BANSKÁ BYSTRICA. Kúpanie v prírode si však za posledný týždeň vyžiadalo minimálne tri ľudské životy. Naposledy sa v pondelok pravdepodobne utopil 11-ročný chlapec, ktorý sa pri Šali kúpal vo Váhu. Jeho telo zatiaľ nenašli, informovala dnes ČTK polícia.
"Polícia ho zatiaľ vedie ako pohrešovaného," povedala policajná hovorkyňa Božena Bruchterová. Podľa internetového portálu TVnoviny.sk sa štvorica chlapcov išla kúpať, jeden z nich však nevedel plávať. Potápači prehľadávali úsek aj dnes doobeda, telo však nenašli.
Niekoľko ľudí sa v poslednom čase utopilo aj vo vodnej nádrži Ružín na východe Slovenska. Zatiaľ nezvestné je osemročné dievča, pod ktorým sa v piatok poobede prevrátila nafukovačka. Hoci bola iba niekoľko metrov od brehu, z vody už nevyplávala.
Ohrozené však nie sú iba deti. Koncom júna si chcel v Ružíne zaplávať aj 20-ročný mladík. Krátko po polnoci skočil do vody z loďky, no viac sa nevynoril. V Hrone pri Tekovskom Hrádku sa zasa cez víkend utopil mentálne postihnutý 29-ročný muž.
Pozornosť vzbudilo aj policajné pátranie po trojročnom dievčatku z Hlohovca. Jeho matka v minulom týždni najskôr tvrdila, že sa jej dcéra stratila na ihrisku, neskôr však priznala, že dievča spadlo do Váhu. Jej telo sa našlo na brehu rieky.
Podiel na zlej kvalite vody môžu mať aj návštevníci
BRATISLAVA. Nedostatočne vymieňaná a dezinfikovaná voda na kúpaliskách či prekročená povolená návštevnosť sa môžu podpísať pod zdravotné riziká pri kúpaní. Hygienici však upozorňujú, že svoj podiel na zlej kvalite vody môžu mať aj samotní návštevníci. A to ak nepoužívajú WC, brodítka a sprchy pred vstupom do bazénov.
"Verejné kúpaliská by nemali navštevovať ľudia, ktorí trpia prenosným ochorením, alebo ak majú hnisajúce resp. otvorené rany na koži, zápaly očí či hnačkové ochorenia. Toto všetko má vplyv na kvalitu bazénovej vody, ktorá sa následne stáva zdravotne nevyhovujúcou v mikrobiologických, chemických a senzorických ukazovateľoch," upozorňujú odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Vo vode na kúpanie sa tak za vhodných podmienok množia rôzne druhy mikróbov, húb, plesní, kvasiniek. Vyskytnúť sa môžu i črevné parazity. Tieto mikroorganizmy môžu spôsobiť rôzne ochorenia, ako sú napríklad gastroenteritídy a vírusové zápaly očných spojiviek. Rany sa môžu infikovať a zapáliť. Mikroskopické huby, plesne i kvasinky vyvolávajú zase povrchové ochorenie kože, nechtov a slizníc. Hygienici upozorňujú, že u citlivých jedincov môžu vznikať zápaly močových a pohlavných orgánov. V lete mnoho žien trápia problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak, jej čistota, dezinfekcia a chlór. Riziko gynekologických či urologických infekcií nie je vylúčené, ak kúpajúci zostávajú v mokrých plavkách príliš dlhý čas, najmä v chladnejšom počasí.
V prípade termálnych bazénov môže byť problémom výskyt améb. Niektoré druhy môžu dokonca spôsobiť ťažké ochorenia, ako je zápal mozgu a mozgových blán. Ohrození sú podľa hygienikov najmä nositelia kontaktných šošoviek a deti.
Na sinice, ktoré sa na hladine vyskytujú vo forme vodného kvetu, si treba dať pozor najmä pri kúpaní v jazerách, vodných nádržiach a štrkoviskách. Produkujú totiž cyanotoxíny, ktoré môžu vyvolať alergické reakcie, tráviace ťažkosti či zápaly očných spojoviek.
"Vzhľadom na to, že teplota vody v prírodných kúpaliskách je obvykle nižšia, a to najmä na začiatku kúpacej sezóny ako v umelých bazénoch, je výskyt baktérií, vírusov i parazitov v takýchto vodách menej frekventovaný, ale nie je vylúčený," konštatujú hygienici. Na kúpaliskách, kde nie je voda kontrolovaná, môže byť riziko chemického znečistenia vody vyššie.
(tasr)