BRATISLAVA. Päťdesiatpercentný podiel na rekreačnom dome v Hradišti pod Vrátnom s konkrétnymi číslami parcely a listom vlastníctva, polovica z úspory vo výške 110-tisíc eur či konkrétna výška nesplatenej hypotéky.
Takéto údaje uviedol tento rok vo formulári majetkového priznania predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Celý formulár on i celé vedenie SDKÚ uverejnili na internete. Parlament z takýchto údajov doteraz vyberal len ničnehovoriace slová chalupa, úspory, hypotéka a dával ich na svoju stránku.
Na zverejnenie celých formulárov s podrobnými údajmi o majetkoch politikov stačí súhlas výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Doteraz ho ovládali Smer, HZDS a SNS. Teraz v ňom budú mať väčšinu SDKÚ, SaS, KDH a Most. Nová koalícia tvrdí, že chce transparentnejšie zverejňovanie majetkových pomerov verejných činiteľov.
Môžu aj staršie
Výbor by mohol rozhodnúť o zverejnení už odovzdaných priznaní za rok 2009, dokonca aj o zverejnení starších formulárov. Tie poslanci povinne vypisujú od roku 2004. Porovnaním by sa tak mohli ľudia dozvedieť, ako politikom rástli úspory, prípadne či niekto predčasne splatil hypotéku.
Tvrdia, že budú za
„Určite to podporíme. Z toho, že to to sami robíme, je jasné, že to podporíme,“ povedal o zverejňovaní podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš. Problémy s priznaniami už za tento rok nemajú ani v SaS. Sulíkova strana podľa informácií SME takýto krok podporí.
„Podporíme transparentnejšie majetkové priznania. V akej forme a s akým obsahom, je vecou dohody všetkých parlamentných strán,“ povedal Pavol Hrušovský z KDH.
„Ani my s tým nebudeme mať problém,“ tvrdil podpredseda MostaHíd Zsolt Simon. Vedenie Mosta sprístupnilo vyplnené formuláre médiám ešte pred voľbami.
Jediné obmedzenie, ktoré pri zverejňovaní formulárov platí, je ochrana osobných údajov. Tá sa týka rodných čísiel či bližších údajov o príbuzných.
Zákon tiež zakazuje zverejňovať údaje, ktoré by dokázali identifikovať hnuteľný majetok – teda napríklad poznávaciu značku auta.

Beata
Balogová
