Právnickej fakulte hrozia aj stratou akreditácie

Univerzita Komenského bude externé štúdium práva vysvetlovať Akreditačnej komisii, možno aj novému ministrovi.

Rektor František Gahér porušovanie paragrafov na Právnickej fakulte odmieta.(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Právnickú fakultu Univerzity Komenského preverí Akreditačná komisia. Jej šéf Ľubomír Fišera v krajnom prípade hrozí aj odobratím akreditácie celej fakulte.

Dôvodom je podozrivé externé štúdium práva v Stredisku vzdelávania a oddychu Kaskády pri Galante. Stredisko nemá samostatnú akreditáciu a to môže znamenať, že táto časť externého štúdia je nezákonná.

Denník SME sa ku Kaskádam dostal cez prípad asi dvadsiatky vyštudovaných daňových poradcov, ktorí sa dostali na externé štúdium práva napriek tomu, že v prijímacom konaní skončili aj hlboko pod čiarou. Pomohlo im odvolanie s navlas rovnakým textom a rovnakou chybou v dátume.

Nový minister školstva bude musieť poupratovať, tvrdí Ivan Štulajter

Štúdium neštúdium

„Nemajú na to oprávnenie,“ povedal Fišera o výučbe na Kaskádach. Tvrdí, že všetky pracoviská školy mimo jej sídla musia mať osobitnú akreditáciu. Univerzita Komenského má povolenie podľa Fišeru pre tri detašované pracoviská s teologickým zameraním v Nitre, Badíne a Žiline.

Vedenie školy sa bráni, že Kaskády nie sú detašované pracovisko a priestory si len prenajímajú. „To neobstojí, je to porušenie predpisov,“ reagoval Fišera. Na mieste bez akreditácie môže podľa Fišeru škola vzdelávať výnimočne. Prenajať si takto smie laboratóriá či špeacializované pracoviská, dodal Fišera.

V Kaskádach pri Galante však prebieha normálne vyučovanie. Napríklad prváci externého štúdia tam počas tohto letného semestra strávili päť predĺžených víkendov na prednáškach napríklad z Rímskeho práva či Medzinárodných vzťahov.

Prezident Slovenskej rektorskej konferencie Libor Vozár v stredu povedal, že víta naštartovanie procesov komisie, ktorá chce robiť poriadok s pobočkami. „Táto oblasť nám trošku ušla, alebo prerástla cez hlavu,“ povedal Vozár.

„Upozorníme na to Univerzitu Komenského ešte raz, ale ak si to nebudú akreditovať, tak im navrhneme pozastaviť aj akreditáciu na ten študijný program, ktorý majú v Bratislave,“ povedal Fišera. Sprísnenie vyučovania mimo sídla školy nariadil exminister školstva Ján Mikolaj (SNS).

„Ak sa tam učí, musí byť zabezpečené všetko, čo je pre vyučovanie nevyhnutné. To znamená laboratóriá, počítačové siete, knižnicu, proste všetko, čo si výučba vyžaduje,“ povedal Mikolaj. Akreditačná komisia narátala spolu 80 detašovaných pracovísk. Vyzvala školy, aby nahlásili ďalšie. „Kaskády univerzita zatajila,“ poznamenal Fišera.

V Kaskádach študuje aj skupina externistov, ktorí si hovoria daňováci. Na školu boli prijatí, hoci viacerí z nich skončili hlboko pod čiarou.

Daňováci

Fakulta ani v stredu prípad skupiny daňových poradcov nevysvetlila. Platí, že dekan Marián Vrabko bude komunikovať až po návrate z dovolenky v auguste.

Rektor Univerzity Komenského František Gahér sa k skupine daňových poradcov vyjadrí, až keď bude mať informácie z Právnickej fakulty. „Dekan mi povedal, že informácie nie sú úplné a že dá na SME žalobu za poškodzovanie dobrého mena. Nemám zatiaľ od neho písomné stanovisko, majú mi ho doručiť a potom budem reagovať.“

Napriek tomu Gahér hovorí, že ak by sa potvrdilo vážne porušenie pravidiel prijímania, je pripravený navrhnúť dekana Vrabka na odvolanie. „Ak pôjde o vážne porušenie pravidiel, budem postupovať v súlade so zákonom a môžem sa rozhodnúť aj pre navrhnutie na odvolanie,“ povedal Gáher.

