Kto nám bude vládnuť?

Pozrite si profily členov vlády. Aké problémy budú musieť riešiť za prvých sto dní vo funkcii?

(Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Iveta Radičová (53), premiérka, SDKÚ

radicova_vlada2.jpgSDKÚ ju uprednostnila ako volebnú líderku pred Ivanom Miklošom. Tomu, že sa stane premiérkou, mnohí vzhľadom na preferencie strany neverili. Profesorka sociológie a bývalá ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny v kampani hovorila o sociálnom štáte, neprofiluje sa ako striktná pravicová politička a snaží sa dávať najavo, že myslí na obyčajných ľudí. Jej slabinou ako premiérky môže byť neisté postavenie v strane, kde pevne vládne Mikuláš Dzurinda.

Úlohy na prvých sto dní

 • predložiť zákon o zrušení imunity
 • stransparentnenie procesov verejného obstarávania
 • pomoc oblastiam postihnutým povodňami

Rudolf Chmel (71), vicepremiér pre ľudské práva a menšiny, Most-Híd

chmcel_vlada.jpgLiterárny vedec zasadne do vlády tretíkrát. V druhej vláde Mikuláša Dzurindu zastával na dvakrát post ministra kultúry za ANO Pavla Ruska, bol aj veľvyslancom v Budapešti. Na rozdiel od predchodcu Dušana Čaploviča, pod ktorého patrila aj vedomostná spoločnosť a európske záležitosti, sa chce viac zamerať na menšiny a ľudské práva. Koalícia mu posilnila právomoci. Zmeniť chce sporné zákony týkajúce sa menšín: jazykový zákon a zákon o občianstve. Medzi ľudsko-právnymi organizáciami má dobrú reputáciu, obávajú sa jeho vysokého veku.

Úlohy na prvých sto dní

 • presunúť kompetencie na vicepremiéra v oblasti menšinovej kultúry a školstva
 • vytvoriť novú sekciu, ktorá bude predkladať vlastné návrhy zákonov v oblasti menšín a ľudských práv
 • zmeniť jazykový zákon a zákon o občianstve

Mikuláš Dzurinda (55), minister zahraničných vecí, SDKÚ

dzurinda_vlada.jpgDiplomacia a medzinárodné vzťahy je pre predsedu SDKÚ a dvojnásobného expremiéra logický výber, keďže sa pre škandál s financovaním strany rozhodol nekandidovať do parlamentu. Dzurinda si ako premiér v zahraničí spravil dobré meno. Rád sa chválil dobrými vzťahmi so zahraničnými politikmi, komunikácia s nimi ho baví. Na rozdiel od väčšinového názoru v EÚ bol proti uznaniu Kosova.

Úlohy na prvých sto dní

 • zlepšenie vzťahov s Maďarskom
 • agenda obhajoby ľudských práv, ktorá doteraz v politike rezortu chýbala

Daniel Lipšic (37), minister vnútra, KDH

lipsicvlada.jpgPodpredseda KDH v poslednej Dzurindovej vláde vystupoval razantne proti mafii a často sa snažil zvrátiť rozhodnutia súdov, ktoré púšťali ľudí podozrivých z trestných činov na slobodu. Napríklad Mikuláša Černáka. Zasadil sa o vznik Špeciálneho súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry, podporoval protikorupčné opatrenia. Dá sa čakať, že bude v boji proti mafii pokračovať bez ohľadu na politickú príslušnosť stíhaných.

Úlohy na prvých sto dní

 • Vybrať kvalitné vedenie policajného zboru
 • Zabrániť hromadnému odchodu policajtov do dôchodku z obavy, že prídu o výhody

Ivan Mikloš (50), minister financií, SDKÚ

miklos_vlada.jpgJeho miesto vo vláde v SDKÚ považovali za samozrejmé, ministrom pre privatizáciu bol už v roku 1991. V Mečiarovej ére bol členom Demokratickej strany, po roku 1998 sa stal jedným z najbližších ľudí Mikuláša Dzurindu, s ktorým založil SDKÚ. V rokoch 1998 až 2002 vicepremiér pre ekonomiku, v druhej Dzrurindovej vlády bol vicepremiérom a zároveň ministrom financií. V SDKÚ má silný vplyv aj teraz.

Úlohy na prvých sto dní

 • Zanalyzovať stav verejných financií, pripraviť rozpočet a plán strednodobej konsolidácie
 • Doriešiť pôžičku Grécku a obranný val
 • Pripraviť návrhy na zmeny v daňovom systéme

Jozef Mihál (45), minister práce, sociálnych vecí a rodiny, SaS

mihal_vlada.jpgExpert na dane a odvody často citovaný médiami je od vzniku SaS pravou rukou predsedu Richarda Sulíka pre ekonomiku a sociálne veci. V rokoch 2005 až 2006 externe radil ministrovi zdravotníctva Rudolfovi Zajacovi. Neskôr si založil firmu, ktorá sa venuje podnikovému a ekonomickému poradenstvu. Podpredseda SaS dostal aj agendu rómskej menšiny, ktorú zatiaľ nikto nedokázal zvládnuť.

Úlohy na prvých sto dní

 • Pripraviť plán reformy odvodového systému
 • Dať do poriadku zákony upravujúce trh práce (Zákonník práce, kolektívne zmluvy)
 • Upratať v eurofondoch so zameraním napríklad na sociálne podniky

Ľubomír Galko (42), minister obrany (SaS)

galkovlada.jpgJedna z najväčších neznámych vo vláde. SaS rezort obrany pôvodne nemala v pláne obsadiť a zvlášť sa mu nevenovala. Galka vybrali pre jeho manažérske skúsenosti. Do funkcie ide z kresla šéfa siete maloobchodných predajní potravín s podmienkou, že sa doučí angličtnu. Strážiť chce predovšetkým poctivosť verejných súťaží. Jeho skúsenosti s armádou sa viažu k päťmesačnej vojenčine.

Úlohy na prvých sto dní

 • stransparentnenie obstarávaní na ministerstve
 • ďalšie úspory

Eugen Jurzyca (52), minister školstva, SDKÚ

jurzycavalda.jpgSDKÚ posiela zachraňovať školstvo, ktorému chýbajú peniaze, ekonóma s reputáciou odborníka, ktorý sa nedá skorumpovať. Vlani ho SDKÚ oslovila ako nestraníka, aby riadil ich protikrízový tím. V minulosti sa o ňom uvažovalo ako o šéfovi Fondu národného majetku, či guvernérovi Národnej banky Slovenska. Bol poradcom viacerých politikov, pracoval v Inštitúte pre ekonomické a sociálne reformy.

Úlohy na prvých sto dní

 • zefektívniť čerpanie eurofondov
 • napraviť chyby v akreditácii
 • odobrať nezákonné tituly

Lucia Žitňanská (46), ministerka spravodlivosti, SDKÚ

zit_vlada.jpgUpratovať po nominantoch HZDS Štefanovi Harabinovi a Viere Petríkovej prichádza podpredsedníčka SDKÚ, ktorá chod ministerstva dobre pozná. Sľubuje systémové zmeny. Kreslo ministerky už zastávala od februára do júla 2006, predtým bola štátnou tajomníčkou za KDH. Žitňanská je odborníčka na podnikové právo, v minulom volebnom období bola poslankyňou.

Úlohy na prvých sto dní

 • vyriešiť Najvyšší súd pod vedením Štefana Harabina
 • upraviť podmienky na disciplinárne konania tak, aby neboli namierené proti sudcom
 • odvolať šéfov súdov, ktorí nemajú dôveru

Zsolt Simon, minister pôdohospodárstva, Most-Híd (40)

simon_vlada.jpgV Moste-Híd patrí k najaktívnejším politikom. Už v SMK mal povesť odborníka, ktorý vie ťažšie zrozumiteľné témy vysvetliť verejnosti. Ministrom pôdohospodárstva bol už v rokoch 2002 až 2006, v minulom volebnom období bol poslancom parlamentu. Pochádza z Rimavskej Soboty a do politiky vstupoval ako agropodnikateľ. Ako minister by sa mal snažiť o väčšiu transparentnosť v systéme dotácií a reštitúcií.

Úlohy na prvých sto dní:

 • zmeniť systém rozdeľovania dotácií tak, aby z nich neprofitovali len firmy s kontaktmi na politické strany
 • zmeniť systém prideľovania pôdy reštituentom, aby už nedochádzalo ku kauzám ako Veľký Slavkov

Juraj Miškov (37) minister hospodárstva, SaS

miskova_vlada.jpgÚspešný manažér, zakladateľ a významný sponzor SaS. Kariéru spravil v reklamnom biznise, vlani sa stala jeho firma MUW Saatchi & Saatchi agentúrou roka. Tvrdí, že politika potrebuje pevné pravidlá. Ako minister hospodárstva sa chce snažiť o väčšiu transparentnosť verejných súťaží a odstránenie bariér v podnikaní. Podiel v reklamnej firme chce hneď po vymenovaní predať.

