SME
Štvrtok, 14. november, 2019 | Meniny má Irma

Kto nám bude vládnuť?

Pozrite si profily členov vlády. Aké problémy budú musieť riešiť za prvých sto dní vo funkcii?

(Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Iveta Radičová (53), premiérka, SDKÚ

radicova_vlada2.jpgSDKÚ ju uprednostnila ako volebnú líderku pred Ivanom Miklošom. Tomu, že sa stane premiérkou, mnohí vzhľadom na preferencie strany neverili. Profesorka sociológie a bývalá ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny v kampani hovorila o sociálnom štáte, neprofiluje sa ako striktná pravicová politička a snaží sa dávať najavo, že myslí na obyčajných ľudí. Jej slabinou ako premiérky môže byť neisté postavenie v strane, kde pevne vládne Mikuláš Dzurinda.

Úlohy na prvých sto dní

 • predložiť zákon o zrušení imunity
 • stransparentnenie procesov verejného obstarávania
 • pomoc oblastiam postihnutým povodňami

Rudolf Chmel (71), vicepremiér pre ľudské práva a menšiny, Most-Híd

chmcel_vlada.jpgLiterárny vedec zasadne do vlády tretíkrát. V druhej vláde Mikuláša Dzurindu zastával na dvakrát post ministra kultúry za ANO Pavla Ruska, bol aj veľvyslancom v Budapešti. Na rozdiel od predchodcu Dušana Čaploviča, pod ktorého patrila aj vedomostná spoločnosť a európske záležitosti, sa chce viac zamerať na menšiny a ľudské práva. Koalícia mu posilnila právomoci. Zmeniť chce sporné zákony týkajúce sa menšín: jazykový zákon a zákon o občianstve. Medzi ľudsko-právnymi organizáciami má dobrú reputáciu, obávajú sa jeho vysokého veku.

Úlohy na prvých sto dní

 • presunúť kompetencie na vicepremiéra v oblasti menšinovej kultúry a školstva
 • vytvoriť novú sekciu, ktorá bude predkladať vlastné návrhy zákonov v oblasti menšín a ľudských práv
 • zmeniť jazykový zákon a zákon o občianstve

Mikuláš Dzurinda (55), minister zahraničných vecí, SDKÚ

dzurinda_vlada.jpgDiplomacia a medzinárodné vzťahy je pre predsedu SDKÚ a dvojnásobného expremiéra logický výber, keďže sa pre škandál s financovaním strany rozhodol nekandidovať do parlamentu. Dzurinda si ako premiér v zahraničí spravil dobré meno. Rád sa chválil dobrými vzťahmi so zahraničnými politikmi, komunikácia s nimi ho baví. Na rozdiel od väčšinového názoru v EÚ bol proti uznaniu Kosova.

Úlohy na prvých sto dní

 • zlepšenie vzťahov s Maďarskom
 • agenda obhajoby ľudských práv, ktorá doteraz v politike rezortu chýbala

Daniel Lipšic (37), minister vnútra, KDH

lipsicvlada.jpgPodpredseda KDH v poslednej Dzurindovej vláde vystupoval razantne proti mafii a často sa snažil zvrátiť rozhodnutia súdov, ktoré púšťali ľudí podozrivých z trestných činov na slobodu. Napríklad Mikuláša Černáka. Zasadil sa o vznik Špeciálneho súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry, podporoval protikorupčné opatrenia. Dá sa čakať, že bude v boji proti mafii pokračovať bez ohľadu na politickú príslušnosť stíhaných.

Úlohy na prvých sto dní

 • Vybrať kvalitné vedenie policajného zboru
 • Zabrániť hromadnému odchodu policajtov do dôchodku z obavy, že prídu o výhody

Ivan Mikloš (50), minister financií, SDKÚ

miklos_vlada.jpgJeho miesto vo vláde v SDKÚ považovali za samozrejmé, ministrom pre privatizáciu bol už v roku 1991. V Mečiarovej ére bol členom Demokratickej strany, po roku 1998 sa stal jedným z najbližších ľudí Mikuláša Dzurindu, s ktorým založil SDKÚ. V rokoch 1998 až 2002 vicepremiér pre ekonomiku, v druhej Dzrurindovej vlády bol vicepremiérom a zároveň ministrom financií. V SDKÚ má silný vplyv aj teraz.

