BRATISLAVA. Béla Bugár a Mikuláš Dzurinda dnes tretíkrát vo svojej politickej kariére podpíšu koaličnú zmluvu. Akt sa udeje v Primaciálnom paláci.
Bugár aj Dzurinda držia z politikov v podpisovaní koaličných zmlúv rekord v ére samostatnosti, podpísali už zmluvy v rokoch 1998 aj 2002. Bugár vtedy ako predseda SMK, Dzurinda ako predseda SDK, neskôr SDKÚ.
Pod ich menami budú v ľavom stĺpci na zmluve ešte podpisy nováčikov: predsedu KDH Jána Figeľa a predsedu SaS Richarda Sulíka.
Prvýkrát bude na koaličnej zmluve aj podpis niekoho iného ako predsedu strany, a to designovanej premiérky a volebnej líderky SDKÚ Ivety Radičovej. Jej podpis bude oddelený od ostatných v pravom stĺpci. „Je to tak na môj návrh a považujem to za úplne samozrejmé a štandardné,“ povedala Radičová.
Môžeme vysloviť potešenie, že odovzdávanie moci nepatrí medzi najväčšie neresti slovenskej demokracie, tvrdí Peter Schutz.
Most-Híd aj SDKÚ oficiálne cez víkend oznámili nominácie na posty ministrov a štátnych tajomníkov. SaS tak urobila už dávnejšie a dnes napoludnie to oznámi aj KDH. Strany ešte potrebujú dohodnúť to, kto bude za nich chodiť na koaličné rady. Podľa Radičovej to nemusia byť tí, ktorí doteraz za strany vyjednávali.
150 hostí SDKÚ, KDH, Most-Híd a SaS dnes oficiálne uzavrú rozdelenie moci pre jednotlivé strany. O piatej popoludní v Primaciálnom paláci pred asi 150 pozvanými hosťami podpíšu koaličnú dohodu.
Strany stihli za víkend doriešiť všetky problémy, ktoré dohode bránili.
Chmel bude rozhodovať Ešte v sobotu na koaličnej rade v sídle SaS sa dohodli, že vicepremiér pre ľudské práva a menšiny, ktorý patrí strane Most-Híd, bude mať nové a silnejšie kompetencie. Zmení sa to v kompetenčnom zákone, vďaka čomu nevznikne nový úrad, ako pôvodne Most-Híd navrhoval.
Kým doteraz bol post podpredsedu vlády skôr poradným orgánom a rozhodoval zaňho vedúci Úradu vlády, teraz bude rozhodovať sám. Bude mať aj legislatívnu právomoc.
Nepotvrdené posty ministri a štátni tajomníci za KDH: oficiálne oznámia po dnešnom predsedníctve; druhý štátny tajomník na ministerstve financií: Ivan Mikloš ešte nepredložil SDKÚ návrh; minister životného prostredia: Most oznámi nomináciu, až keď obnovia ministerstvo; zloženie koaličnej rady: nemusí byť rovnaké, ako boli tímy.
Predseda Mosta-Híd Béla Bugár hrozil otvorením všetkých postov, ak sa problém s vicepremiérom nevyrieši. Bez kompetencií by totiž oň MostHíd nestál a ministerstvá by sa museli rozdeliť nanovo.
Strana včera oficiálne potvrdila, že na tento post nominuje Rudolfa Chmela, ktorý bol v minulosti ešte za ANO Pavla Ruska ministrom kultúry.
Ministrom pôdohospodárstva bude Zsolt Simon, jeho štátnym tajomníkom bude veterinár a okresný predseda strany v Dunajskej Strede Gábor Csicsai.
Ďalším štátnym tajomníkom na pôdohospodárstve, ktorý neskôr prejde na ministerstvo životného prostredia, bude člen predstavenstva Transpetrolu Martin Ružinský.
Podľa plánov Transpetrolu by mal ísť nový ropovod cez Žitný ostrov, proti čomu štyri koaličné strany protestovali. „Urobí všetko pre to, aby ropovod cez Žitný ostrov nešiel,“ povedal Bugár.
Most však nepovedal, kto bude novým ministrom životného prostredia. László Solymos, ktorý bol aj členom vyjednávacieho tímu, zostane v parlamente
a bude predsedom poslaneckého klubu. Strana podľa Bugára oznámi meno ministra neskôr, keď to bude aktuálne. Kandidátov je vraj viac. Ministerstvo musí najprv vzniknúť, pretože je od 1. júla zrušené.
Štátnym tajomníkom na ministerstve dopravy bude podpredseda MostaHíd Ivan Švejna.
KDH oznámi posty dnes V sobotu zverejnila svoje oficiálne nominácie aj SDKÚ. Strana potvrdila už známe mená ministrov. KDH zverejní nominácie dnes.
Strany sa ešte podľa Ivety Radičovej musia dohodnúť, kto bude chodiť na koaličné rady. Za každú stranu to budú traja ľudia, no nemusia to byť tí, ktorí doteraz vyjednávali.
Radičová oznámenie odďaľuje tým, že tam zvykli chodiť aj predsedovia poslaneckých klubov a zatiaľ nie je známe, ktorá strana akého bude mať.
Podpis dohody: slzy aj ruské metódy
Dzurinda si tentoraz nemusel oholiť fúzy ani Bugár začať fajčiť.
BRATISLAVA. Keď Mikuláš Dzurinda v roku 1998 podpisoval za SDK koaličnú zmluvu s Rudolfom Schusterom, Bélom Bugárom a Jozefom Migašom, nemal takmer žiadne fúzy. Musel si ich oholiť po neúspešnej stávke, keď tvrdil, že SDK vyhrá voľby. Skončila druhá za HZDS.
Pred Primaciálnym palácom vtedy čakalo na politikov niekoľko desiatok ľudí a nadšene im tlieskali. Jedna pani bola dojatá, že zmluvu podpisujú 28. októbra, na výročie vzniku Československa.
V roku 2002 sa koaličná zmluva opäť podpisovala v Primaciálnom paláci. Dzurinda a Bugár zostali, pribudli však Pavol Rusko a Pavol Hrušovský. Rudolf Schuster, už ako prezident, vtedy dúfal, že koalícia si postráži svojich poslancov. Bugár zažartoval, že Rusko si ich postráži ruskými metódami.
Predseda ANO si neskôr svojich poslancov tajne nahrával. V roku 2002 sa tiež Bugár tešil, že nezačal znovu fajčiť ako po dlhých rokovaniach v roku 1998. To hovoril po rokovaniach aj teraz.
Po podpise v roku 2002 dostali lídri otázku, prečo vo vláde nie je ani jedna žena. Do odpovede sa nikto nehrnul, Dzurinda napokon povedal, že ho to mrzí.
Robert Fico, Vladimír Mečiar a Ján Slota podpisovali zmluvu na Bratislavskom hrade. Slotovi sa pred štyrmi rokmi v očiach leskli slzy a hovoril, že je skutočne dojatý. Dnes sa zmluva opäť podpíše v bratislavskom Primaciálnom paláci.
Tretíkrát budú pri podpise Béla Bugár a Mikuláš Dzurindami. Richard Sulík, Iveta Radičová aj Ján Figeľ budú podpisovať prvýkrát.
Mikulášovi Dzurindovi dorastali pri podpise koaličnej zmluvy v roku 1998 fúzy. Oholil si ich, lebo prehral stávku. (FOTO - ARCHÍV – TASR)
Ján Slota bol po podpise koaličnej zmluvy v roku 2006 dojatý a leskli sa mu oči. (FOTO ARCHÍV SME – MIRKA CIBULKOVÁ)

Beata
Balogová
