SME

Právnickej fakulte hrozia aj stratou akreditácie

Univerzita Komenského bude externé štúdium práva vysvetlovať Akreditačnej komisii, možno aj novému ministrovi.

Rektor František Gahér porušovanie paragrafov na Právnickej fakulte odmieta.Rektor František Gahér porušovanie paragrafov na Právnickej fakulte odmieta. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Právnickú fakultu Univerzity Komenského preverí Akreditačná komisia. Jej šéf Ľubomír Fišera v krajnom prípade hrozí aj odobratím akreditácie celej fakulte.

Dôvodom je podozrivé externé štúdium práva v Stredisku vzdelávania a oddychu Kaskády pri Galante. Stredisko nemá samostatnú akreditáciu a to môže znamenať, že táto časť externého štúdia je nezákonná.

Denník SME sa ku Kaskádam dostal cez prípad asi dvadsiatky vyštudovaných daňových poradcov, ktorí sa dostali na externé štúdium práva napriek tomu, že v prijímacom konaní skončili aj hlboko pod čiarou. Pomohlo im odvolanie s navlas rovnakým textom a rovnakou chybou v dátume.

SkryťVypnúť reklamu

Nový minister školstva bude musieť poupratovať, tvrdí Ivan Štulajter

Štúdium neštúdium

„Nemajú na to oprávnenie,“ povedal Fišera o výučbe na Kaskádach. Tvrdí, že všetky pracoviská školy mimo jej sídla musia mať osobitnú akreditáciu. Univerzita Komenského má povolenie podľa Fišeru pre tri detašované pracoviská s teologickým zameraním v Nitre, Badíne a Žiline.

Vedenie školy sa bráni, že Kaskády nie sú detašované pracovisko a priestory si len prenajímajú. „To neobstojí, je to porušenie predpisov,“ reagoval Fišera. Na mieste bez akreditácie môže podľa Fišeru škola vzdelávať výnimočne. Prenajať si takto smie laboratóriá či špeacializované pracoviská, dodal Fišera.

V Kaskádach pri Galante však prebieha normálne vyučovanie. Napríklad prváci externého štúdia tam počas tohto letného semestra strávili päť predĺžených víkendov na prednáškach napríklad z Rímskeho práva či Medzinárodných vzťahov.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident Slovenskej rektorskej konferencie Libor Vozár v stredu povedal, že víta naštartovanie procesov komisie, ktorá chce robiť poriadok s pobočkami. „Táto oblasť nám trošku ušla, alebo prerástla cez hlavu,“ povedal Vozár.

„Upozorníme na to Univerzitu Komenského ešte raz, ale ak si to nebudú akreditovať, tak im navrhneme pozastaviť aj akreditáciu na ten študijný program, ktorý majú v Bratislave,“ povedal Fišera. Sprísnenie vyučovania mimo sídla školy nariadil exminister školstva Ján Mikolaj (SNS).

„Ak sa tam učí, musí byť zabezpečené všetko, čo je pre vyučovanie nevyhnutné. To znamená laboratóriá, počítačové siete, knižnicu, proste všetko, čo si výučba vyžaduje,“ povedal Mikolaj. Akreditačná komisia narátala spolu 80 detašovaných pracovísk. Vyzvala školy, aby nahlásili ďalšie. „Kaskády univerzita zatajila,“ poznamenal Fišera.

SkryťVypnúť reklamu

V Kaskádach študuje aj skupina externistov, ktorí si hovoria daňováci. Na školu boli prijatí, hoci viacerí z nich skončili hlboko pod čiarou.

Daňováci

Fakulta ani v stredu prípad skupiny daňových poradcov nevysvetlila. Platí, že dekan Marián Vrabko bude komunikovať až po návrate z dovolenky v auguste.

Rektor Univerzity Komenského František Gahér sa k skupine daňových poradcov vyjadrí, až keď bude mať informácie z Právnickej fakulty. „Dekan mi povedal, že informácie nie sú úplné a že dá na SME žalobu za poškodzovanie dobrého mena. Nemám zatiaľ od neho písomné stanovisko, majú mi ho doručiť a potom budem reagovať.“

Napriek tomu Gahér hovorí, že ak by sa potvrdilo vážne porušenie pravidiel prijímania, je pripravený navrhnúť dekana Vrabka na odvolanie. „Ak pôjde o vážne porušenie pravidiel, budem postupovať v súlade so zákonom a môžem sa rozhodnúť aj pre navrhnutie na odvolanie,“ povedal Gáher.

SkryťVypnúť reklamu

Daňová komora dáva od právnikov ruky preč

Spoločné odvolanie aj rozvrh v prvom ročníku práva si daňoví poradcovia vybavili sami, tvrdia komora aj univerzita.

BRATISLAVA. Skupina daňových poradcov, ktorí sa dostali na právo, aj keď skončili na prijímačkách hlboko pod čiarou, sa vraj dala dohromady spontánne. Slovenská komora daňových poradcov aj Univerzita Komenského odmietajú, že by ich organizovali.

Členka tejto skupiny, už bývalá študentka bratislavského práva Patrícia Haberlová, pritom tvrdí, že ponuku na štúdium dostala od komory.

Prezident komory daňových poradcov Ján Arthur Oberhauser hovorí, že svojim členom ponúkli iba možnosť celoživotného vzdelávania, nie externé štúdium práva. „Budeme sa tým v komore zaoberať,“ povedal v stredu.
Rektor František Gahér hovorí, že organizovanú skupinu daňových poradcov mu dekan Marián Vrabko tiež vysvetlil spoluprácou fakulty v oblasti celoživotného vzdelávania pre členov Slovenskej komory daňových poradcov.

SkryťVypnúť reklamu

Dvadsiatka daňových poradcov mala podľa odchádzajúcej študijnej referentky Zuzany Melicherčíkovej v prvom ročníku v Kaskádach pri Galante v akademickom roku 2008/2009 samostatný rozvrh. Vystupovali ako skupina, sami si hovorili „daňoví poradcovia“ a v komunikácii so školou ich zastupoval jeden študent.

Na právo sa dostali na odvolanie, text mali navlas rovnaký aj s chybou v dátume. Právnická fakulta neprijíma na základe prijímacích testov, ale podľa známok zo strednej školy. Na odvolanie prešli aj daňoví poradcovia s trojkami a štvorkami.

Rektor univerzity Gahér je presvedčený, že pri odvolaniach študentov spod čiary sa musí vždy dodržať poradie.

Gahér nepovažuje prijímanie iba podľa známok z vysvedčení za dostatočne objektívne, pretože z viacročných analýz úspešnosti uchádzačov o štúdium na Univerzite Komenského vyplýva, že úroveň stredných škôl výrazne kolíše. „Je to však v kompetencii fakulty,“ povedal Gahér.

SkryťVypnúť reklamu

Ján Glovičko

Jurzyca: Je to čudné

Minister školstva chce prijímanie na právo preveriť. Veľa toho zmeniť nemôže.

BRATISLAVA. Nový minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ) zatiaľ nevie, či pošle kontrolu na Právnickú fakultu Univerzity Komenského. Chýba mu stanovisko dekana Mariána Vrabka, ktorý v roku 2008 prijal skupinu daňových poradcov, aj keď skončili hlboko pod čiarou. Dekan prípad nechce komentovať.

„Je to podľa mňa dôvod na to, aby som sa viac oboznámil s touto situáciou, ale nie je to dôvod na to, aby som sa rozhodoval skôr, ako budem túto situáciu dobre poznať,“ povedal Jurzyca.

Po kontrole požiada

Minister pritom nemá priamy dosah na dekana ani rektora, školy majú samosprávu a volia a odvolávajú ich akademické senáty. Ak by však ministerská kontrola zistila porušenie zákona, minister môže požiadat reprezentáciu školy o obmedzenie právomocí akademických orgánov, hovorí Renáta Králiková z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Škola tak môže dočasne prísť napríklad o možnosť vydávania titulov alebo prijímania nových študentov, ako to bolo po ministerskej kontrole v Trenčianskej univerzite po škandále s expresnými titulmi.

Tvrdý nebude

Prijatie dvadsaťčlennej skupiny daňových poradcov na právo minister Jurzyca nechcel hodnotiť. „Zdá sa mi to čudné, tvrdšie slovo nepoviem.“ Chce však situáciu preveriť: „Zistím si čo najviac informácií a vypočujem si druhú stranu. Vyžiadam si z Univerzity Komenského stanovisko,“ povedal v stredu po zasadnutí vlády.

Ján Glovičko

Súdy biznis s právom odmietli

Organizácia Kaskády zaujala už pred rokmi. Išla na študentov nielen s esbéeskou, ale aj žalobou.

BRATISLAVA. Študent práva Univerzity Komenského nemusel pred piatimi rokmi platiť za štúdium, hoci mal o školnom zmluvu s organizáciou Kaskády. Vyplýva to z májového verdiktu Krajského súdu v Bratislave. Súd tak uzavrel dlhý spor o školné na externom štúdiu. Organizácia Kaskády žalovala externistku, že po prvom semestri prestala platiť.

SkryťVypnúť reklamu

Krajský súd zrušil rozsudok okresného, ktorý pôvodne nariadil študentke zaplatiť zhruba 70­-tisíc korún (vyše 2300 eur) aj s úrokmi. „Odvolací súd zistil nejasnosti vo vymedzení obsahu záväzku a nesúlad so zákonom o vysokých školách,“ povedal hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Vysokoškolský zákon stanovuje, že vysokoškolské štúdium môžu zabezpečovať iba vysoké školy. V roku 2002, keď externistka študovala, navyše zákon školné zakazoval. Školy ho obchádzali tak, že vyberali poplatky cez neziskovky a eseročky.

Kto nezaplatil, nemôže sa zúčastniť

Kaskády sa v stredu k prípadu nevyjadrili. Šéf strediska Ondrej Danko bol na dovolenke, nikto okrem neho vraj komunikovať nemôže. V minulosti Danko poplatky zdôvodňoval tým, že zabezpečujú prednášky z oblasti práva za peniaze, nešlo vraj o riadne vysokoškolské štúdium.

SkryťVypnúť reklamu

„Pre študentov, ak s nami podpíšu zmluvu, robíme prípravu na skúšku. Je to regulárne komerčné vzdelávanie, ktoré stojí na deň približne tisíc korún. Kto nezaplatil, nemôže sa zúčastniť,“ hovoril Danko v roku 2005. V tom čase sa Kaskády zviditeľnili aj inak. Študentov, ktorí nezaplatili, kontrolovala pred vstupom esbéeska.

Stredisko Kaskády pri Galante, kde študujú externisti práva, bolo podľa odborníčky Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Renáty Králikovej jasným príkladom nezákonného školného. „Súdne rozhodnutie bude možné použiť aj pri ďalších sporoch. Napríklad aj o vrátenie školného,“ myslí si Králiková. Koľko ďalších súdnych sporov Kaskády vedú, v stredu súd neuviedol.

Spor v Trnave

Za pravdu študentom dal aj Najvyšší súd. Uznal argumenty študentky Trnavskej univerzity, ktorá žiadala vrátenie 80­tisíc korún (vyše 2600 eur). Tie dala škole na základe darovacej zmluvy. Najvyšší súd rozhodol, že príspevok nebol dobrovoľný, pretože študentka zaplatila v obave, že inak nebude môcť študovať. Okresný súd však výrok najvyššieho nerešpektoval a študentka peniaze späť nedostala.

SkryťVypnúť reklamu

Zuzana Petková

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 537
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 148
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 898
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 292
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 961
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 950
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 534
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 494
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


2
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 8
Polícia na česko-slovenských hraniciach.

Nákladiaky môžu využiť iba päť hraničných prechodov.


TASR

Sportnet

Juraj Slafkovský v šarvátke v zápase s Bostonom

Montreal pokračuje vo víťaznej sérii.


Sportnet, TASR
Adrián Chovan.

Neuveriteľné, aký zákrok vytiahol. Poliakom sa bude snívať.


Fotka zo zápasu DOXXbet Vlci Žilina - HK Nitra.

Kormidelník obhajcu titulu si uvedomuje silné stránky súpera, ktorý si v základnej časti získal rešpekt.


TASR
Pozrite si, v akých dresoch nastúpi Slovensko na MS v hokeji 2025.

Pozrite si prehľad dresov na MS v hokeji 2025 vo švédskom Štokholme a v dánskom Herningu.


SkryťZatvoriť reklamu