SME

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií zo 16.5.2002

Milan Kňažko si v Nancy zaspomínal na svoje študentské roky Paríž 16. mája (TASR) - Minister kultúry SR Milan Kňažko vystúpil v stredu na prestížnej ...

Milan Kňažko si v Nancy zaspomínal na svoje študentské roky Paríž 16. mája (TASR) - Minister kultúry SR Milan Kňažko vystúpil v stredu na prestížnej parížskej univerzite Sorbonne s prednáškou o kultúrnej politike v procese sociálnych zmien, ktorú mal predtým aj na pôde svojej "materskej" univerzity v meste Nancy. Pri tejto príležitosti prevzal z rúk prezidenta univerzity Nancy 2 Herberta Néryho čestnú medailu.

"Do Nancy som v 68. roku prišiel ako študent," zaspomínal minister pre TASR. Študoval tam dva roky po ukončení štúdia na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Ibaže tentoraz sa vrátil v úlohe prednášajúceho. S potešením konštatoval, že tradícia slovenských študentov v Nancy nevymizla.

SkryťVypnúť reklamu

"Moje poznatky z Francúzska som v sebe nosil počas celého totalitného režimu i v období konsolidácie a normalizácie v Československu. Som presvedčený, že študenti, ktorí vo Francúzsku študujú rok či dva, si odnesú dojmy a vedomosti na celý život. Navyše to veľmi zbližuje naše krajiny, čo je veľmi dôležité," zdôraznil Kňažko.

Parížska Sorbonne je jedna z najslávnejších európskych univerzít. Milan Kňažko bol prvým slovenským činiteľom, ktorý na nej vystúpil s prednáškou.

V diskusii s poslucháčmi sa minister dotkol i rozšírenia Európskej únie, ktoré je francúzskou verejnosťou prijímané s určitými obavami. "Nie je dôležité len to, aby našu krajinu poznali politici, ktorí rozhodujú," povedal pre TASR. "Je dôležité, aby sme prenikli do spoločenského povedomia krajín, aby nás poznali ľudia a nebáli sa prijať nás ako partnera. Nepoznám lepší prostriedok na vzájomné priblíženie sa, ako je kultúra a umenie."

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho slov túto oblasť dlhé roky zanedbávame, na zviditeľnenie Slovenska by malo smerovať podstatne viac financií. Túto etapu preskočiť nemožno, Slovensko nezíska väčšiu dôveru, kým ho krajiny a ich obyvatelia nebudú poznať.

"Dúfam, že si to budúca vláda a budúci parlament dostatočne uvedomia a znásobia investície do programov, ktoré zviditeľnia našu krajinu v demokratickom svete a urobia ju známou, prijateľnou a pútavou," uzavrel pre TASR minister kultúry SR. Magyar Nemzet: Disciplinárne konanie proti Durayovi bolo rýchle a neúspešné Budapešť 16. mája (TASR) - Neočakávane rýchlo, v stredu rokoval mandátový a imunitný výbor slovenského parlamentu o disciplinárnom konaní proti poslancovi Strany maďarskej koalície (SMK) Miklósovi Durayovi. Návrh vyzvať politika SMK na odstúpenie podporili iba opoziční členovia výboru, píše dnešné vydanie maďarského denníka Magyar Nemzet.

SkryťVypnúť reklamu

Hlasy opozičných poslancov nestačili k tomu, aby prešiel návrh Slovenskej národnej strany (SNS), ktorá považovala Durayove vystúpenie v Budapešti na masovom predvolebnom zhromaždení Zväzu mladých demokratov (FIDESZ) a jeho vyhlásenie o tom, že sa cíti byť maďarským politikom, za porušenie poslaneckého sľubu, slovenských zákonov a ústavy.

