Bratislava 17. mája (TASR) - Uskutočniť rozhodnutia Bezpečnostnej rady OSN na území SR umožní zákon, ktorý dnes parlament postúpil do ďalšieho legislatívneho procesu. Umožní adekvátne reagovať aj na pozíciu Rady Európskej únie, pretože naša legislatíva dostala nástroj na pripojenie k opatreniam bez použitia sily voči tým štátom, ktorých politika predstavovala ohrozenie mieru alebo bezpečnosti.
Právna úprava pripravená s cieľom efektívne vykonať medzinárodné sankcie zabezpečujúce mier a bezpečnosť reguluje pôsobnosť orgánov štátnej správy v takmer všetkých oblastiach života - od obchodu a finančných služieb až po kultúrne a športové styky. Medzinárodné sankcie definované ako obmedzenia, príkazy alebo zákazy budú na území SR vyhlásené nariadením vládneho kabinetu. Zákon zaväzuje každého občana dodržiavať medzinárodné sankcie vyhlásené na základe schváleného zákona.
Presne sú v právnej norme stanovené oblasti sankcií, ktoré napríklad znamenajú zákaz dovozu alebo kúpy akýchkoľvek tovarov zo sankcionovaných krajín, a ich následný predaj na území SR. Zákaz sa bude týkať aj sprostredkovania predaja tretím stranám. Vo finančnej oblasti pôjde o zákaz prevodov z účtov v bankách, poskytovanie finančných a ekonomických zdrojov z územia SR sankcionovanej osobe. Za takú sa považuje v zmysle terminológie zákona aj každý právnický subjekt na území sankcionovaného štátu. Podobné obmedzenia platia aj pre oblasť dopravy, pošty a telekomunikácií, pri dodávkach energií, strojov, technológií, no aj vedomostí pre sankcionované osoby alebo územia.
Pri vyhlásení sankčných opatrení bude platiť nielen zákaz kultúrnych kontaktov, ale aj športových stykov na podujatiach organizovaných druhou stranou. Výnimka zo zákazov bude platiť pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti, pri humanitárnej pomoci formou poskytovania potravín, šatstva, liekov. Ustanovenia zákona sa nepoužijú ani v prípade poskytovania výživného, pri získaní vecí zdedených po sankcionovanej osobe, a v ďalších v zákone presne definovaných prípadoch.
Za porušenie sankcií bude možné udeliť právnickej osobe pokutu až do výšky 5 miliónov Sk alebo prepadnutie vecí, pri fyzickej osobe môže byť pokuta až 100 tisíc korún. V prípade porušenia obzvlášť dôležitých zahraničnopolitických alebo bezpečnostných záujmov SR sa pokuta môže vyšplhať až do výšky 20 miliónov Sk.
Niekoľko minút po 12.00 hodine predsedajúci štvrtého rokovacieho dňa Béla Bugár prerušil 60. schôdzu NRSR do utorka 21. mája. Vtedy poslanci zasadnú do lavíc od 13.00 hodiny.
*pm rč