BRATISLAVA. Vláda premiéra Roberta Fica (Smer) dnes podľa očakávania schválila svoju demisiu. Prezidentovi ju má podať po štvrtkovej ustanovujúcej schôdzi parlamentu, čo je predpokladom pre následné menovanie nového kabinetu na čele s Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS).
Zatiaľ nie je známy presný termín menovania novej vlády, na ktorej vytvorení sa po júnových voľbách dohodli SDKÚ, SaS, KDH a Most-Híd. Pred štyrmi rokmi sa tak stalo v priebehu jedného dňa, keď sa uskutočnila prvá schôdza novozvolených poslancov.
Odchádzajú aj ďalší
Kabinet dnes rovnako odvolal z funkcie aj vedúceho úradu vlády Igora Federiča a štátnych tajomníkov ministerstiev.
Z ministerstva zahraničných vecí tak odchádzajú Oľga Algayerová a Diana Štrofová. Týka sa to aj štátnych tajomníkov ministerstva zdravotníctva a obrany Daniela Klačka a Daniela Duchoňa. Tieto funkcie opúšťajú tiež Ivan Sečík a Augustín Lang, obaja z ministerstva kultúry, ako i Jozef Habánik a Bibiána Obrimčáková z rezortu školstva.
Odvolaní sú aj Anna Viteková z ministerstva spravodlivosti a Vladimír Čečot z ministerstva vnútra. V rezorte vnútra pracoval ako štátny tajomník Jozef Buček, ktorý bol zároveň splnomocnencom vlády pre zabezpečenie vstupu SR do Schengenského priestoru a splnomocnencom pre integrovaný záchranný systém.
Niektorí z menovaných budú nasledujúce roky pôsobiť ako poslanci Národnej rady SR. Farby Smeru-SD budú v zákonodarnom zbore obhajovať Igor Federič, Anna Viteková aj Bibiána Obrimčáková.
Štyri stredopravé strany, ktoré v týchto dňom vytvárajú novú vládnu koalíciu, už zverejnili svoje nominácie na nových štátnych tajomníkov. Druhým človekom na ministerstve hospodárstva má byť Martin Chren (SaS), ministra práce by mala zastupovať Lucia Nicholsonová (SaS).
Dvoch štátnych tajomníkov bude mať podľa koaličnej dohody rezort financií, kde je zatiaľ známa nominácia Vladimíra Tvarošku (SDKÚ-DS), ako aj ministerstvo dopravy s Jánom Hudackým (KDH) a Ivanom Švejnom (Most-Híd). Dočasne má mať dvoch tajomníkov aj rezort pôdohospodárstva. Okrem Gábora Csicsaia (Most-Híd) tu bude pôsobiť aj Martin Ružinský (Most-Híd), ktorého úlohou je pripraviť znovuvytvorenie ministerstva životného prostredia.
Fico pri fotení žartoval
Dnešné rokovanie odchádzajúcej vlády ukončili členovia kabinetu spoločným fotením sa pred budovou Úradu vlády. Fico žartoval, že ľudia z jeho okolia neodchádzajú natrvalo, len si dávajú prestávku. Naznačil tak možnosť, o ktorej sa špekuluje už dlhšie, že po vládnutí nastupujúcej štvorkoalície stredopravých strán by sa moci opäť mohol ujať Smer-SD.
Nový kabinet sa bude totiž musieť vysporiadať napríklad s rýchlo rastúcim dlhom krajiny, čo zrejme nebude možné bez nepopulárnych opatrení.
Dosluhujúci minister financií Ján Počiatek (Smer-SD) napriek dlhodobej kritike, že zanecháva verejné financie v zlom stave, hospodárenie štátu vyzdvihoval. "Vôbec nenechávame budúcej vláde prázdnu kasu," tvrdil pred novinármi. Jeho úrad však nedávno zhoršil prognózu kondície štátnych financií.
Kaliňák podpredsedom nebude
Podpredsedom parlamentu bude najlepší reprezentant Smeru-SD. Po dnešnom rokovaní vlády to vyhlásil odchádzajúci minister vnútra Robert Kaliňák s tým, že on nemá o tento post záujem. Práve o Kaliňákovi a súčasnom šéfovi národnej rady Pavlovi Paškovi sa hovorilo, že by mohli zastávať túto funkciu.
Predsedníctvo najsilnejšej opozičnej by dnes malo rozhodnúť nielen o obsadení podpredsedníckeho miesta, ale aj o predsedoch parlamentných výborov.
