Košice 16. mája (TASR) - Bývalému vrcholovému manažérovi Východoslovenských železiarní (VSŽ) Mariánovi Šarišskému dnes Krajský súd (KS) v Košiciach uznal nárok, ktorého sa svojou žalobou domáhal voči odporcovi - akciovej spoločnosti VSŽ Košice.
"Súd tzv. medzitýmnym rozsudkom rozhodol o základe nároku, teda o tom, že nárok navrhovateľa na náhradu škody a náhradu nemajetkovej ujmy je opodstatnený," vysvetlil pre TASR sudca KS v Košiciach Vladimír Hríb. Súd však podľa jeho slov nerozhodol o konkrétnej výške nároku, lebo tá, ak medzitýmny rozsudok nadobudne právoplatnosť, bude ešte predmetom ďalšieho dokazovania pred súdom.
Šarišský, ktorý bol v rokoch 1990 až 1993 členom predstavenstva akciovej spoločnosti VSŽ Košice a viceprezidentom pre personalistiku, podal na KS v Košiciach žalobu proti akciovej spoločnosti VSŽ, ktorou sa domáhal vyplatenia 60 miliónovej škody. Tá mu podľa jeho slov vznikla nezákonným odvolaním z funkcie člena predstavenstva VSŽ v decembri 1993. Zároveň sa domáhal vyplatenia 38 miliónov korún z titulu tzv. nemajetkovej ujmy.
Vo svojom návrhu sa Šarišský opieral o predchádzajúce rozhodnutia KS v Košiciach a Najvyššieho súdu SR v Bratislave, podľa ktorých jeho odvolanie z funkcie člena predstavenstva akciovej spoločnosti bolo nezákonné a v rozpore so stanovami akciovej spoločnosti VSŽ Košice.
Šarišský v návrhu zároveň uviedol, že nezákonným odvolaním z funkcie bol poškodený hmotne i morálne, pretože bola znížená jeho vážnosť a dôstojnosť v manažérskych a podnikateľských kruhoch, ako aj v rodinnom prostredí.
Šarišský bol členom vrcholového manažmentu železiarní v čase, kedy bol ich generálnym riaditeľom Zoltán Berghauer. Obidvoch spolu s ďalšími členmi predstavenstva odvolalo z funkcie mimoriadne valné zhromaždenie (MVZ) VSŽ zvolané Fondom národného majetku (FNM) v decembri 1993.
Samosudca KS v Košiciach dnes rozhodol o tom, že nároky navrhovateľa Šarišského sú opodstatnené. V odôvodnení rozsudku argumentoval skoršími rozhodnutiami súdu o tom, že odvolanie Šarišského z funkcie bolo nezákonné.
Rozsudok nie je právoplatný.
Ani jedna zo strán - navrhovateľ ani právny zástupca odporcu sa k verdiktu súdu nechceli pre TASR vyjadriť.
Dlhodobé súdne spory vedené VSŽ považujú za rizikové pre spoločnosť zástupcovia konzorcia Penta Group, J&T a Istrokapitál, ktoré v súčasnosti ovláda zhruba štvrtinu akcií VSŽ. Predstavitelia konzoria v tejto súvislosti po konaní aprílového MVZ uviedli, že súdne spory VSŽ by mohli spôsobiť úniky financií vzhľadom na to, že nie sú zo strany VSŽ vedené so stopercentnou profesionálnosťou. A to bolo podľa všetkého aj dôvodom, prečo na návrh predstaviteľa Penta Group Jaroslava Haščáka sa predstavenstvo VSŽ doplnilo o ďalšieho člena, Gabriela Herbrika, ktorý je komerčným právnikom.
*fur nos rč
NNNN