Úlohy na prvých sto dní

 • Zanalyzovať stav verejných financií, pripraviť rozpočet a plán strednodobej konsolidácie
 • Doriešiť pôžičku Grécku a obranný val
 • Pripraviť návrhy na zmeny v daňovom systéme

Jozef Mihál (45), minister práce, sociálnych vecí a rodiny, SaS

mihal_vlada.jpgExpert na dane a odvody často citovaný médiami je od vzniku SaS pravou rukou predsedu Richarda Sulíka pre ekonomiku a sociálne veci. V rokoch 2005 až 2006 externe radil ministrovi zdravotníctva Rudolfovi Zajacovi. Neskôr si založil firmu, ktorá sa venuje podnikovému a ekonomickému poradenstvu. Podpredseda SaS dostal aj agendu rómskej menšiny, ktorú zatiaľ nikto nedokázal zvládnuť.

Úlohy na prvých sto dní

 • Pripraviť plán reformy odvodového systému
 • Dať do poriadku zákony upravujúce trh práce (Zákonník práce, kolektívne zmluvy)
 • Upratať v eurofondoch so zameraním napríklad na sociálne podniky

Ľubomír Galko (42), minister obrany (SaS)

galkovlada.jpgJedna z najväčších neznámych vo vláde. SaS rezort obrany pôvodne nemala v pláne obsadiť a zvlášť sa mu nevenovala. Galka vybrali pre jeho manažérske skúsenosti. Do funkcie ide z kresla šéfa siete maloobchodných predajní potravín s podmienkou, že sa doučí angličtnu. Strážiť chce predovšetkým poctivosť verejných súťaží. Jeho skúsenosti s armádou sa viažu k päťmesačnej vojenčine.

Úlohy na prvých sto dní

 • stransparentnenie obstarávaní na ministerstve
 • ďalšie úspory

Eugen Jurzyca (52), minister školstva, SDKÚ

jurzycavalda.jpgSDKÚ posiela zachraňovať školstvo, ktorému chýbajú peniaze, ekonóma s reputáciou odborníka, ktorý sa nedá skorumpovať. Vlani ho SDKÚ oslovila ako nestraníka, aby riadil ich protikrízový tím. V minulosti sa o ňom uvažovalo ako o šéfovi Fondu národného majetku, či guvernérovi Národnej banky Slovenska. Bol poradcom viacerých politikov, pracoval v Inštitúte pre ekonomické a sociálne reformy.

Úlohy na prvých sto dní

 • zefektívniť čerpanie eurofondov
 • napraviť chyby v akreditácii
 • odobrať nezákonné tituly

Lucia Žitňanská (46), ministerka spravodlivosti, SDKÚ

zit_vlada.jpgUpratovať po nominantoch HZDS Štefanovi Harabinovi a Viere Petríkovej prichádza podpredsedníčka SDKÚ, ktorá chod ministerstva dobre pozná. Sľubuje systémové zmeny. Kreslo ministerky už zastávala od februára do júla 2006, predtým bola štátnou tajomníčkou za KDH. Žitňanská je odborníčka na podnikové právo, v minulom volebnom období bola poslankyňou.

Úlohy na prvých sto dní

 • vyriešiť Najvyšší súd pod vedením Štefana Harabina
 • upraviť podmienky na disciplinárne konania tak, aby neboli namierené proti sudcom
 • odvolať šéfov súdov, ktorí nemajú dôveru

Zsolt Simon, minister pôdohospodárstva, Most-Híd (40)

simon_vlada.jpgV Moste-Híd patrí k najaktívnejším politikom. Už v SMK mal povesť odborníka, ktorý vie ťažšie zrozumiteľné témy vysvetliť verejnosti. Ministrom pôdohospodárstva bol už v rokoch 2002 až 2006, v minulom volebnom období bol poslancom parlamentu. Pochádza z Rimavskej Soboty a do politiky vstupoval ako agropodnikateľ. Ako minister by sa mal snažiť o väčšiu transparentnosť v systéme dotácií a reštitúcií.

