Životné prostredie bude brániť človek z ropovodnej spoločnosti. Ochranári sa vraj nemajú báť.
BRATISLAVA. Pred dvoma mesiacmi protestovali proti ropovodu cez Žitný ostrov pred sídlom Transpetrolu, dnes si zvykajú, že najvyšším predstaviteľom rezortu životného prostredia sa stane zástupca tejto firmy. Ochranári krútia hlavou nad nomináciou člena predstavenstva štátnej ropovodnej spoločnosti Martina Ružinského.
„Po negatívnych skúsenostiach z posledných rokov sme čakali, že nová vláda ponúkne niekoho, kto sa v oblasti životného prostredia vyzná,“ reagoval šéf Greenpeace Juraj Rizman. V spustošenom rezorte treba podľa neho naštartovať systémové zmeny.
Ružinského nomináciu za dočasného druhého štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva ohlásil v pondelok predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Podieľať sa má na obnove zrušeného ministerstva životného prostredia, kam má prejsť. Či ako minister, alebo tajomník strana nepovedala. „Potom sa rozhodneme,“ vraví Bugár.
Od piky
Cesta k funkcii
1995 – 1999 Katedra organickej chémie UPJŠ Košice,
1999 – 2003 Transpetrol,
vedúci čistiarne odpadových vôd Budkovce,2002 – 2009 člen dozornej rady,
2003 – 2006 vedúci
prečerpávacích staníc,2006 – 2009 riaditeľ
pre prepravu,od 2009 člen predstavenstva, riaditeľ pre obchod a prepravu.
Martin Ružinský (38) je medzi ekológmi neznámy. „Na čele ministerstva by mali byť ľudia, ktorí bránia životné prostredie aj proti záujmom veľkých firiem z oblasti energetiky či dopravy. Tento človek by ho mal brániť pred prostredím, z ktorého prichádza,“ opisuje pocit ochranárov Juraj Lukáč zo združenia Vlk.
Vyštudovaný chemik z tokajskej obce Borša nastúpil do Transpetrolu už v roku 1999. Začínal ako vedúci čistiarne odpadových, zaolejovaných a dažďových vôd vo východoslovenských Budkovciach.
Prepracoval sa až na riaditeľa pre obchod a prepravu. Po privatizácii a vstupe ruského Jukosu do Transpetrolu v roku 2002 sa za zamestnancov stal členom jeho dozornej rady. Po vlaňajšom opätovnom ovládnutí firmy štátom už za ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka zo Smeru povýšil na člena predstavenstva.
Jeho dlhoročný kolega a člen vedenia firmy, ktorý nechcel byť menovaný, hovorí, že Ružinský nebol nominantom strán. „Je to profesionál, ktorý začínal od piky na ropovode.“ Pripúšťa však, že v rokoch 1998 až 2006, keď bol Transpetrol pod vplyvom nominantov SMK, „rýchlo rástol“. Podniku vtedy šéfoval šamorínsky podnikateľ Štefan Czucz.
Hľadali manažéra
Politici SMK však tvrdia, že Ružinského nepoznajú a nebol ani členom strany. „Počul som, že je z východu,“ povedal exminister životného prostredia za SMK László Miklós.
Poslanec Mosta-Híd László Solymos, ktorý sa ako nový minister spomínal najčastejšie, tiež tvrdí, že sa spoznali až teraz. „Odporučili nám ho, vypočuli sme ho a odsúhlasili.“
Vedeniu ho navrhol košický predseda strany Elemér Jakab. „Pozná ho už dvadsať rokov, hovoril s ním a navrhol ho. Ako manažér je dobrý a tam bude treba najmä manažovať,“ vraví Bugár. Ochranárom odkazuje, aby sa nebáli. „Pozná naše priority a dobre vie, do čoho ide.“ Jednou z priorít Mosta je aj stop ropovodu cez Žitný ostrov, ktorý naplánoval Transpetrol.
Ochranári upozorňujú, že Ružinský je aj v prezídiu Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu. „To sú ľudia, ktorí skôr bránia priemysel ako životné prostredie. Bude zaujímavé sledovať, aký bude jeho postoj k obmedzovaniu nebezpečných chemických látok a riešeniu starých chemických záťaží,“ vraví Rizman.
Ružinský na otázky neodpovedal.

Beata
Balogová
