SME
Streda, 12. máj, 2021 | Meniny má PankrácKrížovkyKrížovky

Minútu po minúte: Noví ministri prebrali svoje ministerstvá

V tajnej voľbe získal Fico 100 hlasov zo 144 prítomných, na zvolenie potreboval dôveru aspoň 76 poslancov.

Poslanec Fico.Poslanec Fico. (Zdroj: TASR)

17:45 Rezort školstva, vedy, výskumu a športu si dnes v uvoľnenej nálade spolu so štátnym tajomníkom Jaroslavom Ivančom prebral od Jána Mikolaja 52-ročný ekonóm Eugen Jurzyca . Pri prípitku už bývalý šéf rezortu Jurzycu s úsmevom upozornil, že preberá komplikovaný rezort. „Nebudete to mať ľahké odolať všetkým tlakom, ktoré budú,“ varoval Mikolaj. Jurzyca sa Mikolaja opýtal, prečo mu toto nepovedal skôr. „Školstvo nie je za odmenu,“ zasmial sa nový minister školstva. Do debaty sa zapojila premiérka Iveta Radičová, ktorá prišla Jurzycu podobne ako ostatných ministrov uviesť do úradu: „Školstvo je za odmenu, pretože máš v rukách výchovu ďalších generácií.“

17:07 Akékoľvek prehodnotenie výsluhových dôchodkov, ku ktorému bude v budúcnosti pravdepodobne musieť v rámci Ozbrojených síl a rezortu obrany dôjsť, sa nebude týkať tých vojakov, ktorí sú momentálne v systéme. Nový minister obrany Ľubomír Galko (SaS) to vyhlásil dnes po tom, ako ho premiérka Radičová uviedla na ministerstve obrany. Zdôraznil, že prehodnotenie sa nedotkne tých, ktorí sú v súčasnosti v činnej službe, alebo výsluhový dôchodok už poberajú.

16:49 Radičová uviedla do úradu nového ministra zahraničných vecí Mikuláša Dzurindu. Spolu s ním nastúpil do vedenia rezortu aj nový štátny tajomník Milan Ježovica a nový riaditeľ Služobného úradu Martin Maruška, ktorých pred tým vymenovala do funkcie vláda.

16:47 Nový minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) plánuje zmeny na najvyšších postoch Prezídia Policajného zboru, keďže prezident PZ Ján Packa, policajní viceprezidenti Michal Kopčík a Stanislav Jankovič avizovali odchod z funkcií. "Oni všetci traja prejavili záujem odísť," povedal Lipšic. Budeme to musieť riešiť ako jednu z priorít, povedal Lipšic o náhrade popredných policajných funkcionárov. Už má vytypovaných kandidátov na miesta vo vedení Prezídia PZ. "Verejne ich oznámim, až keď to bude aktuálne. Nie dopredu. Nebolo by to korektné, ani fér," povedal. Neprezradil ani to, či pôjde o ľudí, ktorí pracujú dlhodobo v policajnom zbore.

16:42 Aktuálnou prioritou nového ministra rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny Jozefa Mihála zo strany Sloboda a Solidarita je problém nezamestnanosti. "Máme v súčasnosti stav po povodniach a táto živelná pohroma zasiahla veľmi veľa ľudí, ktorí sú v regiónoch Slovenska, kde je nízka zamestnanosť a nízke mzdy. Týmto ľudom treba urýchlene pomôcť," skonštatoval dnes Mihál po uvedení do funkcie predsedníčkou vlády Ivetou Radičovou. O ďalších konkrétnych krokoch v rezorte hovoril Mihál s rezervou.

16:40 "Hladko, s úsmevom," povedal Figeľ o nástupe na nový post ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií. Na následnom osobnom stretnutí s Vážnym mali ešte hovoriť najmä o jeho skúsenostiach a pohľadoch počas štvorročného vedenia ministerstva dopravy.

16:30 Prioritou nového ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona v prvých dňoch úradovania bude riešenie škôd, ktoré zanechali nedávne záplavy. Ako Simon avizoval pri nástupe do funkcie, v krátkom čase už začne porady s vedúcimi pracovníkmi ministerstva. Pre Simona to bol návrat do kresla, ktoré mu patrilo v rokoch 2002 až 2006.

