BRATISLAVA. Rómovia nechcú pracovať, homosexuáli sú chorí ľudia, Maďari nepriatelia a dalajláma nie je partner na dialóg. SNS sa aj vďaka tejto „ľudskoprávnej a menšinovej“ agende dostala do parlamentu. Jej podpredsedníčka Anna Belousovová bude teraz šéfovať Výboru pre ľudské práva, národnosti
a postavenie žien. Ľudskoprávne organizácie sú zhrozené.
„Demokratická spoločnosť je postavená na názorovej rôznosti,“ odbila Belousovová kritiku SNS za nenávistné výroky. Budúca šéfka výboru nevidí medzi straníckou agendou a ochranou ľudských práv rozpor. „Naopak, teším sa na diskusiu, ktorá nás bude veľmi obohacovať,“ hovorí. SNS mnohé mimovládky označujú za extrémistickú.
Belousovová dôveryhodnosti parlamentu nepomôže, myslí si Lukáš Fila
SNS vyvoláva obavy
„Samozrejme, máme obavu, že SNS, ktorá sa v minulosti prejavila kontroverznými výrokmi k tematike ľudských práv, bude viesť práve ľudskoprávny výbor,“ reagoval Branislav Tichý, šéf Amnesty International Slovensko.
Irena Bihariová z organizácie Ľudia proti rasizmu si nie je istá, či strana bude schopná k otázkam ľudských práv pristupovať „citlivo a zodpovedne“.
Belousovová však nemieni nič na svojich názoroch meniť. Práve naopak. Kritikov, ktorí protestovali proti bilbordu SNS s polonahým Rómom a sloganom Aby sme nekŕmili tých, ktorí nechcú pracovať, označila za rasistov.
Slota na výbor nechodil
„Kto súdi človeka podľa farby pleti? No rasista,“ zopakovala včera. „Z čoho ste usúdili, že na bilborde je Cigán? Kde je na tom slovo Cigán?“ SNS sa napríklad okrem nenávistných výrokov odmietla stretnúť s tibetským duchovným počas jeho minuloročnej návštevy Slovenska, podriadila sa odporúčaniu parlamentnej väčšiny.
SNS má s ľudskoprávnym výborom už svoje skúsenosti aj z minulosti. Jeho členom bol v predchádzajúcom volebnom období aj predseda strany Ján Slota. Na zasadnutia výboru Slota takmer nechodil, často sa ani neospravedlnil. V parlamente preto prišiel minulý rok o októbrový plat aj paušálne náhrady, spolu o 3600 eur.

Beata
Balogová
