SME

Blogovaním von z katolíckeho geta?

Za písanie na blogu sa chceli rehoľnej sestre pomstiť.

Najpoužívanejšie slová na titulke blogu Jozefa ČerveňaNajpoužívanejšie slová na titulke blogu Jozefa Červeňa (Zdroj: worlde.net)

Vraví, že blogujúca rehoľníčka je ostro sledovaným vlakom.

Zapnete počítač, vyhľadáte blog svojho kňaza a vypočujete si kázeň i s modlitbami. Potom sa s ním spojíte cez Skype a vyspovedáte sa. Do kostola škoda chodiť. Kacírsky nezmysel? Nepochybne. Lenže nezmyslom bolo kedysi aj tvrdenie, že zem je guľatá, volebné právo žien, či rovnoprávnosť černochov s belochmi v práve na sedadlo v autobusoch. Ak dnes existujú blogy kňazov a rehoľných sestier, špeciálny kanál Vatikánu na youtube.com, vlastná stránka pápeža, či jeho aplikácia na Facebooku, kto si trúfne povedať, ako bude vyzerať šírenie evanjelia o pár desaťročí?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V záujme Boha, blogujte Vatikán sa internetu nebráni. Pápež Benedikt XVI. privítal nové technológie ako dar a vyslovil vetu: „V záujme Boha, blogujte." Slovenských biskupov nepresvedčil, nezaujali k blogovaniu žiadne stanovisko, ale to zrejme súvisí aj s vekom a počítačovou gramotnosťou. Prirodzená generačná obmena to vyrieši.

Pozrite si aj zamyslenie evanjelického farára Jána Rumana, ktorý tvrdí, že múdrosť môže byť aj nebezpečná.

Blogovať skúšal aj hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik, po čase to vzdal. Pre portál postoy.sk to vysvetlil slovami: „Ukázalo sa, že nie je pre hovorcu jednoduché blogovať. Musím si vedome klásť otázku, či sa môj súkromný názor neoprávnene nestane názorom KBS." Katolícky kňaz Juraj Drobný síce tvrdí, že nedokáže odhadnúť, kedy na blogu prerazia biskupi, ale vie si predstaviť, že by mohol začať trnavský arcibiskup Róbert Bezák. Jeho kolega Jozef Červeň si myslí, že sa zapoja vtedy, ak zanikne možnosť diskutovať pod článkami arogantne a zároveň anonymne.

SkryťVypnúť reklamu

Von z katolíckeho geta Drobný nevie o tom, že by sa o jeho blogovanie cirkevní hodnostári zaujímali, Červeň tvrdí, že veľké odozvy nemal, pričom „už to, že sa ma nepokúšali zastaviť, svedčí o tom, že ak som aj rýpal, vždy to bolo s mierou,

Blogy rehoľníčok a kňazov

Marcela Bagínová - baginova.blog.sme.sk

Sestra Hermana - hermana.blog.sme.sk

Jozef Červeň -

cerven.blog.sme.sk

Miroslav Lettrich -

lettrich.blog.sme.sk

Juraj Drobný -

jurajdrobny.blog.sme.sk

Marek Vadrna - marekvadrna.blog.sme.sk

Róbert Flamík -

flamik.blog.sme.sk

Marian Vojtko - marianvojtko.blog.sme.sk

ktorú boli ochotní rešpektovať." Kňaz Miroslav Lettrich dodáva, že kolegovia aj nadriadení jeho články evidujú. Rehoľná sestra Hermana priznáva, že jej nadriadení prechádzali rôznymi fázami vnímania článkov. „Často ani nie článok, ale skôr reakcie boli normou, pre ktorú som sa odmlčala alebo zasiahli predstavení. Občas sa môj súkromný názor vydával za normu mojej rehole. Museli sme preto hľadať spoločnú reč."

SkryťVypnúť reklamu

Duchovní odmietajú, že blogovanie ich posúva bližšie k ľuďom. Červeň: „Ak, tak iba k tým, ktorí by v reálnom svete oslovili kňaza len ťažko, lebo ho vnímajú ako niekoho nedostupného." Drobný si tiež nemyslí, že by bol písaním bližšie k ľuďom, ale priznáva, že „cez blog ma ľudia vnímajú ako kamaráta, nie ako čudného dôstojného pána. Aj vďaka nim sa mi podarilo vyjsť z čohosi, čo sám pre seba nazývam katolíckym getom". Tvrdenie o približovaní sa k ľudu odmieta aj Lettrich: „To je mylná predstava. Akoby kňaz, ktorý nebloguje, nebol k ľuďom blízko."

Nechcú byť diplomatickí V čom sú duchovní na internete iní ako v živote? „Na blogu som o niečo civilnejší, než pri kázňach, môžem sa venovať témam, ktoré by som inak nekomunikoval," vraví Juraj Drobný. Podobne to vidí aj Jozef Červeň, mnohé názory z blogu by vraj v kostole nikdy neprezentoval, lebo „tam na to nie je priestor."