Úlohy na prvých sto dní:

 • zmeniť systém rozdeľovania dotácií tak, aby z nich neprofitovali len firmy s kontaktmi na politické strany
 • zmeniť systém prideľovania pôdy reštituentom, aby už nedochádzalo ku kauzám ako Veľký Slavkov

Juraj Miškov (37) minister hospodárstva, SaS

miskova_vlada.jpgÚspešný manažér, zakladateľ a významný sponzor SaS. Kariéru spravil v reklamnom biznise, vlani sa stala jeho firma MUW Saatchi & Saatchi agentúrou roka. Tvrdí, že politika potrebuje pevné pravidlá. Ako minister hospodárstva sa chce snažiť o väčšiu transparentnosť verejných súťaží a odstránenie bariér v podnikaní. Podiel v reklamnej firme chce hneď po vymenovaní predať.

Úlohy na prvých sto dní:

 • zmeniť systém nastavenia podmienok v tendroch tak, aby nevyhrávali vopred vybraté firmy
 • zrušiť zákon o strategických podnikoch, vybrať do orgánov štátnych podnikov ako Transpetrol či Slovenské elektrárne čestných ľudí

Daniel Krajcer, (40) minister kultúry, SaS

krajcer_vlada.jpgEšte začiatkom roka bol členom manažmentu v televízii Joj. Dlhoročná televízna hviezda, najprv v Markíze a neskôr v Joj ovládanej finančnou skupinou J&T, si meno spravila v politických diskusiách. Do SaS prišiel krátko pred volebnou kampaňou. V poslednom čase už bol viac manažérom ako novinárom. Bude zaujímavé sledovať ako človek z televízneho prostredia upraví postavenie verejnoprávnych médií, ktoré doteraz podliehali politickým tlakom.

Úlohy na prvých sto dní:

 • financovanie STV a SRo, zrušiť koncesionárske poplatky, odštátniť tlačovú agentúru TASR
 • preveriť zmluvy, ktoré uzavrel jeho predchodca Marek Maďarič, zmeniť sporný tlačový zákon

Ivan Uhliarik (42), minister zdravotníctva, KDH

uhliarik_vlada.jpgPodpredseda kresťanských demokratov patrí medzi nové tváre v strane, povedie ministerstvo, za ktoré sa ovácie nezbierajú. Pracoval ako chirurg, neskôr bol manažérom vo farmaceutických firmách. Známy je aj tým, že že vysekal skalickú nemocnicu z dlhov. Ako minister chce zlepšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti, dôchodcom určiť strop doplácania za ňu a zdravotným poisťovniam dať časť zisku.

Úlohy na prvých sto dní:

 • Zverejniť zmluvy zdravotných poisťovní s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti
 • Zaviesť horný limit na priame platby pacientov
 • Postrážiť jesenné kolo tvorby cien liekov

Ján Figeľ (50), minister dopravy, cestovného ruchu a regionálneho rozvoja, KDH

figelvlada.jpgPredseda KDH a bývalý eurokomisár vstupuje do neznámych vôd. V komisii mal na starosti podnikanie a informačnú spoločnosť, na Slovensku sa venoval zahraničnej politike. V druhej Dzurindovej vláde zastával post štátneho tajomníka zahraničných vecí. Pre ministerstvo dopravy a KDH vybojoval nové kompetencie v oblasti koordinácie eurofondov, cestovného ruchu či regionálneho rozvoja. Čaká ho prehodnotenie spôsobu financovania výstavby diaľnic formou PPP projektov, zodpovedný bude aj za čerpanie eurofondov.

Úlohy na prvých sto dní:

 • transformovať ministerstvo, rozšíriť ho o oblasti cestovného ruchu, regionálneho rozvoja a koordinácie eurofondov
 • prehodnotiť financovanie výstavby diaľnic formou PPP projektov
 • prehodnotiť funkčnosť mýtneho systému

Martin Ružinský, (38) štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva (poverený obnovou ministerstva životného prostredia), nominant Most-Híd

ruzvlada.jpgZ riaditeľa pre obchod a prepravu a člena predstavenstva Transpetrolu sa takmer zo dňa na deň stane štátnym tajomníkom ministerstva pôdohospodárstva a o niekoľko mesiacov možno aj ministrom obnoveného ministerstva životného prostredia. Čaká sa, že po SNS očistí ministerstvo spojené so škandálmi ako predaj emisií garážovej firme. Nie je členom politickej strany, vyštudoval organickú chémiu a pre ochranárov je veľká neznáma.