16:05 Iveta Radičová uviedla dnes popoludní do funkcie ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH). Lipšic nie je „ministerským nováčikom“, v rokoch 2006 až 2007 šéfoval rezortu spravodlivosti vo vtedajšej vláde Mikuláša Dzurindu (SDKÚ). Lipšic teraz vystriedal vo vedení rezortu vnútra Roberta Kaliňáka zo Smeru. Pod jeho vedením sa rezort vnútra mediálne“ zviditeľnil“ vyšetrovaním káuz Hedviga Malinová, františkáni či neúmyselné vynesenie trhaviny z cvičenia na popradskom letisku do írskeho Dublinu. Policajti a ďalšie rezortné zložky však oceňovali stabilizáciu sociálneho zabezpečenia v rezorte, ktoré Kaliňákovo vedenie zaviedlo. Kaliňák počas svojho šéfovania niekoľkokrát prezentoval aj úspechy pri znižovaní nehodovosti v cestnej doprave a v kriminalite, či efektívnu zbraňovú amnestiu.

lipsic.jpg

FOTO - TASR

Lipšic chce na budúci týždeň navštíviť väčšiu časť policajných a hasičských útvarov. Ako ďalej Lipšic uviedol, v rezorte sa chce venovať boju proti korupcii a organizovanému zločinu. "Je to pre mňa jednou z absolútnych priorít. Bola aj keď som bol na ministerstve spravodlivosti, bude aj teraz,“ povedal.

15:37 Predseda Smeru Robert Fico verí, že sa so Slovenskou národnou stranou (SNS) dohodne na obsadení vedenia Najvyššieho kontrolného úradu. Fico navrhuje, aby funkciu predsedu NKÚ zastával kandidát Smeru a post podpredsedu nominant SNS. Bývalý predseda vlády dúfa, že sa dohodnú aj na mene šéfa Úradu na ochranu osobných údajov. Premiérka Iveta Radičová prisľúbila, že kontrolné úrady nechá opozícii.

15:09 Kultúre sa bude od novej vlády dostávať veľkej podpory, deklarovala dnes pri návšteve ministerstva kultúry premiérka Radičová po tom, čo ju tam privítali šéf rezortu Daniel Krajcer i jeho predchodca Marek Maďarič. "Kultúra bude mať veľkú podporu, práve preto, že je symbol dejinnej pamäti, dejinná pamäť o solidarite s tými, ktorí museli príliš veľa obetovať, aby sme dnes mohli mať rezort kultúry," povedala Radičová. "Kultúra ako taká je plná veľkého paradoxu, chudobná na peniaze, ale na druhej strane bohatá na ľudí," konštatoval Krajcer s tým, že jeho ambíciou je dať priestor práve týmto ľuďom. Pri výkone funkcie sa chce podľa svojich slov riadiť princípmi férovosti a zodpovednosti.

14:58 Ministerka spravodlivosti Viera Petríková (nominantka HZDS) dnes formálne odovzdala rezort spravodlivosti do rúk novovymenovanej ministerky Lucie Žitňanskej (SDKÚ), ktorej zaželala, aby sa jej rezort podarilo zvládnuť tak, aby sa občania domohli svojich práv. Aktu sa zúčastnila aj premiérka Iveta Radičová. "V rezorte je konsolidovaná situácia, nie sú tu žiadne predražené tendre, ani špeciálne predražené nákupy," myslí si Petríková s tým, že oboznámila Žitňanskú s aktuálne prebiehajúcimi projektmi, ako aj výsledkami práce ministerstva spravodlivosti. Radičová sa poďakovala odchádzajúcej šéfke rezortu za odvedenú prácu, no pripomenula, že ministerstvo má pred sebou množstvo úloh, ktoré je potrebné splniť. "Myslím si, že potrebuje veľmi vážnu reformu, práve preto, aby mal u občanov takú dôveru, akú by mal mať," zdôraznila.

14:38 Urobiť si fotku v súčasnosti a porovnať si ju s podobizňou o štyri roky odporučil Fico novovymenovanej predsedníčke vlády Ivete Radičovej. „Každý z nás sa naozaj zmení veľmi výrazne, cítiť to na tom našom zdraví aj fyzickej kondícii,“ priblížil odvrátenú stránku štvorročného pôsobenia vo funkcii Fico. Ako zdôraznil, je to práca, ktorá vyžaduje celého človeka. Novej premiérke Fico zaželal, aby nestretla počas svojho úradovania toľko tragédií a nešťastí ako mal vo funkcii on. „Pretože to asi najviac vplýva na funkciu predsedu vlády,“ podotkol.

13:59 Radičová dnes ako prvého uviedla do úradu vicepremiéra pre ľudské práva a menšiny Rudolfa Chmela, ktorého na post nominovala strana Most-Híd. Nový podpredseda vlády pri svojom nástupe povedal, že prichádza do "trošku netradičného útvaru", keďže v rámci koaličných rozhovorov boli pre jeho úrad vyrokované posilnené kompetencie. Spomenul však, že nie všetko, čo jeho materská strana požadovala, sa podarilo presadiť. "Teraz je, bohužiaľ, na mne, aby som tie veci vyjednal s rezortmi aj na vláde, čo nie je už taká vďačná úloha," uvedomuje si vicepremiér.

13:46 Jediným cieľom novozvoleného opozičného podpredsedu parlamentu Roberta Fica je spolupráca s ďalšími predstaviteľmi vedenia parlamentu tak, aby bol parlament stabilný, fungujúci a prijímal zákony. Fico sa pozná s tromi koaličnými podpredsedami, s dvoma z nich si tyká. S predsedom parlamentu Richardom Sulíkom sa osobne nepozná. „Je to možno aj dobre, že budem v takomto tíme, v národnej rade sa často riešia komplikované situácie a verím, že moje skúsenosti budem môcť v parlamente využiť,“ konštatoval. O post podpredsedu sa podľa vlastných slov uchádzal preto, lebo to považoval za najracionálnejšie a najpragmatickejšie riešenie.

Fico nevie, či medzi stovkou poslancov, ktorí mu v tajných voľbách dali hlas, boli aj zákonodarcovia zo SNS. „Podstatné je, že sa rešpektovala aspoň tá zásada, že opozícia dostala piaty najvyšší ústavný post v SR,“ vyjadril sa.

13:22 Expremiér Robert Fico vytvorí so svojou stranou tieňovú vládu. Či bude stáť na jej čele, nevie. Tvrdí však, že skúsenosti, ktoré získal počas uplynulých štyroch rokov, by bola škoda nevyužiť. "Keby k tomu prišlo, nebudem sa tomu brániť," vyhlásil po dnešnej druhej schôdzi parlamentu, na ktorej bol zvolený za podpredsedu Národnej rady SR.

13:06 Premiérka Iveta Radičová potvrdila, že novým riaditeľom Slovenskej informačnej služby určite nebude generálny sekretár SDKÚ Štefan Hudec. Priznala síce, že ešte o obsadení tohto postu nediskutovali, ale zároveň ubezpečila, že "toto meno to určite nebude".

12:41 Predsedom parlamentného výboru pre vzdelanie, mládež, vedu a šport sa dnes stal Dušan Čaplovič (Smer-SD). Na záver druhej parlamentnej schôdze o tom v tajnej voľbe rozhodli poslanci Národnej rady SR. Na čelo výboru na kontrolu činnosti SIS zasadne Robert Kaliňák (Smer). Touto voľbou parlament skompletizoval všetky inštitúcie a je pripravený rozhodnúť o programovom vyhlásení vlády. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) by ho chcela predložiť začiatkom augusta.

12:19 Poslanec Národnej rady SR a líder Smeru Robert Fico bol dnes zvolený za podpredsedu parlamentu. V tajnej voľbe získal 100 hlasov zo 144 prítomných, na zvolenie potreboval dôveru aspoň 76 poslancov. Vo voľbe tak získal minimálne 29 koaličných hlasov. "Ďakujem za prejavenú dôveru, funkciu budem vykonávať v prospech NR SR," vyhlásil po svojom zvolení.

12:12 Návrh na funkciu riaditeľa Slovenskej informačnej služby by podľa poslancov SDKÚ mali odsúhlasiť stranícke orgány. Myslia si to člen výboru pre kontrolu SIS Ondrej Matej a poslanec Ivan Štefanec. „Pamätám si, že v roku 2003 sa táto otázka prerokovávala na prezídiu. Ako člen výboru pre kontrolu SIS očakávam, že v najbližších dňoch toto príde na prezídium, najvyšší orgán a budeme sa o týchto nomináciách baviť,“ povedal dnes pre agentúru SITA Matej.

11:42 Poslaneckí náhradníci za členov novovymenovanej vlády Ivety Radičovej dnes v rámci druhej riadnej schôdze parlamentu zložili svoj sľub. Napriek tomu, že nová vládna koalícia nemala v sále väčšinu, akt sa zaobišiel bez problémov, za čo sa predseda Národnej rady (NR) SR Richard Sulík opozícii poďakoval. "Chcem sa poďakovať opozícii za hladký priebeh a za to, že umožnili skorú uznášaniaschopnosť NR SR," zdôraznil. Celkovo poslanecký sľub zložilo 19 nových zákonodarcov.

11:05 Poslanec Národnej rady a bývalý premiér Robert Fico odporučil novej predsedníčke vlády Ivete Radičovej, aby sa na začiatku výkonu svojej funkcie odfotila. Dnes tak reagoval na otázku, či sa mu po namáhavých štyroch rokoch v kresle šéfa exekutívy uľavilo. O Ficovi ako kandidátovi na miesto podpredsedu parlamentu budú dnes hlasovať poslanci.

10:41 Vláda svojom prvom rokovaní vymenovala do funkcií nových štátnych tajomníkov vybraných rezortov. Dvojkou na ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu sa stal Jaroslav Ivančo (SDKÚ-DS), na ministerstve spravodlivosti Mária Kolíková (SDKÚ-DS) a financiách Vladimír Tvaroška (SDKÚ-DS). Na ministerstve kultúry a cestovného ruchu bude štátnou tajomníčkou Natália Cehláriková (SaS), sociálnych vecí Lucia Nicholsonová (SaS) a na ministerstve hospodárstva a výstavby Martin Chren (SaS). Štátnym tajomníkom ministerstva obrany bude Róbert Ondrejcsák (SaS). Ministrovi zahraničných vecí bude sekundovať Milan Ježovica (SDKÚ-DS) a šéfovi rezortu pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja Gabriel Csicsai (Most-Híd).

10:22 Novým šéfom Úradu vlády SR je Viktor Nižňanský, do funkcie ho dnes vymenovala v úvode svojej prvej schôdze nová stredopravá vláda Ivety Radičovej.

10:15 Exministri vlády Roberta Fica sa po štyroch rokoch vrátili do parlamentných lavíc po tom, ako podali vo štvrtok demisiu. Z národnej rady naopak odišli noví členovia kabinetu Ivety Radičovej a ich miesta zaujmú náhradníci.

10:05 Nový vládny kabinet začal dnes v Bratislave svoje prvé rokovanie krátko po svojom vymenovaní prezidentom SR Ivanom Gašparovičom.

9:00 Prezident Gašparovič vymenoval ministrov novej vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 2. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 3. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus®
 4. Chcete mať pasívny príjem vďaka investovaniu? Ako začať?
 5. Toto je budúcnosť dopravy. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy?
 6. Tip na rodinné kombi 4x4 v plnej výbave do 30 000 eur
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania
 8. Chcete, aby mali školáci Čerstvé hlavičky? Hlasujte
 9. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 10. S kvalitným poistením sú finančné následky vážnej choroby menšie
 1. Union má novinku – Očný balík v hodnote 100 eur pre každého
 2. Čerstvá dvojnásobná mamička porovnáva pôrod v Nemecku
 3. Tretia generácia očných špecialistov prichádza do Košíc
 4. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania
 5. Chcete, aby mali školáci Čerstvé hlavičky? Hlasujte
 6. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov
 7. Najbrutálnejšie preteky sveta? Extreme E je Formulou 1 v teréne
 8. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy?
 9. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 10. Posúvajú svet k lepšiemu: Sociálni inovátori
 1. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 15 782
 2. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 14 172
 3. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 11 611
 4. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 11 483
 5. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 7 697
 6. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 7 069
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 5 790
 8. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál 5 725
 9. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 5 712
 10. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné 5 260
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) pózuje pri prvej dodávke ruských vakcín Sputnik V na Slovensko.

Podania na Sputnik sú staršie ako mesiac.

3 h

Prečo sme prestali očkovať Astrou a ako na tom s vakcináciou sme.

31m

Neprehliadnite tiež

Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

5m

Prečo sme prestali očkovať Astrou a ako na tom s vakcináciou sme.

31m