Minúta po minúte: Belousovová zažaluje Dostála

Už prvé zasadnutie parlamentu prinieslo ostré slovné výmeny medzi opozíciou a koalíciou. Po výmene osobných útokov podáva Anna Belousovová z SNS trestné oznámenie na Ondreja Dostála (Most-Híd).

(Zdroj: TASR)

19:24 Ustanovujúca schôdza parlamentu, na ktorej poslanci zvolili nové vedenie národnej rady, sa dnes skončila. V piatok pokračuje plénum o 10:00 druhou schôdzou, na ktorej by sa mali ujať mandátu členovia odchádzajúcej vlády Roberta Fica. Z parlamentu naopak odídu noví ministri budúceho kabinetu Ivety Radičovej a ich miesta zaujmú náhradníci.

18:58 Všetci kandidáti opozičného Smeru-SD, ktorí sa uchádzali o predsednícke posty v osobitných kontrolných výboroch parlamentu, dnes v tajnej voľbe uspeli.

Šéfom Osobitného výboru NR SR na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) sa stal Marián Saloň (Smer-SD), Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva povedie Peter Žiga (Smer-SD). Jana Laššáková bude riadiť Výbor NR SR na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ.

Štvrtý z tejto kategórie výborov, ktorý je zameraný na kontrolu činnosti SIS, má viesť Robert Kaliňák (Smer-SD). No keďže je stále ministrom vnútra, jeho poslanecký mandát sa až do vymenovania novej vlády neuplatňuje. Voľba šéfa tohto výboru sa preto uskutoční v piatok (9.7.).

18:02 Poslanci v tajných voľbách zvolili predsedov 12-tich parlamentných výborov. Výboru pre európske záležitosti bude predsedať Ivan Štefanec z SDKÚ-DS, hospodársky výbor povedie Stanislav Janiš (SDKÚ-DS), zdravotnícky Viliam Novotný (SDKÚ-DS) a brannobezpečnostný Martin Fedor (SDKÚ-DS).

Šéfom ústavnoprávneho výboru sa stal Radoslav Procházka (KDH), pôdohospodárskeho Mária Sabolová (KDH), sociálneho Július Brocka (KDH) a zahraničného František Šebej (Most-Híd).

Finančný výbor bude pod patronátom Jozefa Kollára (SaS), mediálny výbor povedie Dušan Jarjabek (Smer-SD) a šéfom výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj bude Igor Choma (Smer-SD). Na čelo ľudskoprávneho výboru sa postaví Anna Belousovová (SNS).

17:30 Slovenská národná strana (SNS) váha s podporou kandidatúry odchádzajúceho premiéra Roberta Fica na post podpredsedu parlamentu. Voľba štvrtého podpredsedu Národnej rady SR, ktorým sa chce stať Fico, by sa mala konať v piatok 9. júla.

"Aj my máme nejaké podmienky a myslíme si, že nie je dobré odovzdať komplet kontrolné právomoci jednej strane. Tým je asi povedané všetko," vyhlásil dnes šéf poslaneckého klubu národniarov Rafael Rafaj s tým, že aj SNS sa chce podieľať na opozičnej kontrole.

17:10 Poslanec strany Most-Híd Ondrej Dostál otvoril prvú roztržku nového parlamentu. Pri kreovaní výborov národnej rady sa prihlásil do rozpravy a uviedol, že návrh, aby výbor pre ľudské práva viedol nominant SNS, považuje za pokus o nepodarený vtip. Situácia, ak má ľudskoprávnemu výboru predsedať člen SNS, je podľa Dostála rovnaká, akoby sa šéfom Ústavu pamäti národa stal Vasil Biľak a riaditeľom protialkoholickej liečebne Ján Slota.

„Rešpektujem právo opozície na vlastné nominácie,“ konštatoval s dôvetkom, že návrh na obsadenie kresla predsedu výboru pre SNS jednoducho nemôže podporiť. Podpredsedníčka SNS Anna Belousovová za to na Dostála podá trestné oznámenie. Spýtala sa ho, kedy SNS vyvolávala nenávisť a neznášanlivosť. Podľa nej boli Dostálove slová plné nenávisti a hnevu. Dostála a jeho kolegov, členov OKS, označila za potkanov.

