Bratislava 17. mája (TASR) - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda odcestuje v nedeľu 19. mája na pracovnú návštevu Českej republiky. Súčasťou programu je aj stretnutie s českým premiérom Milošom Zemanom. TASR v tejto súvislosti prináša chronológiu vzájomných vzťahov na úrovni predsedov vlád.
1. januára 1993 - Začala sa samostatná existencia Slovenskej republiky a Českej republiky.
27. januára 1993 - Slovenský premiér Vladimír Mečiar navštívil Prahu, aby s českým premiérom Václavom Klausom rokoval o menovej odluke.
22. februára 1993 - Na jednodňovú oficiálnu pracovnú návštevu priletel do Bratislavy český premiér Václav Klaus. Klaus rokoval najmä so slovenským premiérom Vladimírom Mečiarom o dotiahnutí záležitostí súvisiacich s nedávnym rozdelením ČSFR.
30. apríla 1993 - V brnianskej vile Tugendhat sa stretli premiéri ČR a SR Václav Klaus a Vladimír Mečiar.
11. septembra 1995 - Premiér Vladimír Mečiar sa v Brne zúčastnil na stretnutí premiérov krajín Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA) a na dvojstranných rokovaniach s českým premiérom Václavom Klausom o rozvoji vzájomných vzťahov medzi oboma štátmi.
8. marca 1996 - Minister zahraničných vecí ČR Josef Zieleniec rokoval v Bratislave s premiérom Vladimírom Mečiarom, predsedom NR SR Ivanom Gašparovičom a ministrom zahraničných vecí SR Jurajom Schenkom. Rozhovorom dominovala príprava dohôd v oblasti jadrového dozoru.
10. - 11. októbra 1997 - V Piešťanoch sa uskutočnilo pracovné stretnutie premiérov SR a ČR Vladimíra Mečiara a Václava Klausa. Premiéri rokovali o majetkovej a ekonomickej stránke vzťahov oboch krajín.
7. novembra 1998 - Prezident ČR Václav Havel sa ako prvý zahraničný štátnik stretol v Bratislave, po nedávnych voľbách s novozvolenými najvyššími slovenskými predstaviteľmi SR Mikulášom Dzurindom, Jozefom Migašom a s viacerými členmi novej vlády SR a NR SR. Hlavnou témou rokovaní bola obnova spolupráce na úrovni Visegrádskej štvorky.
23. novembra 1998 - Vládna delegácia ČR na čele s premiérom Milošom Zemanom navštívila SR. So slovenskými partnermi rokovala o vyrovnaní majetkových vzťahov z obdobia federácie.
29. apríla 1999 - Premiéri SR a ČR, Mikuláš Dzurinda a Miloš Zeman v Uherskom Hradišti rokovali o situácii v Kosove a iných aktuálnych politických otázkach.
15. mája 1999 - Vo Vysokých Tatrách premiér SR Mikuláš Dzurinda a premiér ČR Miloš Zeman rokovali o problémoch spojených s delením majetku bývalej ČSFR. Premiéri dospeli k dohode odporučiť fondom národného majetku vzájomnú výmenu balíkov akcií Všeobecnej úverovej banky a Komerčnej banky.
7. júla 1999 - Novozvolený prezident SR Rudolf Schuster sa počas svojej prvej oficiálnej zahraničnej cesty stretol v Prahe s najvyššími politickými predstaviteľmi ČR. Po prezidentovi Václavovi Havlovi rokoval R. Schuster s českým premiérom Milošom Zemanom, predsedom Poslaneckej snemovne Václavom Klausom a predsedníčkou Senátu Libušou Benešovou.
7. - 8. októbra 1999 - Na oficiálnu návštevu ČR pricestoval predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda. Počas svojej historicky prvej cesty v ČR na poste premiéra rokoval s prezidentom Václavom Havlom, predsedom vlády Milošom Zemanom a predsedom Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Václavom Klausom. S M. Zemanom sa slovenský premiér dohodol na riešení najväčšieho problému vzájomných vzťahov - doriešenia delenia majetku bývalej ČSFR.
20. - 23. mája 2000 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda rokoval v ČR o ukončení delenia bývalého federálneho majetku. Vyvrcholením rokovaní bolo prevzatie symbolickej zlatej tehličky od českého premiéra Miloša Zemana ako symbolu návratu slovenského zlatého pokladu na Slovensko.
2. novembra 2000 - Česká delegácia na čele s premiérom Milošom Zemanom a šéfom českej diplomacie Janom Kavanom navštívila Slovensko. Stretli sa s predsedom slovenskej vlády Mikulášom Dzurindom a ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom. Návšteva vyvrcholila podpísaním dokumentu o cezhraničnej spolupráci medzi ČR a SR.
30. marca 2001 - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda bol na návšteve Prahy, počas ktorej spolu s českým premiérom Milošom Zemanom odhalili pamätnú dosku bývalého československého premiéra Milana Hodžu. Slovenský premiér vystúpil aj na Žofínskom fóre s prejavom o česko-slovenských hospodárskych vzťahoch a stretol sa s predstaviteľmi podnikateľskej a bankovej sféry.
28. - 29 mája 2001 - Oficiálnu návštevu Českej republiky uskutočnil v predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda. Premiéri SR a ČR sa stretli na novom hraničnom priechode Kúty - Brodské, ktorý slávnostne otvorili. Premiér Dzurinda následne uskutočnil návštevu Brnianskeho kraja, kde sa stretol s predstaviteľmi štátnej správy a miestnej samosprávy. V Prahe Dzurinda rokoval s českým premiérom Milošom Zemanom. Hlavnou témou ich rozhovorov boli otázky bilaterálnych vzťahov medzi oboma republikami a vyhodnotenie slovensko-českej spolupráce počas uplynulého rokov.
8. októbra 2001 - V rámci Mesiaca slovenskej a českej kultúrnej vzájomnosti, nad ktorým obaja premiéri prevzali záštitu, navštívil český premiér Miloš Zeman v Bratislave Divadlo Pavla Orzságha Hviezdoslava, kde si spolu s premiérom SR Mikulášom Dzurindom pozreli predstavenie hry Bohumila Hrabala Obsluhoval som anglického kráľa v podaní činohry pražského Národného divadla.
15. októbra 2001 - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda sa v Národnom divadle v Prahe stretol s českým premiérom Milošom Zemanom a spoločne si pozreli predstavenie opery Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni v podaní Opery Slovenského národného divadla. Stretnutie bolo súčasťou Mesiaca slovenskej a českej kultúrnej vzájomnosti, nad ktorým obaja premiéri prevzali záštitu.
19. - 20. novembra 2001 - Bilaterálna spolupráca v kontexte prebiehajúcich integračných procesov bola hlavnou témou rozhovoru predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu s predsedom vlády ČR Milošom Zemanom, ktorý pricestoval na oficiálnu návštevu SR. Premiéri sa zaoberali aj otázkami podpory Českej republiky vstupu Slovenska do NATO a vzájomnej podpory pri snahách o vstup do EÚ.
27. novembra 2001 - Český premiér Miloš Zeman navštívil Bratislavu, kde sa okrem iných významných zahraničných hostí zúčastnil spolu so slovenským premiérom Mikulášom Dzurindom na slávnostnom pomenovaní námestia pred budovou Národnej rady SR menom Alexandra Dubčeka a na odhalení základného kameňa Dubčekovej sochy pri príležitosti jeho nedožitých 80. narodenín.