BRATISLAVA. „Je lepšie, keď má dieťa obidvoch rodičov,“ povie školáčka Luna a zahľadí sa do animovanej rozprávky, ktorá jej beží v počítači. Je jednou z detí, o ktoré si rodičia po rozvode starostlivosť striedajú.
Odvčera je striedavá starostlivosť súčasťou našich zákonov. Doteraz bolo pomerne zložité sa k nej prepracovať.
Na krst novely zákona o rodine, ktorá to umožňuje, včera prišla aj Luna. Šľahačkou spojila dve rozdelené polovičky tortového srdca.
Bolo to jedno z posledných rozhodnutí predchádzajúceho parlamentu. Medzi poslancami získala novela silnú podporu naprieč celým politickým spektrom. Spoločnosť a aj rozvedených rodičov však stále rozdeľuje. Dieťa na jednej strane tak úplne nestratí ani jedného z rodičov. Odporcovia striedavej starostlivosti však tvrdia, že dieťa zneisťuje a pripravuje ho o istotu domova.
Najmenej bolestivé riešenie
„Bude to pre deti šok. Nie je to výhra. Je to len cesta, ktorá je najmenej zraňujúca,“ hovorí Michal. Striedavú starostlivosť dokázal na súde ako jeden z prvých vybojovať ešte pred jej uzákonením.
Aj doterajší zákon o rodine podľa Michala dovoľoval možnosť dohody, na základe ktorej by sa rozvedení rodičia striedali pri výchove svojich detí. Ale pravidlá boli podľa neho veľmi nejasné. Možné to bolo iba vďaka tomu, že sa s exmanželkou dohodli a našli pochopenie u sudkyne. Rozviedli sa pred mesiacom. Na striedavú starostlivosť sa pripravovali už od konca minulého roka, keď podali žiadosť o rozvod.
Na striedavej starostlivosti sa s exmanželom bez ťažkostí dohodla aj Barbora Kamrlová, predsedníčka občianskeho združenia Striedavá starostlivosť o deti. Jej dnes 13ročná dcéra mala vtedy sedem rokov.
Dcére vysvetlila, že s otcom nebudú bývať spolu, ale naďalej sa budú vídať. Vraj si na nový život s otcom aj matkou občas na diaľku zvykla. Striedavú starostlivosť považuje Kamrlová za úžasnú vec.
Kde domov môj
„Domov je pocit, nie miesto,“ reaguje predsedníčka združenia na hlavnú výčitku niektorých odborníkov, ktorí o striedavej starostlivosti tvrdia, že deťom môže ublížiť.
Psychologička Hana Ševčíková upozorňuje, že dieťaťu treba všetko vysvetliť. Necitlivá striedavá starostlivosť „môže v dieťati spôsobiť zmätok. Potrebuje mať veľmi jasne zadefinované, kde je jeho domov“.
Zlú skúsenosť s tým, keď si rodičia dieťa posúvajú, má aj Lucia, ktorá žije v Nórsku. Jej partner sa takto stará o svoje dieťa z predchádzajúceho manželstva.
Lucia hovorí, že pravidelné odlúčenie od rodiča môže nakoniec u jedného z bývalého páru viesť až k rezignácii. Deti tak môžu podľa nej ostať len na pleciach jedného z rodičov. Vidí to na príklade dospievajúcich detí svojho priateľa, ktoré sú väčšinou u svojho otca ako u matky, ktorá o ne neprejavuje extra záujem.
Psychologička dopĺňa, že najdôležitejšie v striedavej starostlivosti je dbať o dobro a názor detí. Jej cieľom totiž nie je uspokojiť túžbu rodičov byť čo najčastejšie so svojimi potomkami, ale pocit lásky pre deti.
Barbora Kamrlová na to hovorí, že ide o to, vytvoriť dieťaťu domov. „Vtedy vôbec nemusí byť rozdiel v tom, či dieťa býva na dvoch miestach alebo iba jednom“.

Beata
Balogová