„Nemáte päť percent a chcete kázať, čo je dobré a čo zlé. Nevlečte sa na Bugárovom chrbte,“ poznamenala. Podľa nej Dostál so svojimi kolegami nepatrí do národnej rady, lebo odmieta všetko slovenské. „Čo sa týka toho, že ste nás prirovnali akoby Ústav pamäti národa mal viesť Vasiľ Biľak, ja oznamujem, že podám na Vás trestné oznámenie, pretože, vážení, môjho otca komunisti vyhodili z armády, vyhodili z práce. A vy ste vtedy kde boli? Vy ste sa vtedy hrali na nejakých disidentov. Ako potkany ste boli zalezení niekde,“ uzavrela.

16:42 Poslanci Národnej pristúpili k tajnej voľbe predsedov 13 parlamentných výborov. O šéfoch štyroch kontrolných výborov sa rozhodne neskôr, mandátový a imunitný výbor a výbor pre nezlučiteľnosť funkcií už svoje vedenie pozná od dopoludnia.

16:36 Poslanec Ondrej Dostál na sociálnej sieti Facebook napísal: "Dajte si pozor na hubu, lebo po nej dostanete," povedala mi práve Anna Belousovová."

16:11 Novozvolenému predsedovi Národnej rady SR Richardovi Sulíkovi (SaS) budú z podpredsedníckej stoličky zatiaľ sekundovať Milan Hort (SDKÚ-DS), Pavol Hrušovský (KDH) a Béla Bugár (Most-Híd). V tajnej voľbe o tom dnes rozhodli poslanci. O štvrtom podpredsedovi, ktorým chce byť Robert Fico (Smer-SD), sa rozhodne pravdepodobne v piatok (9.7.), keďže líder Smeru-SD je stále premiérom a jeho poslanecký mandát sa neuplatňuje.

sulik3_somo.JPG

15:55 Noví poslanci si dnes v tajnej voľbe volia podpredsedov Národnej rady (NR) SR. Kandidátmi na túto pozíciu sú Robert Fico (Smer-SD), Béla Bugár (Most-Híd), Milan Hort (SDKÚ-DS) a Pavol Hrušovský (KDH). Robert Fico na prebiehajúcej ustanovujúcej schôdzi nemôže byť volený, pretože je stále predsedom vlády SR a jeho poslanecký mandát sa neuplatňuje. Voľba štvrtého podpredsedu tak prebehne až po demisii súčasného kabinetu na druhej schôdzi NR SR.

15:16 Sulík sa ujal vedenia parlamentu. Poslanci odhlasovali, že Národná rada bude mať štyroch podpredsedov.

15:08 Po krátkom príhovore Sulík vyhlásil krátku prestávku.

15:02 "Môj ústavný mandát týmto skončil. "Veľa úspechov a duševných síl pri vedení poslaneckého zboru," povedal Pavol Paška a odovzdal vedenie parlamentu Sulíkovi.

15:00 Richard Sulík sa stal predsedom nového parlamentu. V opakovanom kole tajného hlasovania ho podporilo 80 poslancov. Znamená to, že ho podporil najmenej jeden poslanec bývalej vládnej koalície.

sulik_somo.JPG

14:59 Tajná voľby predsedu parlamentu nebola celkom tajná. Igor Matovič zo SaS svoj hlasovací lístok, ktorým v tajných voľbách volil rovnako ako ostatní zákonodarcovia predsedu parlamentu, pre istotu ukázal aj šéfovi strany Richardovi Sulíkovi. „Ja som preventívne, hoci je to tajná voľba, Ríšovi ukázal takto, že kukni sa, lebo ináč by to bolo na mňa,“ opísal Matovič svoj postup po vyhlásení výsledkov tajnej voľby

14:26 Poslanci opakujú voľbu nového predsedu parlamentu.

14:17 Iveta Radičová si neúspech Richarda Sulíka vysvetľuje veľkým množstvom nováčikov v parlamente, ktorí pravdepodobne nezvládli hlasovanie. Povedala to v rozhovore pre televíziu TA3. Radičová tvrdí, že dohody v rámci koalície platia.

14:05 Richardovi Sulíkovi chýbal na zvolenie na post predsedu parlamentu jeden hlas. Svoj hlas mu v tajnej voľbe odovzdalo 75 poslancov zo 149 prítomných, potreboval aspoň 76. Koalícia má k dispozícii 79 poslancov. Poslanci vyhlásili prestávku a rokujú v rámci svojich klubov. Pri hlasovaní však bolo neplatných osem hlasov. Tajnú voľbu šéfa parlamentu by mali poslanci po prestávke zopakovať.

13:36 Poslanci v tajnej voľbe rozhodujú o novom predsedovi národnej rady. Na funkciu šéfa parlamentu kandiduje predseda SaS Richard Sulík, ktorého navrhli strany stredopravej koalície SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd, a Miroslav Číž zo Smeru-SD, ktorého presadzuje strana Roberta Fica. Očakáva sa, že budúcim predsedom parlamentu sa stane Sulík, kreslo prevezme po Pavlovi Paškovi zo Smeru-SD.

13:21 Poslanci majú oficiálne svoje kluby. Zvolili si aj predsedov, ktorí ich v začínajúcom piatom volebnom období povedú. Najväčším poslaneckým klubom so 62 poslancami je Smer na čele s Pavlom Paškom. Jozef Mikuš povedie poslanecký klub SDKÚ tvorený 28 zákonodarcami. Najmenší poslanecký klub vytvorili v piatom volebnom období národniari. Tvorí ho deväť poslancov SNS na čele s Rafaelom Rafajom.

11:51 "Teraz je čas, aby sme učinili za dosť nielen Ústave, ale aj našim potrebám," povedal Paška a vyhlásil prestávku do 12:30.

11:47 Predsedom Výboru pre nezlučiteľnosť funkcií sa v tajnom hlasovaní stala Renáta Zmajkovičová. Hlasovalo za ňu 141 poslancov.

11:45 Predsedom Mandátového a imunitného výboru NR SR sa v tajnom hlasovaní stal Gábor Gál. Získal 113 hlasov.

11:05 Poslanci nanovo vytvárajú Mandátový a imunitný výbor a Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.

11:00 Parlament schválil volebný poriadok o podrobnostiach, o hlasovaní a o voľbách na ustanovujúcej schôdzi NR SR piateho volebného obdobia. Následne si snemovňa zvolila overovateľov.

Náhradníci

Za premiéra Fica je náhradníčkou Oľga Nachtmannová, Roberta Kaliňáka nahradí Lea Grečková, Mareka Maďariča Branislav Bačík, Jána Počiatka Mária Janíková, Dušana Čaploviča Ján Kvorka, náhradníkom Ľubomíra Jahnátka je Ján Zvonár, Viery Tomanovej Emília Müllerová, Richarda Rašiho Juraj Štofko, Jaroslava Bašku Milan Mojš, Ľubomíra Vážneho Ján Babič a Jána Mikolaja Ivan Šaško.

10:54 Všetci poslanci zložili sľub. Prezident Gašparovič a predstavitelia končiacej vlády opustili rokovaciu sálu. Prezident nemal ani príhovor.

Sľub zložili aj poslaneckí náhradníci za členov odchádzajúcej vlády. Členmi zákonodarného zboru však budú len dovtedy, kým nebude vymenovaný kabinet Ivety Radičovej (SDKÚ). Za toto krátke pôsobenie v zákonodarnom zbore im prináleží jeden poslanecký plat.

10:38 Sľub už zložila budúca premiérka Iveta Radičová.

10:25 Poslanci skladajú sľub. Zaväzujú sa ním k vernosti Slovenskej republike a k tomu, že svoje povinnosti budú plniť v záujme jej občanov. Poslanec ďalej sľubuje dodržiavať Ústavu SR a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života.

Sľub sa skladá tak, že po verejnom prečítaní textu položí poslanec pravú ruku na Ústavu SR, povie "sľubujem" a podá ruku doterajšiemu predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi. Zloženie sľubu potvrdí poslanec podpisom. Odmietnutie sľubu alebo sľub s výhradou by znamenalo stratu mandátu.

Ako prvý si túto povinnosť splnil dosluhujúci predseda NR SR Pavol Paška (Smer), ktorý zložil sľub do rúk podpredsedu zákonodarného zboru Miroslava Číža (Smer). Po ňom nasledujú členovia Smeru-SD, SDKÚ-DS, SaS, KDH, Mosta-Híd a SNS, a to podľa poradia, v akom sedia v rokovacej sále.

10:00 Začala sa ustanovujúca schôdza parlamentu.

