SME

Vláda: Fico povodne nezvládol

Kabinet Ivety Radičovej rozmýšľa, ako riešiť následky záplav. Začal kritikou predchodcov.

Prvé zasadanie a hneď povodne.Prvé zasadanie a hneď povodne. (Zdroj: SME – PETER ŽÁKOVIČ)

Fond solidarity pre krajiny únie o pomoc požiadame v poslednej chvíli.

BRATISLAVA. Tisíce ľudí z vyše stovky miest a obcí postihnutých povodňami čaká, ako im pomôže nová vláda. Ministri to riešili na prvom riadnom zasadnutí vlády. „Mali by poslať úradníkov do terénu. Len tak sa dozvedia, čo ľudia potrebujú. Od stola sa nedajú robiť rozhodnutia,“ zhrnul očakávania obcí starosta Veľkej Lodiny Peter Lukáč.

Premiérka Iveta Radičová z SDKÚ sa do postihnutých obcí chystá z vo štvrtok. Výšku škôd vláda odhaduje takmer na 700 miliónov eur. Hoci nie všetko sú priame škody, len poľnohospodári ich vyčíslili na 150 miliónov. Požiadavky niekoľkonásobne prevyšujú možnosti štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Zostalo päť miliónov eur

Na odstraňovanie následkov má nová vláda pripravených len zhruba päť miliónov eur. Toľko ostalo z 25 miliónov, ktoré vyčlenil ešte kabinet Roberta Fica. Zvyšných 20 miliónov už bývalá vláda rozdelila medzi ľudí, ktorých do zoznamov poškodených zapísali starostovia medzi prvými. Necelý milión eur vyplatilo vyše 1700 ľuďom, ktorí sa ocitli v hmotnej núdzi, aj ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Tieto opatrenia nová vláda kritizuje ako nedostatočné. „Pre bývalú vládu existovali povodne len do 12. júna, dňa volieb a po nich akoby už neexistovali,“ povedal minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ). Upozornil, že sa ani raz nestretol výbor pre riešenie následkov škôd spôsobených povodňami na čele s ministrom financií. Vymenovali ho tri dni pred voľbami a vláda fungovala ešte mesiac po nich.

SkryťVypnúť reklamu

Nečinnosť po voľbách podľa neho ohrozila aj čerpanie pomoci z Európskej únie. Tá má na pomoc krajinám postihnutým katastrofami zriadený fond solidarity, z ktorého sa dajú peniaze žiadať len do desiatich týždňov od katastrofy. Termín uplynie v piatok.

„Všetky procesy s povodňami vrátane finančnej pomoci z fondu solidarity boli štandardne začaté a táto vláda by sa už mala prestať vyhovárať a dotiahnuť ich do konca,“ reagovala hovorkyňa Smeru Silvia Glendová.
Ministerstvo zahraničných vecí vysvetľuje, že žiadosť nemohlo poslať, kým všetky rezorty neskompletizujú odhad škôd. Doteraz tak všetky nespravili. Koľko peňazí únia môže poskytnúť, ministerstvá nevravia. Neoficiálne odhady hovoria o sume okolo 15 miliónov eur.

Nekvalitné zoznamy

Päť miliónov, ktoré vláde ostali, chcú ministri použiť najmä na opravy poškodených domov a ciest. Vyše 1,6 milióna eur má ísť na geologické prieskumy narušených svahov, ktoré ohrozujú domy. Postihnutým ľuďom pomôžu aj zbierky, na účty ich vyhlasovateľov už prišli zhruba dva milióny eur.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie peniaze môže vláda hľadať v už aj tak napnutom štátnom rozpočte. „Ak to bude potrebné, sme ich pripravení vyčleniť,“ vraví Mikloš. Najskôr však chce preveriť, ako boli použité doterajšie peniaze. „Máme vážne pochybnosti o tom, ako horúčkovito boli pred voľbami peniaze rozosielané.“

Expresné prerozdeľovanie „prvej pomoci“ pred voľbami kritizujú aj mimovládne organizácie. „Peniaze vláda posielala veľmi rýchlo, na základe neoverených a neúplných zoznamov. Často to boli veľmi nekvalitné zoznamy a zasialo to medzi ľudí viac nevôle a závisti, ako osohu,“ hovorí Andrej Bán zo združenia Človek v ohrození.

Rýchlo nemusí byť dobre

Potvrdzuje to starostka obce Malá Lodina v okrese Košice-okolie. „Bol to totálny chaos,“ vraví Adriana Fečková. „O jedenástej predobedom priniesli tabuľky, podľa ktorých sme mali pripraviť zoznam poškodených domov. O jednej sme ich mali odovzdať. Na ďalší deň už rozdávali peniaze. Keby zoznamy mali byť objektívne, do volieb by peniaze rozdať nestihli.“

SkryťVypnúť reklamu

„Vláda Roberta Fica rozdelila občanom 20 miliónov eur, väčšia časť týchto peňazí bola posielaná po voľbách. Budeme pozorne sledovať, ako konkrétne týmto ľuďom pomôže súčasná vláda,“ reagovala na výhrady Glendová.

Lipšic: Najskôr zrátame škody

O riešení následkov povodní sme hovorili s ministrom vnútra DANIELOM LIPŠICOM.

Ako chcete postupovať?

Priorita bude zmapovať rozsah škôd, aby sme mohli žiadať o podporu z európskeho fondu solidarity, ale aj uvažovať o ďalšom odškodnení, ak nájdeme prostriedky v štátnom rozpočte. My sme napríklad v parlamente navrhovali, aby sa odložila výstavba Národného futbalového štadióna, ktorá sa ešte nezačala. Ešte o tom musíme rokovať. A potrebné je vyčísliť v krátkom čase záchranné práce a uhradiť ich obciam.

SkryťVypnúť reklamu

Odškodňovanie chcete hradiť z európskych peňazí?

Záchranné práce nie, ale odškodňovanie obcí a ľudí môže ísť sčasti aj z fondu solidarity. Na tento účel pôjdu určite aj peniaze zo štátneho rozpočtu.

Ako vláda pomôže ľuďom, ktorí prišli o domy?

Pani premiérka pôjde v piatok na východné Slovensko. Najskôr musíme zmonitorovať výšku škôd a potom sa musí vláda rozhodnúť, koľko vyčlení na odškodňovanie ľudí, ktorí prišli o majetky.

Ako dlho to potrvá?

Môžeme pristúpiť k uhrádzaniu záchranných prác, až keď bude odvolaný druhý stupeň povodňovej aktivity, ktorý v niektorých regiónoch odvolaný nie je. Je to vec týždňov, možno mesiacov.

Michal Piško

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 724
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 239
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 299
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 105
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 008
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 555
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 481
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 307
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu