Tále 16. mája (TASR) - Dlh štátu dodávateľom a poskytovateľom služieb pre školy, ktoré od 1. júla prejdú zo štátnej správy do kompetencie obcí, dosiahol ku koncu vlaňajšieho roka asi 510 miliónov korún. Za prvé tri mesiace tohto roku vzrástol o ďalších približne 250 miliónov korún.
Predsedníctvo a Rada Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré v stredu a dnes rokovali na Táľoch v okrese Brezno preto trvajú na tom, aby prechod týchto kompetencii bol finančne dostatačne zabezpečený. Predseda ZMOS Michal Sýkora na tlačovej konferencii po rokovaní zdôraznil, že štát by mal dlh zlikvidovať ku dňu prechodu kompetencií. Zabezpečenie chodu škôl a školských zariadení obcami môže byť v opačnom prípade problematické. Štát síce doterajšie dlhy zoberie na seba, ale dodávatelia energie môžu tieto zariadenia odpojiť kvôli starým dlhom.
Predseda ZMOS dodal, že aj po oddlžení škôl a vyrovnaní dlhov zo strany štátu bude veľmi náročné zabezpečiť ich chod. Podľa neho sa situácia zlepší až po zásadnej finančnej reforme, ku ktorej má dôjsť k 1. januáru 2004. Po nej budú mať obce už isté financie a nebudú odkázané na ich pridelenie od štátu. Pri terajšom prerozdeľovaní peňazí obce vlastné prostriedky na školstvo nemajú, preto štát musí na ne formou decentralizačnej dotácie presunúť toľko financií, koľko je potrebných na ich chod.
Rozhodný nesúhlas predstavitelia ZMOS vyjadrili aj s návrhom Ministerstva vnútra SR na vytvorenie takzvaných poverených obcí. Tie by mali vykonávať časť agendy aj pre iné obce. M. Sýkora konštatoval, že všetky majú rovnaké kompetencie a takýto návrh je v rozpore s Ústavou SR, so zákonmi o obecnom zriadení i s vládnou koncepciou decentralizácie verejnej správy. Predsedníctvo a Rada ZMOS uvítali rozhodnutie Legislatívnej rady vlády, ktorá odporučila nezaoberať sa opätovne týmto návrhom a presunúť problematiku na október.
Štátna správa, zdôraznil M. Sýkora, nemá právo rozhodovať aké kompetencie ktorá obec bude mať. ZMOS presadzuje princíp dobrovoľného vytvárania spoločných obecných úradov. V takom prípade by aj malé obce mali zabezpečený kvalifikovaný a efektívny výkon právomoci. Spoločný obecný úrad by pre združené obce pripravil kvalifikované podklady, ale o ich vydaní by rozhodovala každá samostatne. Odhaduje sa, že je záujem vytvoriť 170 až 200 takýchto miestnych právnych jednotiek. ZMOS však aj vzhľadom na ich financovanie odporúča vytvorenie čo najnižšieho počtu.
*mb rč