Daňová komora dáva od právnikov ruky preč

Spoločné odvolanie aj rozvrh v prvom ročníku práva si daňoví poradcovia vybavili sami, tvrdia komora aj univerzita.

BRATISLAVA. Skupina daňových poradcov, ktorí sa dostali na právo, aj keď skončili na prijímačkách hlboko pod čiarou, sa vraj dala dohromady spontánne. Slovenská komora daňových poradcov aj Univerzita Komenského odmietajú, že by ich organizovali.

Členka tejto skupiny, už bývalá študentka bratislavského práva Patrícia Haberlová, pritom tvrdí, že ponuku na štúdium dostala od komory.

Prezident komory daňových poradcov Ján Arthur Oberhauser hovorí, že svojim členom ponúkli iba možnosť celoživotného vzdelávania, nie externé štúdium práva. „Budeme sa tým v komore zaoberať,“ povedal v stredu.
Rektor František Gahér hovorí, že organizovanú skupinu daňových poradcov mu dekan Marián Vrabko tiež vysvetlil spoluprácou fakulty v oblasti celoživotného vzdelávania pre členov Slovenskej komory daňových poradcov.

Dvadsiatka daňových poradcov mala podľa odchádzajúcej študijnej referentky Zuzany Melicherčíkovej v prvom ročníku v Kaskádach pri Galante v akademickom roku 2008/2009 samostatný rozvrh. Vystupovali ako skupina, sami si hovorili „daňoví poradcovia“ a v komunikácii so školou ich zastupoval jeden študent.

Na právo sa dostali na odvolanie, text mali navlas rovnaký aj s chybou v dátume. Právnická fakulta neprijíma na základe prijímacích testov, ale podľa známok zo strednej školy. Na odvolanie prešli aj daňoví poradcovia s trojkami a štvorkami.

Rektor univerzity Gahér je presvedčený, že pri odvolaniach študentov spod čiary sa musí vždy dodržať poradie.

Gahér nepovažuje prijímanie iba podľa známok z vysvedčení za dostatočne objektívne, pretože z viacročných analýz úspešnosti uchádzačov o štúdium na Univerzite Komenského vyplýva, že úroveň stredných škôl výrazne kolíše. „Je to však v kompetencii fakulty,“ povedal Gahér.

Ján Glovičko
Jurzyca: Je to čudné

Minister školstva chce prijímanie na právo preveriť. Veľa toho zmeniť nemôže.

BRATISLAVA. Nový minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ) zatiaľ nevie, či pošle kontrolu na Právnickú fakultu Univerzity Komenského. Chýba mu stanovisko dekana Mariána Vrabka, ktorý v roku 2008 prijal skupinu daňových poradcov, aj keď skončili hlboko pod čiarou. Dekan prípad nechce komentovať.

„Je to podľa mňa dôvod na to, aby som sa viac oboznámil s touto situáciou, ale nie je to dôvod na to, aby som sa rozhodoval skôr, ako budem túto situáciu dobre poznať,“ povedal Jurzyca.

Po kontrole požiada

Minister pritom nemá priamy dosah na dekana ani rektora, školy majú samosprávu a volia a odvolávajú ich akademické senáty. Ak by však ministerská kontrola zistila porušenie zákona, minister môže požiadat reprezentáciu školy o obmedzenie právomocí akademických orgánov, hovorí Renáta Králiková z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť.

Škola tak môže dočasne prísť napríklad o možnosť vydávania titulov alebo prijímania nových študentov, ako to bolo po ministerskej kontrole v Trenčianskej univerzite po škandále s expresnými titulmi.

Tvrdý nebude

Prijatie dvadsaťčlennej skupiny daňových poradcov na právo minister Jurzyca nechcel hodnotiť. „Zdá sa mi to čudné, tvrdšie slovo nepoviem.“ Chce však situáciu preveriť: „Zistím si čo najviac informácií a vypočujem si druhú stranu. Vyžiadam si z Univerzity Komenského stanovisko,“ povedal v stredu po zasadnutí vlády.

Ján Glovičko
Súdy biznis s právom odmietli

Organizácia Kaskády zaujala už pred rokmi. Išla na študentov nielen s esbéeskou, ale aj žalobou.