Na základe tohto nevyzve ani výbor, ani parlament politika SMK na vzdanie sa mandátu. Predseda poslaneckého klubu maďarskej koalície Gyula Bárdos pre denník Magyar Nemzet konštatoval, že konanie proti Durayovi sa skončilo, ak národniari chcú naďalej pokračovať protimaďarskú kampaň, musia si nájsť inú tému. FAZ: Jastrab medzi holubmi - profil venovaný Miklósovi Durayovi (monitor) Frankfurt 16. mája (TASR) - Miklós Duray, 57-ročný poslanec za Stranu maďarskej koalície (SMK) musel v utorok použiť zadný vchod, aby sa dostal do budovy parlamentu. Široké schodište pred hlavným vchodom totiž zablokovali poslanci SNS, aby zabránili Durayovi v prístupe do parlamentu. V rokovacej sále bolo jeho kreslo uzamknuté reťazou a na jeho stole stál nápis: "Maďarským šovinistom je vstup do slovenského parlamentu zakázaný. Tvoj parlament je v Budapešti," píše dnešné vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) v profile, venovanom jednému z predstaviteľov maďarskej menšiny na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Za svojráznu formu protestu, ktorý sa predsedníčka SNS Anna Malíková označila za "kultivovaný", sa národniari Durayovi nielenže neospravedlnili, ale záležitosti sa ujal aj Mandátový a imunitný výbor, konštatuje FAZ. Nie však preto, aby preskúmal z akého dôvodu bránia poslanci jednej strany vo výkone mandátu poslancovi inej strany, ale preto, aby sa zaoberal podnetom SNS proti Miklósovi Durayovi, pokračuje nemecký denník.

Hnev slovenských pravicových extrémistov, združených v SNS a Pravej SNS vyvolalo Duaryovo vystúpenie na jednom z predvolebných mítingov Viktora Orbána, pripomínajú noviny. Svoj príhovor na tomto podujatí ukončil Duray nadšeným zvolaním: "Felvidék je s tebou, Viktor."

Felvidék však Slováci vnímajú ako historické označenie Slovenska, používané v časoch, keď táto krajina patrila k Uhorsku a ako naznačenie požiadavky o revíziu Trianonskej dohody, informuje FAZ.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa mienkotvorného nemeckého denníka predstavuje Duray v rámci SMK jastraba medzi holubmi. Duraya, ktorý podpísal Chartu 77 a ktorého kvôli obhajobe práv maďarskej menšiny na Slovensku komunisti dvakrát odsúdili, charakterizuje podľa všeobecného názoru viac odvaha a temperament ako politická prezieravosť.

Nie raz sa SMK od vystúpení tohto "maďarského politika na Slovensku" dištancovalo. Zachovanie pokoja v bratislavskej vládnej koalícii je pre túto spoluvládnucu stanu dôležitejšie ako akt solidarity s členom strany, ktorý kvôli cholerickej povahe vyvoláva obavy aj v samotnej SMK, uzatvára FAZ. Mečiar: U nás dekréty neplatia Praha 16. mája (TASR) - Vladimír Mečiar tvrdí, že Benešove dekréty nie sú súčasťou slovenského právneho poriadku a Bratislava tak nemá čo rušiť. Podľa neho sa jeho krajina dekrétmi vôbec nemusí zaoberať, uvádza dnešná Mladá fronta Dnes.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalý slovenský premiér takisto tvrdí, že existenciu dekrétov v právnom poriadku vylučuje formulácia novej slovenskej ústavy z roku 1992. Ta preberá právny poriadok Československa len do tej miery, ak nie je v rozpore s ústavou alebo Základnou listinou ľudských práv. Mečiarove vyhlásenie dôrazne odmietajú uznávaní slovenskí právni experti. Mečiarove slová sa chápu aj ako súčasť predvolebného boja - hoci do volieb zostáva bezmála päť mesiacov, kampaň je už v plnom prúde. Mečiar začal ochotne poskytovať rozhovory a komentovať v nich mnohé záležitosti.

Pre rakúsky denník napríklad uviedol, že už v roku 1992 ponúkal nemeckému ministrovi zahraničných vecí Klausovi Kinkelovi riešenie na odškodnenie. Mečiar vraj vtedy navrhoval, že by Slovensko odškodnilo vyhnaných karpatských Nemcov a Nemecko by naopak odškodnilo slovenské obete okupácie.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jednej z uznávaných slovenských expertiek na právne otázky Kataríny Zavackej z Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied, sa Mečiar snažil využiť túto téma vo svoj prospech. "Mečiar mal kontakty so sudetskými Nemcami. Odkiaľ si myslíte, že vzal v roku 1992 peniaze na predvolebnú kampaň? Dostával ich od nich," dodala Zavacká.