SkryťVypnúť reklamu

Ak niekto od kňazov očakáva len nekonfrontačné vyjadrenia, mýli sa. Anton Ziolkovský, dnes výkonný sekretár KBS, na svojom blogu ostro napádal prezidentskú kandidátku Ivetu Radičovú. Červeň tvrdo kritizoval Ficovu koalíciu, Lettrich tiež, a spolu s Drobným aj médiá. Drobný priznáva, že o ňom je i v cirkvi známe, že sa nevie vyjadrovať diplomaticky, takže „pre ľudí, ktorí ma poznajú, to prekvapením nie je." Červeň dopĺňa, že rád pomenúva problémy priamo, pričom sa snaží, aby zbytočne neprovokoval alebo neurazil, „aj keď sa mi to vždy nedarí." Lettrich trvá na tom, že otvorenosť a ostrosť budú v jeho článkoch prítomné aj naďalej, hoci uznáva, že občas spätne nájde formulácie, ktoré by napísal inak. „Nechcem však byť uhladený a diplomatický."

SkryťVypnúť reklamu

Hermana vysvetľuje, že blogujúca rehoľná sestra je ostro sledovaným vlakom. „Niekedy sa ľudia v článku spoznajú a vezmú to osobne. Ťažko im vysvetlím, že som len trafila klinec po hlavičke a nebolo to o nich. Zafixujú si, že bolo, a chcú sa pomstiť. Mala som aj takú skúsenosť. Bála som sa vtedy o mojich blízkych, viac som sa začala modliť." Tu niekde treba hľadať príčiny, prečo na Slovensku blogujú len dve rehoľníčky? „Na Facebooku sú ich tisíce, dokonca aj z kontemplatívnych reholí. Písať blogy ale znamená vyjsť z davu, stať sa tŕňom v oku. Nie každá to zvládne, nie každá má na to žalúdok," vysvetľuje Hermana.

Otázkou je slobodné písanie neanonymných kňazov

Teológ a publicista Ľubomír Jaško o blogovaní duchovných.

Prispievajú aktivity v sociálnych sieťach a blogovanie k zmene pohľadu na duchovných?

SkryťVypnúť reklamu

Prispievajú k pestrosti spoločenských diskusií. Ak ich duchovní zvládnu prístupným štýlom, určite získajú body. Otázne je, či môžu, pokiaľ nie sú anonymní, písať slobodne o otázkach, v ktorých cirkev zastáva nemenné stanoviská. Prípadné konflikty medzi viacerými spôsobmi kresťanského myslenia teda budú naďalej tie isté, akurát sa jednou z arén konfliktov stane aj internet. K sieťam typu Facebook - špecifickým negatívom môže byť hádam len to, že niektorí katolícki biskupi by mohli kňazom vyčítať množstvo pekných a mladých žien v zozname priateľov. Na odľahčenie dodávam, že klasické ohováranie kňazských lások je tak možno prekonané. To je kúzlo nechceného.

Dočkáme sa blogovania biskupov?

Pred niekoľkými rokmi časopisy prinášali „šokujúce" reportáže o tom, že fara je pripojená na internet, či fotografie rehoľných sestier s mobilom v ruke. Dnes je to samozrejmosť.

SkryťVypnúť reklamu

V hre je aj generačná výmena. Mladší biskupi budú využívať aj tieto formy komunikácie, ale zväčša pôjde o ďalšiu formu evanjelizácie bez väčšej ochoty pustiť verejnosť do svojho súkromia alebo pocitov.

ks

Vďaka blogom zmenil názor na ateistov a feministky Rehoľná sestra Hermana: „Skúšala som, kam môžem zájsť, ktoré témy sú čítané. Kritika cirkvi, hospice, manželstvo - to boli veci, pri ktorých šla hore čítanosť aj počet diskusných príspevkov. Pribúdala súkromná pošta. Tá sa stala základom priateľstiev. Píšem si s rodinou zo Sýrie, s misionárom z Japonska, píšu mi ľudia, hľadajúci životnú cestu. Pre nich sa oplatí publikovať, aj si vypočuť kritiku. Potrebujú ma. Nie tí, ktorí kopú a vyhrážajú sa. Jeden i druhý tábor sú však moji priatelia, za ktorých obetujem svoje ranné chvály.

SkryťVypnúť reklamu

Kňaz Jozef Červeň: „Nástup blogov ma neprekvapil, mal som spracovaných veľa tém, ktoré som chcel prezentovať. Na začiatku som nemal problém uverejňovať tri články denne, spolu ich je viac ako tisíctristo. Viacerí mi vyčítajú, že sa už nevenujem náboženským témam. Je to preto, lebo tak robím v komunikácii s ľuďmi naživo, respektíve na sociálnych sieťach.

Kňaz Juraj Drobný: „Kým som neblogoval, mal som svoje predstavy o tom, ako vyzerá ateista, feministka a podobne. Potom som takých ľudí stretol naživo a boli úplne iní. Dokonca i katolíci, ktorých som stretol cez blog, sa ku mne správajú inak ako tí, ktorí ma poznajú iba z kostola."

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 205
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 608
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 197
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 570
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 386
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 209
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 851
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 817
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Juraj Slafkovský oslavuje gól s Ivanom Demidovom.

Canadiens prehrávajú v sérii už 1:3.


Slovenskí hokejisti do 18 rokov.

Pozrite si prehľad športových udalostí v pondelok, 28. apríla. Aký je program dňa?


Hlavný rozhodca Ivan Kružliak ukazuje červenú kartu Guramovi Kašiovi zo Slovana (druhý zľava).

Je to Bratislavčan, musel byť na nás prísny, tvrdil Weiss.


Radosť hráčov St. Louis Blues.

V druhom domácom zápase strelili päť gólov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu