VYŠNÉ NEMECKÉ. Kam idete? Musíte sa otočiť. Takto vítajú policajti turistov na najväčšom priechode na slovensko-ukrajinskej hranici. Púšťajú iba autá.
Peší a cyklisti kilometer do hlavného mesta Zakarpatskej Ukrajiny Užhorodu z pohraničnej obce Vyšné Nemecké neprejdú. Ak sa chcú miestni či turisti vybrať do Užhorodu, policajti ich pošlú okľukou cez zhruba 35 kilometrov vzdialené priechody vo Veľkých Slemenciach alebo v Ubli.
Cesta na bicykli tak namiesto pár minút zaberie pár hodín. Prípadne môžu zaplatiť vodičovi niektorej z mnohých ukrajinských dodávok, aby ich aj s bicyklami pár metrov cez hranicu previezol. Za päť eur na osobu sú vcelku ochotní.
Zmodernizovali a zamkli
Do roku 2007 chodili Slováci do Užhorodu peši či na bicykloch hojne, spomína starosta Vyšného Nemeckého Jozef Danko. Nemuseli s autom vystáť rad, nákupy na Ukrajine vyšli podstatne lacnejšie. Kedysi československý Užhorod so 117-tisíc obyvateľmi je zaujímavým mestom aj pre turistov.
Keď slovenská strana v rámci príprav na vstup do schengenského priestoru priechod modernizovala, vybudovala aj koridor pre chodcov a cyklistov. Odvtedy však na ňom visí zámok, hoci na stránke ministerstva vnútra sa píše o priechode „bez obmedzení“.
„V súčasnosti je na hraničnom priechode z dôvodu prebiehajúcej rekonštrukcie na ukrajinskej strane vylúčená doprava peších cestujúcich,“ upozorňuje ministerstvo v poznámke pod čiarou. Uzatvoriť priechod pre nemotoristov podľa Lucie Garajovej z ministerstva žiadala ukrajinská strana.
Kým Ukrajinci nezmodernizujú svoju časť, odporúča využívať priechod vo Veľkých Slemenciach. Ten je určený iba pre peších a cyklistov a otvorený je len cez deň.
Ukrajina s pešími nepočíta
Na ukrajinskej strane však žiadne práce nefinišujú. Na režim bez obmedzení naša strana zrejme čaká márne.
Ukrajinské veľvyslanectvo denníku SME odpísalo, že „priechod podľa svojho typu patrí k priechodom pre motorové vozidlá, kde sa nepredvída prekročenie štátnej hranice pre peších a cyklistov“. Odvolalo sa na zmluvu so Slovenskom z roku 1995, ktorá priechod spomína ako neobmedzený „pre osobnú a nákladnú automobilovú dopravu“.
Slovenská strana trvá na tom, že na rokovaniach v roku 2007 sa obe strany dohodli, že priechod sa pre peších z bezpečnostných dôvodov uzavrie iba „do úplného ukončenia rekonštrukčných prác“.
Miestni si tak zvykajú vysedávať v aute rad alebo chodiť na nákupy do 12 kilometrov vzdialených Sobraniec. Turistom, ktorí chcú objavovať ukrajinské Karpaty, zostáva využiť niektorý z dvoch zvyšných priechodov alebo vlak. Cez železničný priechod v Čiernej nad Tisou idú dva za deň.

Beata
Balogová