Úlohy na prvých sto dní:

 • zmeniť systém nastavenia podmienok v tendroch tak, aby nevyhrávali vopred vybraté firmy
 • zrušiť zákon o strategických podnikoch, vybrať do orgánov štátnych podnikov ako Transpetrol či Slovenské elektrárne čestných ľudí

Daniel Krajcer, (40) minister kultúry, SaS

krajcer_vlada.jpgEšte začiatkom roka bol členom manažmentu v televízii Joj. Dlhoročná televízna hviezda, najprv v Markíze a neskôr v Joj ovládanej finančnou skupinou J&T, si meno spravila v politických diskusiách. Do SaS prišiel krátko pred volebnou kampaňou. V poslednom čase už bol viac manažérom ako novinárom. Bude zaujímavé sledovať ako človek z televízneho prostredia upraví postavenie verejnoprávnych médií, ktoré doteraz podliehali politickým tlakom.

Úlohy na prvých sto dní:

 • financovanie STV a SRo, zrušiť koncesionárske poplatky, odštátniť tlačovú agentúru TASR
 • preveriť zmluvy, ktoré uzavrel jeho predchodca Marek Maďarič, zmeniť sporný tlačový zákon

Ivan Uhliarik (42), minister zdravotníctva, KDH

uhliarik_vlada.jpgPodpredseda kresťanských demokratov patrí medzi nové tváre v strane, povedie ministerstvo, za ktoré sa ovácie nezbierajú. Pracoval ako chirurg, neskôr bol manažérom vo farmaceutických firmách. Známy je aj tým, že že vysekal skalickú nemocnicu z dlhov. Ako minister chce zlepšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti, dôchodcom určiť strop doplácania za ňu a zdravotným poisťovniam dať časť zisku.

Úlohy na prvých sto dní:

 • Zverejniť zmluvy zdravotných poisťovní s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti
 • Zaviesť horný limit na priame platby pacientov
 • Postrážiť jesenné kolo tvorby cien liekov

Ján Figeľ (50), minister dopravy, cestovného ruchu a regionálneho rozvoja, KDH

figelvlada.jpgPredseda KDH a bývalý eurokomisár vstupuje do neznámych vôd. V komisii mal na starosti podnikanie a informačnú spoločnosť, na Slovensku sa venoval zahraničnej politike. V druhej Dzurindovej vláde zastával post štátneho tajomníka zahraničných vecí. Pre ministerstvo dopravy a KDH vybojoval nové kompetencie v oblasti koordinácie eurofondov, cestovného ruchu či regionálneho rozvoja. Čaká ho prehodnotenie spôsobu financovania výstavby diaľnic formou PPP projektov, zodpovedný bude aj za čerpanie eurofondov.

Úlohy na prvých sto dní:

 • transformovať ministerstvo, rozšíriť ho o oblasti cestovného ruchu, regionálneho rozvoja a koordinácie eurofondov
 • prehodnotiť financovanie výstavby diaľnic formou PPP projektov
 • prehodnotiť funkčnosť mýtneho systému

Martin Ružinský, (38) štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva (poverený obnovou ministerstva životného prostredia), nominant Most-Híd

ruzvlada.jpgZ riaditeľa pre obchod a prepravu a člena predstavenstva Transpetrolu sa takmer zo dňa na deň stane štátnym tajomníkom ministerstva pôdohospodárstva a o niekoľko mesiacov možno aj ministrom obnoveného ministerstva životného prostredia. Čaká sa, že po SNS očistí ministerstvo spojené so škandálmi ako predaj emisií garážovej firme. Nie je členom politickej strany, vyštudoval organickú chémiu a pre ochranárov je veľká neznáma.

Úlohy na prvých sto dní:

 • zastaviť rozbehnuté procesy na zrušenom ministerstve ako predaj zvyšných emisií
 • obnoviť ministerstvo životného prostredia
 • vykonať audit rezortu

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 6. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 8. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 9. Desať obľúbených miest v Chorvátsku
 10. Viac času pre rodinu by uvítala viac ako tretina Slovákov
 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Cambridge Business School, škola novej doby
 9. Cykloturistický trip študentov SvF STU v Bratislave – Vol. 4
 10. História sťahovania
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 8 809
 2. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 8 098
 3. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 7 993
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 7 735
 5. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 7 086
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 5 154
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 148
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 511
 9. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 759
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 1 969

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Lajčák hovorí o výbere Evky niečo iné, ako pred mesiacmi

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

Neprehliadnite tiež

Lipšicovi zamietli dohodu o vine a treste

Generálna prokuratúra zamietla obvinenému Danielovi L. dohodu o vine a treste.

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

Svedkovia v prípade volebnej korupcie otočili: Bratia sa obviňujú z nátlaku

Rómovia, ktorí na polícii tvrdili, že ich starosta Gemerskej Polomy podplácal vo voľbách, zrazu zmenil výpovede.

UNESCO: Karpatské pralesy ohrozuje ťažba dreva

Karpatské bukové pralesy a staré bukové lesy Nemecka boli vyhlásené Svetové dedičstvo.