Úlohy na prvých sto dní:

 • zastaviť rozbehnuté procesy na zrušenom ministerstve ako predaj zvyšných emisií
 • obnoviť ministerstvo životného prostredia
 • vykonať audit rezortu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Obyčajné dáta sa dokážu premeniť na neobyčajné veci
 2. Dlhopisy a zmenky: fixný výnos 5,5 - 7 % p.a.
 3. 5 prekvapivých vecí, ktoré menia náš svet a ani o tom nevieme
 4. Kedy sa vám jazda na LPG oplatí, ako servisovať a kde netankovať
 5. Raj prírodného snehu Aflenzer Bürgeralm v regióne HOCHsteiermark
 6. Vysokoškolský bedeker: Na ktorú univerzitu poslať prihlášku?
 7. Ako efektívne doplniť železo? Odpovedá MUDr. Radovan Juríček
 8. Darčeky sa dajú tento rok kúpiť výhodnejšie
 9. Nestarnú, ale dozrievajú
 10. Vykurujete plynom? Využite špeciálnu ponuku od ZSE
 1. Raj prírodného snehu Aflenzer Bürgeralm v regióne HOCHsteiermark
 2. Dlhopisy a zmenky: fixný výnos 5,5 - 7 % p.a.
 3. Ako efektívne doplniť železo? Odpovedá MUDr. Radovan Juríček
 4. Vysokoškolský bedeker: Na ktorú univerzitu poslať prihlášku?
 5. Prezentácia zahraničných partnerských univerzít na EUBA
 6. Tatras guide: A fresh take on the stunning soul of Slovakia
 7. Nové palivo E10 zníži emisie v doprave
 8. Denisa Fedáková: Štyridsiatka nie je vôbec prekážkou
 9. Darčeky sa dajú tento rok kúpiť výhodnejšie
 10. 5 prekvapivých vecí, ktoré menia náš svet a ani o tom nevieme
 1. TOP pätnásť miest v Spojených arabských emirátoch 10 984
 2. Príbehy z raketovej základne, ktoré ste nikdy nemali počuť 8 152
 3. 5 najúčinnejších tipov, ako sa zbaviť bolesti hlavy 7 861
 4. Kedy sa vám jazda na LPG oplatí, ako servisovať a kde netankovať 6 771
 5. Vysokoškolský bedeker: Na ktorú univerzitu poslať prihlášku? 6 038
 6. Pre prácu v banke sú nevyhnutné tri schopnosti. Máte ich? 6 028
 7. Vykurujete plynom? Využite špeciálnu ponuku od ZSE 5 737
 8. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 5 732
 9. VIVO! prišlo do Bratislavy 4 848
 10. 5 prekvapivých vecí, ktoré menia náš svet a ani o tom nevieme 4 345

Hlavné správy zo Sme.sk

Jankovská vidí zaujatosť pri rozhodovaní o jej funkcii. Návrat do talára nežiada

O námietkach bude rozhodovať nový senát. Termín ešte nie je.

Monika Jankovská.
Dobré ráno

Dobré ráno: Kotleba má strach, bojí sa Harabina

Extrémisti sa snažia vytvoriť jednotný front.

Podcast Dobré Ráno
Pri nehode zasahovali desiatky hasičov.
STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Nechcela by Jankovská radšej mlčať?

Jankovská vyniká teflónom navonok a odhodlaním dovnútra.

Peter Tkačenko

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno

Dobré ráno: Kotleba má strach, bojí sa Harabina

Extrémisti sa snažia vytvoriť jednotný front.

Podcast Dobré Ráno

Ministerka Saková: Príčinou nehody je zrejme preťažený nákladiak

Premiér zvoláva vládu na vyhlásenie štátneho smútku.

Pri nehode zasahovali desiatky hasičov.

Kauza Shark: Na slobode je už aj hlavný aktér s prezývkou Pipo

Košičan Štefan Š. v stredu po 25 mesiacoch opustil väzbu.

Momentka zo zadržania obvinených v októbri 2017 a ich privážanie na ŠTS, kde sa rozhodovalo o väzbe.

V Košiciach vyrúbali vzácne storočné pagaštany

Obyvatelia a aktivisti boj o ich zachovanie po rokoch prehrali.

Dva pagaštany mali majestátnu výšku i obvod kmeňov.