BRATISLAVA. Študent práva Univerzity Komenského nemusel pred piatimi rokmi platiť za štúdium, hoci mal o školnom zmluvu s organizáciou Kaskády. Vyplýva to z májového verdiktu Krajského súdu v Bratislave. Súd tak uzavrel dlhý spor o školné na externom štúdiu. Organizácia Kaskády žalovala externistku, že po prvom semestri prestala platiť.

Krajský súd zrušil rozsudok okresného, ktorý pôvodne nariadil študentke zaplatiť zhruba 70­-tisíc korún (vyše 2300 eur) aj s úrokmi. „Odvolací súd zistil nejasnosti vo vymedzení obsahu záväzku a nesúlad so zákonom o vysokých školách,“ povedal hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Vysokoškolský zákon stanovuje, že vysokoškolské štúdium môžu zabezpečovať iba vysoké školy. V roku 2002, keď externistka študovala, navyše zákon školné zakazoval. Školy ho obchádzali tak, že vyberali poplatky cez neziskovky a eseročky.

Kto nezaplatil, nemôže sa zúčastniť

Kaskády sa v stredu k prípadu nevyjadrili. Šéf strediska Ondrej Danko bol na dovolenke, nikto okrem neho vraj komunikovať nemôže. V minulosti Danko poplatky zdôvodňoval tým, že zabezpečujú prednášky z oblasti práva za peniaze, nešlo vraj o riadne vysokoškolské štúdium.

„Pre študentov, ak s nami podpíšu zmluvu, robíme prípravu na skúšku. Je to regulárne komerčné vzdelávanie, ktoré stojí na deň približne tisíc korún. Kto nezaplatil, nemôže sa zúčastniť,“ hovoril Danko v roku 2005. V tom čase sa Kaskády zviditeľnili aj inak. Študentov, ktorí nezaplatili, kontrolovala pred vstupom esbéeska.

Stredisko Kaskády pri Galante, kde študujú externisti práva, bolo podľa odborníčky Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Renáty Králikovej jasným príkladom nezákonného školného. „Súdne rozhodnutie bude možné použiť aj pri ďalších sporoch. Napríklad aj o vrátenie školného,“ myslí si Králiková. Koľko ďalších súdnych sporov Kaskády vedú, v stredu súd neuviedol.

Spor v Trnave

Za pravdu študentom dal aj Najvyšší súd. Uznal argumenty študentky Trnavskej univerzity, ktorá žiadala vrátenie 80­tisíc korún (vyše 2600 eur). Tie dala škole na základe darovacej zmluvy. Najvyšší súd rozhodol, že príspevok nebol dobrovoľný, pretože študentka zaplatila v obave, že inak nebude môcť študovať. Okresný súd však výrok najvyššieho nerešpektoval a študentka peniaze späť nedostala.

Zuzana Petková

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 17 083
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 15 295
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 13 285
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 943
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 674
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 802
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 408
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 823
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 558
 10. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 3 356

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Američania spozorneli. Slovenské kosatce sú hodné Oscara

Babičkina čipka, Zlatovláska či Bratislavský princ nie sú názvy rozprávok, ale originálne odrody irisov a gladiol, ktoré získali prestížne svetové ocenenia.

DOMOV

Architekt: Nikde som nezažil to, čo na Námestí slobody

Socializmus architektovi neprekáža, dôležitá je funkčnosť.

ŠPORT

Pálffy kritizoval Lintnera, ten okamžite reagoval

Ďalší spor v slovenskom hokeji?

Neprehliadnite tiež

Fico: Pri výbere nového šéfa RTVS neexistuje žiadna dohoda

Danko vraví, že pozná štyroch kandidátov na šéfa RTVS.

Nad Slovenskom preletí ruské pozorovacie lietadlo

Rusko vykonáva pozorovacie lety nad Slovenskom raz ročne.

Slovensko zaostáva v získavaní grantov Európskej výskumnej rady

Výročná správa informuje aj o najvýznamnejších výsledkoch vedeckej práce.

Danko odmieta systém kriminalizácie v politike

Opakovane vylúčil svoju vedomosť, ale aj úmysel pracovníkov Národnej rady pri otváraní listov v parlamente.