Dosluhujúci predseda parlamentu Pavol Paška (Smer) otvoril aj za prítomnosti prezidenta Ivana Gašparoviča ustanovujúcu schôdzu. Slovensko na nej okrem iného spozná nového šéfa zákonodarného zboru, jeho štyroch podpredsedov či lídrov jednotlivých parlamentných výborov.

V prvý pracovný deň čaká na 150 poslancov reprezentujúcich šesť politických strán 20 bodov. Kým nedôjde k zmene na čele parlamentu, zasadnutie povedie Paška (Smer-SD). Po úspešnej voľbe odovzdá vedenie schôdze svojmu nástupcovi, ktorým by mal byť na základe koaličných dohôd líder SaS Richard Sulík. Aby sa stal 21. predsedom slovenského parlamentu od roku 1848 a piatym od získania samostatnosti SR, potrebuje získať v tajnej voľbe aspoň 76 hlasov. Koaličné strany SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd majú dovedna 79 poslancov.

Na začiatku schôdze však budú musieť všetci poslanci zložiť sľub.

Opozičný Smer chce novej vláde diktovať, kedy sa ujme moci. Koalícia tvrdí, že vydierať sa nenechá. "Nie sme za žiadne cirkusy," povedal predseda Smeru Robert Fico. Tvrdí, že dnešné rokovania parlamentu nebude brzdiť, dáva si však podmienky.

Moc chce Fico odovzdať už vo štvrtok. Znamenalo by to, že noví poslanci zložia sľub, schvália orgány parlamentu aj zloženie výborov. Zároveň by mala stará vláda podať demisiu a prezident by mal vymenovať novú. "Do polnoci sa to dá stihnúť," tvrdí Fico. Čítajte viac.

Zloženie parlamentných výborov

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií

Renáta Zmajkovičová (Smer), Jaroslav Ivančo, Milan Ježovica, Štefan Kužma (všetci SDKÚ-DS), Erika Jurinová, Daniel Krajcer (obidvaja SaS), Anton Marcinčin, Alojz Přidal (obidvaja KDH), Ivan Švejna (Most-Híd), Dušan Bublavý, Darina Gabániová, Marián Kovačócy, Iveta Lišková, Ľubomír Petrák (všetci Smer-SD) a Igor Štefanov (SNS).

Mandátový a imunitný výbor

Gábor Gál (Most), Katarína Cibulková, Jana Dubovcová, Peter Markovič (všetci SDKÚ-DS), Stanislav Fořt, Juraj Miškov (obidvaja SaS), Andrej Ďurkovský, Mária Sabolová (obidvaja KDH), Igor Federič, Mária Janíková, Ján Podmanický, Ján Senko, Peter Šuca, Ľubomír Želiezka (všetci Smer-SD) a Štefan Zelník (SNS).

tasr

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 3. Malé knedličky, veľké dojmy
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 7. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 10. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 647
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 11 565
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 8 125
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 450
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 898
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 3 630
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 485
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 3 272
 9. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 2 927
 10. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017 2 463

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

KOMENTÁRE

Na obranu bratislavskej kaviarne

Kaviareň je so svojím dešpektom k spiatočníctvu pre vidiek trvalou výzvou.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.

CESTOVANIE

Poznáte nepísané pravidlá leteckej etikety?

Viete komu patrí opierka na ruku? Čo robiť s chrápajúcim pasažierom?

Neprehliadnite tiež

Štátna poisťovňa odmieta reči o opatreniach na úkor pacienta

VšZP sa chce k tejto téme podrobnejšie vyjadriť na budúci týždeň.

Základný vojenský výcvik má za sebou ďalších 192 vojakov

Vojaci sú pripravení na výkon základných funkcií.

Cirkvi chcú predstaviť vlastný návrh financovania

Predstavitelia kresťanských cirkví a židovskej náboženskej obce sa pravidelne stretávajú, aby diskutovali na rozličné témy.

PÍŠE MÁRIUS KOPCSAY

Drop sa vracia. Domov, na Slovensko

Je to jeden z najzvláštnejších vtákov. A chýbalo len málo, aby na Slovensku celkom vyhynul. Opäť sa mu však u nás začína páčiť. Kúsok od Bratislavy prečkalo zimu asi päťsto impozantných dropov veľkých


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop