BRATISLAVA. Verejný sektor dal vlani na nákup tovarov, služieb a stavebných prác 5,151 miliardy eur. Ako ďalej vyplýva zo zistení Transparency International Slovensko (TIS), časť z týchto prostriedkov sa použila v režime zákona o verejnom obstarávaní.
Časť však išla mimo neho, a to hlavne zákazky s nízkou hodnotou a zákazky súvisiace s armádou a utajovanými skutočnosťami. V porovnaní s rokom 2008 verejný sektor vlani využíval menej verejných súťaží. Pred dvoma rokmi sa týmto postupom alokovalo 52 percent všetkých prostriedkov používaných na daný účel, pred rokom to bolo 38 percent.
TIS tento pokles pripisuje častejšiemu využívaniu užších súťaží. "Z hľadiska používaných postupov ide o posun negatívnym smerom a vytvára sa tak znova väčší priestor pre korupčné praktiky vo verejnom obstarávaní a nižšiu efektívnosť," uvádza TIS.
Na úzke tendre nie je dôvod
Výskumy v tejto oblasti pritom naznačujú, že len otvorená súťaž dokáže prilákať väčší počet záujemcov o príslušnú zákazku a nepriamo aj tlak na vyššiu transparentnosť. Užšia súťaž podľa TIS prináša v dôsledku svojej dvojkolovosti obmedzenia týkajúce sa voľného prístupu konkurencie do súťaže.
"Jej použitie má zmysel len v situáciách, keď je ponuka veľmi početná. To však určite nie je prípad Slovenska, kde sa priemerný počet predložených ponúk do súťaže pohybuje okolo dvoch," konštatuje TIS.
Podľa zistení Transparency International Slovensko sa vlani pri nadlimitných zákazkách využívalo rokovacie konanie bez zverejnenia. Tento postup označuje z hľadiska transparentnosti za problematický. Vo verejnom priestore po ňom obstarávatelia siahli 164-krát.
"Vzhľadom na to, že ide o postup, ktorý má byť používaný vo výnimočných situáciách, ide o relatívne vysoké číslo, a to aj v porovnaní s verejnými súťažami (357 prípadov) a užšími súťažami (49 prípadov). Uvedený stav hodnotíme negatívne," uvádza vo svojej správe TIS.
Súťaže treba sprehľadniť
Transparency International Slovensko odporúča povinné zavedenie elektronických aukcií na obstarávanie tovarov a služieb. Pri stanovovaní maximálnej ceny by mali obstarávatelia vychádzať z cien definovaných ako trhové ceny, ktoré určí trhový prieskum.
Podľa TIS je tiež potrebný podporný centrálny web portál informujúci o elektronických aukciách vo verejnom sektore na Slovensku. Pre uzatváranie koncesie na služby a koncesie na práce by mali platiť tie isté finančné limity ako pri uzatváraní verejných zákaziek, s čím súvisí aj používanie stanovených postupov podľa finančných limitov.
Ako ďalej vyplýva zo správy, TIS navrhuje zrušiť kategóriu neprioritných služieb, aby pre obstarávanie všetkých služieb platili jednotné pravidlá. Do zákona o verejnom obstarávaní a zákonov súvisiacich s kontrolou by sa mala zaviesť povinnosť posudzovať výsledok verejného obstarávania podľa zákonnosti v kombinácii s dosiahnutým výsledkom.
Viac kontroly
Zákon o verejnom obstarávaní by mal posilniť súťažné aspekty rokovacieho konania bez zverejnenia a so zverejnením. Dodržanie princípu transparentnosti, súťaživosti a efektívnosti verejného obstarávania by malo zabezpečiť obstarávanie autorského práva.
Podľa TIS by pomohla lepšia kontrola verejného obstarávania sledujúca transparentnosť, efektívnosť a hospodárnosť zo strany Finančnej správy Ministerstva financií SR, Národného kontrolného úradu SR a Úradu pre verejné obstarávanie.
TIS sa pozrela na to, ako transparentne sa vlani postupovalo pri alokácii verejných zákaziek a analyzovala transparentnosť trhu nákupov tovarov, služieb a stavebných prác vo verejnom sektore. Vychádzala zo štatistík, ktoré pripravuje Úrad pre verejné obstarávanie, a to predovšetkým z Informácie o celkovom štatistickom vyhodnotení procesu verejného obstarávania za jednotlivé roky.
verejne_sutaze