Mečiarovi kritici vyhlasujú, že bývalý premiér opäť dokázal, že sa ani za štyri roky dobrovoľnej separácie v honosnej vile v Trenčianskych Tepliciach nenaučil politickému taktu, dodáva denník. Europoslanci chcú do rezolúcie o SR zaradiť Benešove dekréty Brusel 16. mája (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu predložili 26 pozmeňovacích návrhov k slovenskej časti rezolúcie o rozšírení, ktorú na budúci týždeň prerokuje a schváli zahraničný výbor EP. Veľká časť z nich sa týka menšinových práv, ale poslanci nezabudli ani na Benešove dekréty, o ktorých nebola v pôvodnej verzii rezolúcie v prípade SR zmienka.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf zahraničného výboru Elmar Brok spolu s nemeckým poslancom Jürgenom Schröderom navrhujú vyjadriť v rezolúcii očakávanie, že ak slovenské právo obsahuje ustanovenia - napríklad účinkom Benešových dekrétov - ktoré vytvárajú diskriminačné účinky, čo je v rozpore s právom EÚ, Slovensko ich odstráni najneskôr k dátumu vstupu do únie.

Skupina poslancov na čele s Nemkou Elisabeth Schroedterovou zasa chce do textu zaradiť odsek, kde EP vyjadrí nádej, že slovenské úrady budú pozorne sledovať prebiehajúce analýzy Benešových dekrétov vykonávané českými úradmi, Európskou komisiou a parlamentom s cieľom zistiť, či nemajú právne účinky v rozpore s európskym právom, a v prípade potreby prehodnotia tieto ustanovenia.

Z poslancov sa vo vzťahu k Slovensku ukázala ako najaktívnejšia Švédka Cecilia Mallströmová, ktorá sa podieľa na ôsmich pozmeňovacích návrhoch. Chce napríklad vyzvať slovenský parlament, aby čo najrýchlejšie vyriešil problém okolo nevyšetrených prípadov porušenia ľudských práv za vlády Vladimíra Mečiara v rokoch 1994-98 či otázku ním vydaných amnestií. Navrhuje tiež vyzvať vládu, aby zabezpečila bezpečnú hranicu s Ukrajinou v súlade so schengenskými pravidlami. Mallströmová chce ďalej presadiť výzvu, aby Slovensko dôsledne uplatňovalo prijaté opatrenia, ktoré majú zabrániť policajnej brutalite a ponižujúcemu zaobchádzaniu zo strany policajtov, najmä v prípade príslušníkov niektorých menšín.

SkryťVypnúť reklamu

Poslankyňu Schroedterovú a jej belgickú kolegyňu Nelly Maesovú - známu aktivistku za práva maďarskej menšiny v SR - znepokojuje nedostatok učiteľov s kvalifikáciou v menšinových jazykoch. Vláda SR by preto podľa nich mala zdvojnásobiť úsilie v tomto smere, napríklad uskutočniť už existujúci návrh založiť na Univerzite sv. Konštantína v Nitre oddelenie pre prípravu maďarsky hovoriacich učiteľov. Mala byt tiež zvážiť, či by mohla založiť maďarské univerzity.

Návrh rezolúcie EP o rozšírení pozostáva zo všeobecného úvodu pripraveného predsedom zahraničného výboru Elmarom Brokom a jednotlivých častí pre každú kandidátsku krajinu, ktoré napísali parlamentní spravodajcovia, v prípade Slovenska holandský socialista Jan Marinus Wiersma.

SkryťVypnúť reklamu

Zahraničný výbor v utorok 21. mája prerokuje vyše 200 pozmeňovacích návrhov a schváli text, ktorý v júni dostane na definitívne odsúhlasenie plénum EP. Podpredseda vlády Fogaš navštívil Slovákov žijúcich v Maďarsku Budapešť 16. mája (TASR) - Slovensko sa snaží o vyvážené vzťahy so všetkými krajinami, v ktorých žijú Slováci. Povedal to dnes novinárom v Budapešti po návšteve Slovákov žijúcich v Maďarsku podpredseda vlády SR Ľubomír Fogaš, podľa ktorého je potrebné presne zmapovať, v akých podmienkach žijú slovenskí krajania a v akých podmienkach pracujú ich spolky a združenia.

S krajanmi sa Fogaš stretol v obci Mlynky a na slovenských školách v Budapešti. Podľa podpredsedu vlády je vypracovaná nová koncepcia politiky vo vzťahu k zahraničným Slovákom, podľa ktorej sa koordinačné kompetencie zveria úradu vlády a riadiť by ich mal podpredseda vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Ako Fogaš uviedol pre TASR v súvislosti s reakciou na kroky Maďarska vo vzťahu k maďarským krajanom v zahraničí, vláda SR urobila korektné kroky, tie sú z hľadiska koordinácie v súlade s rámcovým dohovorom o ochrane práv menšín. Bratislavská vláda chce rešpektovať obsah dohody, ktorý má Slovensko s Maďarskou republikou uzavretý a chce ho aj napĺňať - nielen zo strany Slovenska, ale aj zo strany Maďarska plnohodnotne. O tom bude Slovensko rokovať na vládnej úrovni, prípadne v zmiešaných komisiách po tom, ako bude vláda Maďarskej republiky zostavená.

Slovensku nejde o vytváranie napätia, naopak o vytváranie všetkých podmienok, aby sa kultúrna identita krajanov mohla rozvíjať, aby sa slovenské tradície v zahraničí šírili, konštatoval Fogaš.

SkryťVypnúť reklamu

O rozdieloch v koncepcii pomoci krajanom medzi Slovenskom a Maďarskom povedal, že slovenská vláda nemá ambície realizovať výkon štátnej správy na území Maďarskej republiky. Slovenská vláda má záujem urobiť všetko pre to, aby sa mohla zachovať kultúrna identita slovenských krajanských spolkov a etnických Slovákov žijúcich na území Maďarska.

"Slovenská vláda nemá záujem podporovať jednotlivcov len za to, že sa budú hlásiť za Slovákov, nechceme diskriminovať ani jednu časť slovenského etnika v Maďarsku," povedal Fogaš. Maďarský zákon podľa Fogaša parciálne umožňuje výkon verejnej moci na území Slovenska, čo podľa jeho názoru nie je prípustné.

Podpredseda vlády odcestuje z Maďarska do juhoslovanskej Kovačice, kde sa konajú oslavy 200. výročia založenia tejto slovenskej obce. Potom navštívi aj Slovákov žijúcich v Rumunsku. Mikloš v Paríži obhajoval integráciu do EÚ v roku 2004 Paríž 16. mája (TASR) - Podpredseda vlády SR pre ekonomiku Ivan Mikloš dnes v Paríži obhajoval integráciu Slovenska do Európskej únie v roku 2004, informovala tlačová agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

"Chceme a budeme pripravení," vyhlásil pred zástupcami tlače. Mikloš zdôraznil, že Slovensko - hoci začalo predvstupové rokovania neskôr - dobehlo ostatných kandidátov a v súčasnosti je na štvrtom mieste - za Slovinskom, Českom, Maďarskom a pred Poľskom.

Podpredseda vlády tiež pripomenul fakty, ktoré môžu pritiahnuť zahraničných investorov. Slovensko dlhodobo preukazuje stály rast (4 percentá podľa predpovede OECD na tento rok), inflácia dosahuje štyri percentá, HDP je porovnateľný a trh menej nasýtený než v susedných krajinách, k dispozícii je lacná a kvalifikovaná pracovná sila (iba 12 percent študentov neskončí štúdium maturitou). Pripustil však, že 20-percentná nezamestnanosť v SR je hendikepom.

Mikloš zároveň vyjadril presvedčenie, že po septembrových parlamentných voľbách vznikne široká koalícia, ktorá bude pokračovať v reformách a integračných snahách. V minulosti Európa obviňovala kabinet bývalého premiéra Vladimíra Mečiara z nedemokratického vládnutia, čo výrazne oddialilo integračné ambície Slovenska, pripomenula AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Mikloš sa vo francúzskej metropole zúčastnil na stretnutí ministrov hospodárstva a obchodu Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorej je Slovensko od roku 2000 členom. Osudu utečencov zo Sudet sa bude venovať dokumentačné centrum Berlín 16. mája (TASR) - Nemeckí poslanci sa dnes veľkou väčšinou hlasov vyslovili za vznik dokumentačného centra, ktoré by pátralo a sústreďovalo informácie o ľuďoch vyhnaných z ich vlasti. Po takejto inštitúcii už roky volali spolky Nemcov vyhnaných po druhej svetovej vojne zo Sudet, Sliezska alebo východného Pruska.

Poslanci sa síce zhodli na potrebe vzniku centra, nenašli však spoločnú reč, pokiaľ ide o predmet výskumu - podľa niektorých by sa vedci mali sústrediť na osud nemeckých utečencov, iní chcú, aby sa centrum venovalo dejinám utečencov v celej Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Rozpory pretrvávajú aj ohľadom sídla inštitúcie: opoziční kresťanskí demokrati presadzujú Berlín, kým intelektuálska obec sa dnes ústami spisovateľa Güntera Grassa vyslovila za Frankfurt nad Odrou. Ako ďalšiu možnosť uviedol poľskú Vroclav, ktorú navrhli poľskí kolegovia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 84 835
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 545
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 277
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 497
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 354
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 220
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 416
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu