BRATISLAVA. Vyplýva to z organizačno-technického zabezpečenia referenda v roku 2010, ktoré na svojom dnešnom rokovaní schválila vláda.
Finančné prostriedky na zabezpečenie prípravy, technického zabezpečenia a vykonania plebiscitu má uvoľniť minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) zo štátneho rozpočtu. Tieto peniaze totiž nie sú zohľadnené v príslušných rozpočtových kapitolách.
Ministerstva vnútra použije vyčlenené financie na zabezpečenie činnosti komisií pre referendum. Vyplatí z nich členov komisií a poputujú aj na tlač a distribúciu hlasovacích lístkov, hlasovacích preukazov s ochrannými prvkami, ako aj iných materiálov a tlačív. Prostriedky sú tiež určené na komplexné služby spojov, vybavenie miestností určených na hlasovanie, ich ochranu, ako aj ochranu verejného poriadku.
Peniaze vyčlenené pre štatistický úrad zahŕňajú výdavky spojené s prípravou spracovania výsledkov hlasovania v referende a so spracovaním samotným.
Referendum, v ktorom sa občania budú môcť vyjadriť napríklad k zrušeniu koncesionárskych poplatkov či k obmedzeniu poslaneckej imunity, iniciovala strana Sloboda a Solidarita. Okrem už spomínaných otázok budú môcť občania vyjadriť svoj názor tiež k zníženiu počtu poslancov na 100 či k stanoveniu maximálnej ceny vládnych limuzín. Piata otázka sa týka uzákonenia volieb cez internet a na základe poslednej, šiestej, by sa osoby poverené výkonom verejnej moci vyňali z práva na odpoveď, ktoré zaručuje tlačový zákon.
Výsledky referenda budú platné iba v prípade, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bude rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov hlasovania. Ak by sa to podarilo, išlo by o prvé úspešné referendum v SR iniciované petíciou občanov. Predchádzajúce štyri boli neúspešné, jedno zmarené. Platné bolo iba referendum o vstupe SR do Európskej únie, ktoré iniciovali politici. Konečným štádiom je vyhlásenie výsledkov referenda Národnou radou SR.
Plebiscit vyhlasuje prezident SR. Slovenská hlava štátu Ivan Gašparovič tak urobil na základe petície občanov, ktorú prezidentská kancelária prevzala 9. júna. Z viac ako 400.000 podpisov vyhodnotila ako platných 368.000, čím bol splnený zákonný limit 350.000 podpisov potrebných na vypísanie referenda.