Úrad pre verejné obstarávanie povedie bývalý štátny tajomník za SDĽ Roman Šipoš.
BRATISLAVA. Posledným významným činom vlády Roberta Fica bolo v stredu vymenovanie predsedu Úradu pre verejné obstarávanie.
Čistotu desiatok tendrov, ktoré každý rok robia štátne úrady aj samosprávy, by mal po Bélovi Angyalovi najbližších päť rokov strážiť na čele úradu Roman Šipoš. Podľa informácií zo Smeru ho navrhol priamo Fico. Ide o bývalého štátneho tajomníka ministerstva výstavby za SDĽ z rokov 1998 až 2002, potom bol tri roky obchodným diplomatom v Nemecku.
ÚVO je iba ornament závislý od politikov, tvrdí Peter Schutz
V tomto volebnom období sa na stránkach Úradu vlády objavil ako poradca premiéra a Smer ho dosadil za podpredsedu predstavenstva Východoslovenskej energetiky.
Poznajú sa 20 rokov Čo robí ÚVO vykonáva dohľad nad obstarávaniami rozhoduje o námietkach účastníkov tendrov ukladá pokuty za porušenie zákona vydáva Vestník verejného obstarávania
Fico, ktorý dlhodobo presadzoval, aby bol šéf úradu nominantom opozície, hľadal nového riaditeľa na poslednú chvíľu. „Včera poobede,“ odpovedal v stredu Šipoš na otázku, kedy sa dozvedel, že bude predsedom. Meno nového šéfa úradu v utorok večer nepoznali ani niektorí ľudia z najužšieho vedenia Smeru.
Keď denník SME zisťoval na Šipoša kontakt, jeho otec povedal, že pre neho prišli do Starej Ľubovne v utorok v noci a odviezli ho do Bratislavy. „On v roku 1992 so mnou kandidoval za SDĽ. Kandidoval som do Federálneho zhromaždenia, Robert do Slovenskej národnej rady,“ povedal Šipoš o vzťahu s Ficom.
„A čo bolo podstatné, nikdy so mnou neboli spájané žiadne škandály,“ hovorí o sebe. Momentálne je radovým členom Smeru. Po odvolaní Ivana Bernátka sa v roku 2008 o ňom uvažovalo ako o riaditeľovi Sociálnej poisťovne.
O tom, čo chce v úrade robiť, hovoriť nechcel. „Dnes je prvý deň a ťažko hovoriť o zámeroch. Dôležité je, aký zámer má rodiaca sa vládna koalícia.“
Nová koalícia ohlásila viac protikorupčných opatrení pri verejných obstarávaniach. Do úvahy prichádza aj zlúčiť ÚVO s Protimonopolným úradom rovnako ako v Česku. Taký krok by mohol priniesť výmenu šéfa.
Kontroluje iba niečo ÚVO kontroluje iba to, či boli tendre robené v súlade so zákonom. Dohliada teda na formálne náležitosti obstarávaní – transparentné nastavenie podmienok, rovnosť uchádzačov, zverejňovanie vo vestníkoch. V právomoci má udeľovanie pokút aj rušenie súťaží.
To, či štátne úrady narábajú hospodárne s verejnými financiami, stráži Najvyšší kontrolný úrad. Na jeho čele je nominant HZDS Ján Jasovský.

Beata
Balogová
