BRATISLAVA. Čakáreň, milé sestričky a darcovia, ktorí pred odberom ešte musia vplniť dotazník o zdravotnom stave. Prvý kontrolný odber, prehliadka u lekára, meranie tlaku a nakoniec skutočný odber pol litra krvi, ktorá sa po troch až štyroch mesiacov v tele človeka znovu obnoví.
Občas sa dostaví malá nevoľnosť, najmä u prvodarcov, ktorú vyrieši pár minút na ležadle. Časté sú aj situácie, keď sa darca vyľaká a nevytečie z neho ani kvapka krvi. Počas letných mesiacov počet darcov klesá. „Je dovolenkové obdobie. Vonku sú tropické horúčavy a ľudia majú strach prísť darovať,“ vyjadrila sa Anna Bobáková, lekárka z transfúznej stanice na Kramároch.
Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou vyzývajú ľudí, tak ako každý rok, aby prišli pomôcť, najmä ak majú krvné skupiny 0 a A. „Dôvodom je pokles návštevnosti darcov,“ povedala manažérka Martina Grožajová.
Transfúznu stanicu na Kramároch včera navštívilo 31, ružinovskú 51 darcov. „Stáva sa, že ich počas dňa príde len 13. Je vidieť, že ľudia na výzvu reagujú,“ povedala Bobáková. Do ambulancie darcovia telefonovali, že čítali o výzve a chceli vedieť, či je možné prísť darovať krv aj v takomto teple.
Na Kramáre môžu prísť darovať krv do 14. hodiny. Čas podľa slov Bobákovej počas trvania výzvy predĺžili o tri hodiny. Napriek tomu mnohým nevyhovuje. Darca si musí počas bežného pracovného dňa buď privstať, alebo zobrať dovolenku.
„Ak nás darca požiada, vystavíme mu potvrdenie o darovaní. Záleží na zamestnávateľovi, či ho bude akceptovať,“ povedala Bobáková. Zo zákona zamestnanec nemá nárok na deň voľna. Predĺženie času na odbery momentálne rieši Národná transfúzna služba. Darovanie krvi je prospešné pre zdravie. Kostnú dreň podľa lekárky povzbudí ku krvotvorbe.

Beata
Balogová
