SME

Americký diplomat: Ani naša vláda nie je dokonalá

Demokratické hodnoty a občianske slobody dnes rezonovali na oslavách amerického štátneho sviatku Dňa nezávislosti na veľvyslanectve USA v Bratislave.

BRATISLAVA. Demokratické hodnoty a občianske slobody dnes rezonovali na oslavách amerického štátneho sviatku Dňa nezávislosti (Independence Day), ktoré pripravilo veľvyslanectvo USA v Bratislave.

Žiadna vláda nie je dokonalá, ani americká, ale Spojené štáty majú 234-ročnú skúsenosť s demokraciou, povedal americký chargé d'affaires Keith Eddins.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zdôraznil, že pre neho i pre väčšinu Američanov je Deň nezávislosti - 4. júl - práve oslavou slobody a demokracie. Súčasťou demokracie sú slobodné a spravodlivé voľby, deľba moci, princípy kontroly a rovnováhy, nezávislé súdnictvo, pripomenul Eddins.

SkryťVypnúť reklamu

Skúsený americký diplomat, ktorý v Bratislave zavŕšil 30-ročnú kariéru v štátnych službách, oficiálne oznámil nástup nového amerického veľvyslanca v SR Theodora Sedgwicka.

Na recepcii v reštaurácii Bratislavského hradu zároveň Eddins uviedol svoju nástupkyňu, novú chargé d'affaires veľvyslanectva USA v Bratislave Marthu Pattersonovú.

Nový veľvyslanec by mal prísť na Slovensko v nasledujúcich týždňoch. Sedgwicka v stredu vo funkcii veľvyslanca potvrdil americký Senát.

Eddins sa poďakoval za dobrú spoluprácu odchádzajúcemu kabinetu Roberta Fica a vyjadril nádej na úzku spoluprácu USA a SR aj v nastupujúcej vláde. Vyzdvihol vysokú úroveň slovensko-amerických vzťahov.

"Sme spojencami v Severoatlantickej aliancii. Dobre a úzko spolupracujeme v množstve politických, ekonomických a bezpečnostných otázok," povedal Eddins.

SkryťVypnúť reklamu

Ocenil tiež vzťahy s organizáciami, predstavujúcimi v SR občiansku spoločnosť, potrebu mimovládnych organizácií, ktoré sú v každej krajine "strážnym psom" demokracie. Zdôraznil význam slobodnej tlače.

Podľa Eddinsa sú v súčasnosti vzájomné kontakty ľudí zo SR a USA jednoduchšie a častejšie ako predtým, aj vďaka bezvízovému programu a študijným i kultúrnym výmenným programom.

"A kde by bola NHL bez slovenských hráčov?" ocenil diplomat slovenských športovcov. Dodal, že slovensko-americkí hráči sa presadili aj v bejzbale, ktorý je jeho obľúbeným športom.

Eddins, ktorý viedol americké veľvyslanectvo 18 mesiacov, sa so Slovenskom rozlúčil tradičným "na zdravie". Americký tím dostane nového muža.

USA

Obyvatelia Pekingu počas nákazy koronavírusu.

Biely dom uviedol, že koronavírus unikol z laboratória v Číne.


TASR 4
Donald Trump.

Úľavy sú stanovené na dva roky.


TASR 2
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 465
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 115
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 682
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 019
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 196
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 742
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 554
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Na snímke fanúšikovia Spartaka počas odvety semifinále Slovenského pohára FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava.

Vo finále pohára sa stretnú MFK Ružomberok a FC Spartak Trnava.


Slovenskí hokejisti v príprave na MS v hokeji 2025.

Prečítajte si odpovede na časté otázky o MS v hokeji 2025, ktoré hostí švédsky Štokholm a dánsky Herning.


Matej Balciar.

Matej Balciar oblieka dres 1.FC Slovácko.


Fínsky hokejista Valtteri Filppula.

Fínsky center odohral v NHL viac ako 1000 zápasov, reprezentáciu doviedol k zlatu na MS aj ZOH.


SkryťZatvoriť reklamu