V nasledujúcom volebnom období má Smer-SD viesť osem z deviatich výborov, ktoré pripadli opozícii. Na základe dohody bude SNS šéfovať ľudskoprávnemu výboru. Viesť by ho mala Anna Belousovová. Smer-SD bude na čele školského a mediálneho výboru, výboru pre verejnú správu, pre nezlučiteľnosť funkcií, pre preskúmanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu a kontrolných výborov zameraných na činnosť SIS, Vojenského spravodajstva a Národného bezpečnostného úradu.
Končiaci ministri nie sú smutní, ani nostalgickí
BRATISLAVA. Žiadnu nostalgiu, ani smútok nepripúšťali ministri končiaceho kabinetu Roberta Fica, prichádzajúci na posledné rokovanie súčasnej vlády. „Smútok nie, veď toto nie sú dedičné funkcie," s úsmevom konštatoval minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Demokracia je podľa neho aj o tom, aby sa vedeli veľmi kultivovanie striedať vlády.
„Som rád, že sa mi podarilo pozdvihnúť trochu meno ministerstva hospodárstva, bolo vnímané predtým všelijako," tvrdil Jahnátek. Myslí si, že ministerstvo odovzdáva s veľmi schopným manažmentom, na ktorom treba stavať, ale uvidí sa, či bude kontinuita, alebo razantná zmena. Po demisii vlády mu bude chýbať iba stres.
Inak vníma najbližšie obdobie jeho ministerský kolega, ktorý šéfoval rezortu zdravotníctva. „Hneď po podaní demisie začne psychohygiena, pôjdem si hneď zabehať, zacvičiť a určite pôjdem s rodinou niekde na pár dní k moru," uviedol Richard Raši. „Prežil som v zdraví, to je základ,“ zhodnotil svoje ministrovanie. Pôsobenie na ministerstve hodnotí pozitívne. Podľa neho sa v zdravotníctve udržala kvalita z hľadiska štruktúry diagnóz, kvalitu terapeutických postupov zlepšili a za ďalší klad považuje aj to, že zdravotníci prestali húfne odchádzať do zahraničia. „Do poslaneckej lavice sa Raši teší, má ešte „nedotiahnutý“ zákon o ochrane nefajčiarov. „Myslím si, že to bude prvé, čo dotiahneme“.
Minister školstva Ján Mikolaj považuje dnešné posledné rokovanie kabinetu za „snáď najlepšie“, pretože sú tu len materiály týkajúce sa demisií a možno nejakého obsadenia nového postu. “Človek je ešte stále trochu v tom kolotoči práce ministra, takže nepripisujem tomu žiadny veľký význam,“ povedal Mikolaj. Teší sa, že z neho spadne zodpovednosť, začína plánovať dovolenku.
Minister obrany Jaroslav Baška sa teší, že po odchode zo svojho postu už nebude musieť mať celú noc zapnutý mobilný telefón. Túto povinnosť mal kvôli systému Renegát (Odpadlík), ktorý slúži na ochranu vzdušného priestoru. „Nebudem musieť čakať, či mi bude volať veliteľ vzdušných síl, že máme nejakého narušiteľa vzdušného priestoru," povedal. Svojmu nástupcovi želá viac peňazí pre rezort. „Nový minister to nebude mať jednoduché,“ konštatoval Baška. Ľúto mu bude za ľuďmi z rezortu, s ktorými si vybudoval podľa vlastných slov veľmi dobré vzťahy.
Šéf diplomacie nechcel veľmi hodnotiť svoje vlastné pôsobenie. „Robil som všetko pre to, aby rezort fungoval profesionálne, a myslím, že sa mi to celkom podarilo,“ konštatoval. Je rád, že bol prijatý zákon, vymedzujúci postavenie zahraničnej služby, vyhli sa netransparentnosti a veciam, ktoré by ho mohli prenasledovať v budúcnosti – či už v personálnych veciach alebo pri verejnom obstarávaní.
Minister Financií Ján Počiatek si myslí, že situácia na poslednom rokovaní sama prinesie nejaké rozlúčkové slová, i keď svojich kolegov bude stále stretávať v parlamente.
Minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan pripúšťa, že ministrovanie bolo stresové, lebo je to nová životná skúsenosť. „Človek si myslí, že pozná chod úradu, ale naozaj ho pozná, až keď je tam, “ povedal.
(sita)