BRATISLAVA. Ministerstvo hospodárstva a výstavby oficiálne potvrdilo predsedovi občianskeho združenia (OZ) Nie ropovodu cez Žitný ostrov Miroslavovi Dragunovi, že vypracované alternatívy trás ropovodu z Bratislavy do Schwechatu od Transpetrolu nemá. Uviedol to predseda združenia Dragun.
Ako ďalej povedal, členovia OZ si dnes prišli na MHV SR vyžiadať alternatívy trasovania ropovodu, pretože rezortný šéf Ľubomír Jahnátek ich prisľúbil zverejniť do 30. júna 2010. "Do dnešného dňa však na verejnosť žiadne alternatívy nevyšli, tak sme sa prišli informovať na Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR, či alternatívy trasovania ropovodu existujú, alebo nie," uviedol na brífingu pred MHV Dragun.
Na mieste je podľa neho otázka, čo do dnešného dňa robilo ministerstvo hospodárstva a čo robil Transpetrol? "Prečo pán minister sľuboval do 30. júna 2010 zverejniť trasy, keď vedel, že bude po voľbách?" spýtal sa predseda OZ. "Opäť sa teda potvrdilo, že rezortný minister Jahnátek v projekte ropovodu klamal a zavádzal verejnosť. Potvrdilo sa zároveň to, že táto už, chvalabohu, dosluhujúca vláda odmieta názor približne 40.000 občanov, ktorí sa podpísali pod petíciu Nie ropovodu cez Žitný ostrov," povedal Dragun.
"Našimi ďalšími krokmi bude, že počkáme na novú vládu. Chystáme sa rokovať s novým ministrom hospodárstva a výstavby, ako aj so zástupcami ministerstva životného prostredia. Proste, od budúcej vlády chceme nejaké reálne kroky," dodal Dragun.
Skutočnosť, že návrhy trasovania ropovodu MHV SR od Transpetrolu nedostalo, potvrdil po dnešnom poslednom rokovaní vlády aj minister hospodárstva a výstavby SR Ľubomír Jahnátek. "Nedostali sme ešte trasy z Transpetrolu. Neviem, prečo sa to zdržalo," povedal dnes Jahnátek.
"Možné teoretické alternatívy vedenia trasy ropovodného prepojenia máme stanovené a priebežne je o nich informované aj MHV SR. Definitívna podoba návrhu však zatiaľ skutočne predložená nebola. Vzhľadom na komplikovanosť otázky sa nám zatiaľ nepodarilo nájsť potrebnú zhodu na to, aby sa mohla spracovať zásadná štúdia okrem iného aj na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA) takéhoto rozsiahleho projektu, ktorá by v konečnom dôsledku mala rozhodnúť o jeho realizovateľnosti," uviedol v reakcii pre TASR podpredseda predstavenstva a riaditeľ pre investície a rozvoj spoločnosti Transpetrol Sergej Zápotocký.