby.

Viac ako 350-tisíc podpisov pod petíciu, ktorú rozbehla v roku 2008, mala strana vyzbieraných už začiatkom roka, no keďže prezident naznačil, že by sa pre koncesionárske poplatky mohol obrátiť na Ústavný súd, rozhodla sa SaS podať petíciu až začiatkom júna.

Ivan Gašparovič si to s Ústavným súdom rozmyslel, a tak musí postupovať podľa ústavy, ktorá mu neumožňuje s vyhlásením referenda čakať na konanie komunálnych volieb koncom novembra.

Chystajú kampaň

„Prezident robí prieky. Je to však dobrá poistka, keď sa to nepodarí dostať do programu vlády alebo keď sa to nepodarí odhlasovať v parlamente, tak o tom môžu ľudia rozhodnúť sami. Verím, že ľudia budú chcieť túto možnosť využiť,“ hovorí Sulík s tým, že k referendu pripravia propagačnú kampaň.

Ministri SaS vymenia limuzíny za lacnejšie

Výmenu vozového parku na ministerstvách za lacnejšie chce SaS aj do vládneho programu.

BRATISLAVA. Škody Superb, alebo lacnejšie Volvá S80, Passaty, či iné manažérske sedany postupne nahradia výrazne drahšie ministerské Audi A8 a limuzíny BMW 7. Stane sa tak na ministerstvách hospodárstva, obrany, kultúry a v Národnej rade. SaS chce cez vlastných nominantov splniť to, o čo jej ide v referende. V ňom žiada obmedzenie sumy na nákup vládneho či úradníckeho auta na 40-­tisíc eur.

„Určite nechceme hneď po nástupe nakúpiť nové autá do 40­tisíc eur,“ hovorí predseda SaS Richard Sulík. Počkajú, kým autá doslúžia a potom sa majú nakupovať nové len do 40­tisíc. Limit sa Sulík pokúsi presadiť do vládneho programu. „Keď sa to nepodarí, bude to len dobrovoľné obmedzenie pre ministrov za SaS.“ V programových tézach sa cenové obmedzenie na autá neobjavilo.

Podpredseda SDKÚ a pravdepodobný minister financií Ivan Mikloš hovorí, že nemajú problém so stanovením limitov na štátne nákupy, keďže ho za Ficovej vlády sami v parlamente navrhovali. „Vypichnúť z toho len autá, je však taký lacný populizmus.“ Podporuje skôr systémové riešenie, ktoré sa neobmedzí len na autá.
„Problém s tým nemám, ale nemôžete do programového vyhlásenia vlády napísať, že necháme úradníkom limit na nákup áut 40­tisíc eur. Tak napíšme aj to, že v zákone iks zmeníme paragraf tri, odsek dva,“ hovorí predseda Mosta Béla Bugár, podľa ktorého ide o čiastkovú vec.

Súčasné nízke ceny áut na trhu umožnia štátu kúpiť aj autá iných typov, ako je Škoda Superb obľúbená českým prezidentom Václavom Klausom. Za 40­tisíc eur sa dá so zľavou kúpiť aj BMW rady 5 a Volvo S80. Bezpečnosť manažérskych sedanov v tejto cenovej kategórii je takmer porovnateľná s luxusnými limuzínami, dajú sa vybaviť v podstate totožnými prvkami aktívnej i pasívnej bezpečnosti. Rozdielom, ktorý by mohol hovoriť v prospech bezpečnosti veľkých limuzín, je ich vyššia hmotnosť.

Miroslav Kern
Účet treba dať prezidentovi

ROBERT MISTRÍK zo Slobody a solidarity priznáva, že referendum mimo volieb nemá šancu na úspech.

Štyri zo šiestich bodov referenda sú v programových tézach. Nie je referendum zbytočné?

Dovolím si tvrdiť, že naša referendová aktivita výrazným spôsobom vniesla do spoločnosti témy, o ktorých sa roky buď len jalovo diskutovalo alebo politici predstierali úprimný záujem ich riešiť. Takže prvým ovocím sú štyri programové tézy. Ďalej programové tézy sú prienikom predstáv štyroch strán, nie sú priamo odrazom vôle voliča. Predstavy voliča KDH a SDKÚ môžu byť rôzne. Naše referendum dáva občanovi jedinečnú príležitosť vyjadriť sa aspoň k štyrom programovým tézam, ktoré sú predmetom referenda. O možnosti prejaviť názor kedysi snívala generácia našich rodičov a považovať občiansky plebiscit na akúkoľvek spoločenskú otázku za zbytočnosť je znevažovanie hodnôt 17. novembra.

Referendum bude stáť okolo 7 miliónov eur. Nie je to vyhadzovanie peňazí, ak je takmer isté, že bude neplatné?

Túto otázku treba adresovať do Grasalkovičovho paláca. Možno by tam bolo treba adresovať aj faktúru. Robili sme všetko pre to aby bolo referendum spojené s parlamentnými alebo komunálnymi voľbami. Pán prezident bol iného názoru a čakáme na spisovné vysvetlenie jeho nepochopiteľného konania.

Prezident vyhlási referendum na iný termín, ako ste pôvodne zamýšľali, keďže podľa ústavy do komunálnych volieb v novembri čakať nemôže. Veríte tomu, že to bude druhé referendum v histórii Slovenska, ktoré bude platne?

Pán prezident už raz bol v partii, ktorá zmarila referendum, ak bude toto referendu neplatné ide aj toto do jeho životopisu. Ak v niečo ešte v súvislosti s referendom verím, tak v umierajúcu nádej prezidenta demokrata, ktorý neopovrhne 400 000 občanmi.

Ako chcete ľudí motivovať k účasti na referende? V čom bude spočívať vaša kampaň?

Vo VÚC voľbách bola minulý rok volebná účasť 23% a teraz do NR SR 59%. Takže vypísanie referenda mimo významných volieb je jeho faktické zmarenie. Don Quijotskú kampaň nechystáme.

Richard Sulik tvrdí, že chce presadiť zvyšné dva body do programového vyhlásenia vlády. Je v poriadku opäť otvárať program, keď je už zostavená vláda?

Pokiaľ koaliční partneri budú súhlasiť, nevidím v tom problém. Diskusia o programe pred jeho odklepnutím určite nie je nelegitímna.

Na presadenie dvoch zo šiestich bodov nemá pravica dostatok hlasov v parlamente, keďže zníženie počtu poslancov i obmedzenie imunity si vyžadujú minimálne ústavnú väčšinu 90 hlasov. Ako ich chcete presadiť bez opozície?

Tak napríklad zúženie poslaneckej imunity bude nádherným testom svedomia poslancov Smeru. Na to sa teším. Krasorečnícke vykrúcanie sa predsedu Smeru je irelevantné, buď s tým budú súhlasiť alebo si chcú naďalej užívať stredoveký nadštandard nepostihnuteľných vladárov.

Ak bude referendum neplatné, môžu niektorí poslanci v prípade hlasovania o rovnakom zákone tvrdiť, že keď to ľudia odmietli, on za to nebude hlasovať. Nie je to podľa vás nebezpečné pri krehkej väčšine vznikajúcej vlády? Čo s tým urobíte?

Ak sa občania v referende vyslovia proti nejakej otázke, bez ohľadu na účasť, potom je vec jasná, parlament nebude nič iniciovať. Ak sa vyslovia kladne, potom nevidím dôvod prečo by to nemali podporiť. V prípade, že by s tým mal niekto z koaličných partnerov problém, potom to bude divergencia od spoločného programu koalície. Tak závažný odklon určite nebude motivovaný referendovými otázkami.

Martina Kováčová
Sporných bodov je viac

BRATISLAVA. Referendum SaS má podľa právnikov viac sporných bodov. Jozef Vozár pri rušení koncesionárskych poplatkov pripomína, že podľa ústavy sa ľudové hlasovanie nesmie týkať niektorých poplatkov . Prezident však túto otázku na preskúmanie Ústavnému súdu neposlal. Právnici sa rozchádzajú, či je teraz, keď je väčšina bodov referenda v programovom vyhlásení formujúcej sa vlády, možné proces referenda zastaviť.

Ján Drgonec je presvedčený, že ústava takú možnosť nepripúšťa. Zhoda nie je pri otázke záväznosti referenda. Drgonec tvrdí, že záväzné je a jediný dôvod, prečo niekto tvrdí opak je, že si ho zamieňa s nezáväzným plebiscitom.
Martina Kováčová

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 2. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 3. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 7. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 8. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 1. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 2. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 3. Jakub Mankovecký z SPU v Nitre bol opäť úspešný v reze viniča
 4. Hitparáda štiav
 5. 14. ročník AmCham „Job Fair“ v Košiciach
 6. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 7. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 8. Malé knedličky, veľké dojmy
 9. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 10. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 11 021
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 7 218
 3. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 6 021
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 5 398
 5. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 146
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 4 899
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 160
 8. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo 3 000
 9. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa 2 195
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 029

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Najnebezpečnejší text na facebooku napísal jeho zakladateľ

Mark Zuckerberg chce použiť silu firmy na to, aby zmenil podobu našej spoločnosti. Bol by veľmi nebezpečným spasiteľom.

BLOG TRANSPARENCY

Ombudsmanka: Lajčák opakovane porušoval ústavu

V zdôvodnení vysvetľuje, čo ministerstvo nespravilo.

EKONOMIKA

Dodávateľ nemocníc dostal pokutu za biele kone z Cypru

Prvý postih za neprehľadnú vlastnícku štruktúru je právoplatný.

KULTÚRA

V Prahe nedokážu pochopiť, čo za reláciu o folklóre máme

Šou Zem spieva hodnotí Marína Mrázková zo súboru Limbora.

Neprehliadnite tiež

Dubovcovej posledná správa. Chce lepšiu ochranu pred mučením, pitnú vodu všetkým

Opäť odporučila, aby politici zabezpečili nezávislosť úradu aj z hľadiska finančných, organizačných i personálnych otázok.

Z vládnej letky vyradili posledný Jak-40, skončí v Žiline

Kaliňák informoval, že Slovensko tento rok dokončí obnovu vládnej letky.

Od začiatku marca sa začne uplatňovať jasličkový zákon

Detské jasle bude môcť prevádzkovať samospráva, živnostník, či nezisková organizácia.

Harabinov senát vyhovel dovolaniu exposlanca Ďuračku

Súdy sa podľa Štefana Harabina nezaoberali námietkou zaujatosti voči prokurátorovi.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop