Právnickej fakulte hrozia aj stratou akreditácie

Univerzita Komenského bude externé štúdium práva vysvetlovať Akreditačnej komisii, možno aj novému ministrovi.

Rektor František Gahér porušovanie paragrafov na Právnickej fakulte odmieta.(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Právnickú fakultu Univerzity Komenského preverí Akreditačná komisia. Jej šéf Ľubomír Fišera v krajnom prípade hrozí aj odobratím akreditácie celej fakulte.

Dôvodom je podozrivé externé štúdium práva v Stredisku vzdelávania a oddychu Kaskády pri Galante. Stredisko nemá samostatnú akreditáciu a to môže znamenať, že táto časť externého štúdia je nezákonná.

Denník SME sa ku Kaskádam dostal cez prípad asi dvadsiatky vyštudovaných daňových poradcov, ktorí sa dostali na externé štúdium práva napriek tomu, že v prijímacom konaní skončili aj hlboko pod čiarou. Pomohlo im odvolanie s navlas rovnakým textom a rovnakou chybou v dátume.

Nový minister školstva bude musieť poupratovať, tvrdí Ivan Štulajter

Štúdium neštúdium

„Nemajú na to oprávnenie,“ povedal Fišera o výučbe na Kaskádach. Tvrdí, že všetky pracoviská školy mimo jej sídla musia mať osobitnú akreditáciu. Univerzita Komenského má povolenie podľa Fišeru pre tri detašované pracoviská s teologickým zameraním v Nitre, Badíne a Žiline.

Vedenie školy sa bráni, že Kaskády nie sú detašované pracovisko a priestory si len prenajímajú. „To neobstojí, je to porušenie predpisov,“ reagoval Fišera. Na mieste bez akreditácie môže podľa Fišeru škola vzdelávať výnimočne. Prenajať si takto smie laboratóriá či špeacializované pracoviská, dodal Fišera.

V Kaskádach pri Galante však prebieha normálne vyučovanie. Napríklad prváci externého štúdia tam počas tohto letného semestra strávili päť predĺžených víkendov na prednáškach napríklad z Rímskeho práva či Medzinárodných vzťahov.

Prezident Slovenskej rektorskej konferencie Libor Vozár v stredu povedal, že víta naštartovanie procesov komisie, ktorá chce robiť poriadok s pobočkami. „Táto oblasť nám trošku ušla, alebo prerástla cez hlavu,“ povedal Vozár.

„Upozorníme na to Univerzitu Komenského ešte raz, ale ak si to nebudú akreditovať, tak im navrhneme pozastaviť aj akreditáciu na ten študijný program, ktorý majú v Bratislave,“ povedal Fišera. Sprísnenie vyučovania mimo sídla školy nariadil exminister školstva Ján Mikolaj (SNS).

„Ak sa tam učí, musí byť zabezpečené všetko, čo je pre vyučovanie nevyhnutné. To znamená laboratóriá, počítačové siete, knižnicu, proste všetko, čo si výučba vyžaduje,“ povedal Mikolaj. Akreditačná komisia narátala spolu 80 detašovaných pracovísk. Vyzvala školy, aby nahlásili ďalšie. „Kaskády univerzita zatajila,“ poznamenal Fišera.

V Kaskádach študuje aj skupina externistov, ktorí si hovoria daňováci. Na školu boli prijatí, hoci viacerí z nich skončili hlboko pod čiarou.

Daňováci

Fakulta ani v stredu prípad skupiny daňových poradcov nevysvetlila. Platí, že dekan Marián Vrabko bude komunikovať až po návrate z dovolenky v auguste.

Rektor Univerzity Komenského František Gahér sa k skupine daňových poradcov vyjadrí, až keď bude mať informácie z Právnickej fakulty. „Dekan mi povedal, že informácie nie sú úplné a že dá na SME žalobu za poškodzovanie dobrého mena. Nemám zatiaľ od neho písomné stanovisko, majú mi ho doručiť a potom budem reagovať.“

Napriek tomu Gahér hovorí, že ak by sa potvrdilo vážne porušenie pravidiel prijímania, je pripravený navrhnúť dekana Vrabka na odvolanie. „Ak pôjde o vážne porušenie pravidiel, budem postupovať v súlade so zákonom a môžem sa rozhodnúť aj pre navrhnutie na odvolanie,“ povedal Gáher.

Daňová komora dáva od právnikov ruky preč

Spoločné odvolanie aj rozvrh v prvom ročníku práva si daňoví poradcovia vybavili sami, tvrdia komora aj univerzita.

BRATISLAVA. Skupina daňových poradcov, ktorí sa dostali na právo, aj keď skončili na prijímačkách hlboko pod čiarou, sa vraj dala dohromady spontánne. Slovenská komora daňových poradcov aj Univerzita Komenského odmietajú, že by ich organizovali.

Členka tejto skupiny, už bývalá študentka bratislavského práva Patrícia Haberlová, pritom tvrdí, že ponuku na štúdium dostala od komory.

Prezident komory daňových poradcov Ján Arthur Oberhauser hovorí, že svojim členom ponúkli iba možnosť celoživotného vzdelávania, nie externé štúdium práva. „Budeme sa tým v komore zaoberať,“ povedal v stredu.
Rektor František Gahér hovorí, že organizovanú skupinu daňových poradcov mu dekan Marián Vrabko tiež vysvetlil spoluprácou fakulty v oblasti celoživotného vzdelávania pre členov Slovenskej komory daňových poradcov.

Dvadsiatka daňových poradcov mala podľa odchádzajúcej študijnej referentky Zuzany Melicherčíkovej v prvom ročníku v Kaskádach pri Galante v akademickom roku 2008/2009 samostatný rozvrh. Vystupovali ako skupina, sami si hovorili „daňoví poradcovia“ a v komunikácii so školou ich zastupoval jeden študent.

Na právo sa dostali na odvolanie, text mali navlas rovnaký aj s chybou v dátume. Právnická fakulta neprijíma na základe prijímacích testov, ale podľa známok zo strednej školy. Na odvolanie prešli aj daňoví poradcovia s trojkami a štvorkami.

Rektor univerzity Gahér je presvedčený, že pri odvolaniach študentov spod čiary sa musí vždy dodržať poradie.

Gahér nepovažuje prijímanie iba podľa známok z vysvedčení za dostatočne objektívne, pretože z viacročných analýz úspešnosti uchádzačov o štúdium na Univerzite Komenského vyplýva, že úroveň stredných škôl výrazne kolíše. „Je to však v kompetencii fakulty,“ povedal Gahér.

Ján Glovičko
Jurzyca: Je to čudné

Minister školstva chce prijímanie na právo preveriť. Veľa toho zmeniť nemôže.

BRATISLAVA. Nový minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ) zatiaľ nevie, či pošle kontrolu na Právnickú fakultu Univerzity Komenského. Chýba mu stanovisko dekana Mariána Vrabka, ktorý v roku 2008 prijal skupinu daňových poradcov, aj keď skončili hlboko pod čiarou. Dekan prípad nechce komentovať.

„Je to podľa mňa dôvod na to, aby som sa viac oboznámil s touto situáciou, ale nie je to dôvod na to, aby som sa rozhodoval skôr, ako budem túto situáciu dobre poznať,“ povedal Jurzyca.

Po kontrole požiada

Minister pritom nemá priamy dosah na dekana ani rektora, školy majú samosprávu a volia a odvolávajú ich akademické senáty. Ak by však ministerská kontrola zistila porušenie zákona, minister môže požiadat reprezentáciu školy o obmedzenie právomocí akademických orgánov, hovorí Renáta Králiková z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť.

Škola tak môže dočasne prísť napríklad o možnosť vydávania titulov alebo prijímania nových študentov, ako to bolo po ministerskej kontrole v Trenčianskej univerzite po škandále s expresnými titulmi.

Tvrdý nebude

Prijatie dvadsaťčlennej skupiny daňových poradcov na právo minister Jurzyca nechcel hodnotiť. „Zdá sa mi to čudné, tvrdšie slovo nepoviem.“ Chce však situáciu preveriť: „Zistím si čo najviac informácií a vypočujem si druhú stranu. Vyžiadam si z Univerzity Komenského stanovisko,“ povedal v stredu po zasadnutí vlády.

Ján Glovičko
Súdy biznis s právom odmietli

Organizácia Kaskády zaujala už pred rokmi. Išla na študentov nielen s esbéeskou, ale aj žalobou.

BRATISLAVA. Študent práva Univerzity Komenského nemusel pred piatimi rokmi platiť za štúdium, hoci mal o školnom zmluvu s organizáciou Kaskády. Vyplýva to z májového verdiktu Krajského súdu v Bratislave. Súd tak uzavrel dlhý spor o školné na externom štúdiu. Organizácia Kaskády žalovala externistku, že po prvom semestri prestala platiť.

Krajský súd zrušil rozsudok okresného, ktorý pôvodne nariadil študentke zaplatiť zhruba 70­-tisíc korún (vyše 2300 eur) aj s úrokmi. „Odvolací súd zistil nejasnosti vo vymedzení obsahu záväzku a nesúlad so zákonom o vysokých školách,“ povedal hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Vysokoškolský zákon stanovuje, že vysokoškolské štúdium môžu zabezpečovať iba vysoké školy. V roku 2002, keď externistka študovala, navyše zákon školné zakazoval. Školy ho obchádzali tak, že vyberali poplatky cez neziskovky a eseročky.

Kto nezaplatil, nemôže sa zúčastniť

Kaskády sa v stredu k prípadu nevyjadrili. Šéf strediska Ondrej Danko bol na dovolenke, nikto okrem neho vraj komunikovať nemôže. V minulosti Danko poplatky zdôvodňoval tým, že zabezpečujú prednášky z oblasti práva za peniaze, nešlo vraj o riadne vysokoškolské štúdium.

„Pre študentov, ak s nami podpíšu zmluvu, robíme prípravu na skúšku. Je to regulárne komerčné vzdelávanie, ktoré stojí na deň približne tisíc korún. Kto nezaplatil, nemôže sa zúčastniť,“ hovoril Danko v roku 2005. V tom čase sa Kaskády zviditeľnili aj inak. Študentov, ktorí nezaplatili, kontrolovala pred vstupom esbéeska.

Stredisko Kaskády pri Galante, kde študujú externisti práva, bolo podľa odborníčky Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Renáty Králikovej jasným príkladom nezákonného školného. „Súdne rozhodnutie bude možné použiť aj pri ďalších sporoch. Napríklad aj o vrátenie školného,“ myslí si Králiková. Koľko ďalších súdnych sporov Kaskády vedú, v stredu súd neuviedol.

Spor v Trnave

Za pravdu študentom dal aj Najvyšší súd. Uznal argumenty študentky Trnavskej univerzity, ktorá žiadala vrátenie 80­tisíc korún (vyše 2600 eur). Tie dala škole na základe darovacej zmluvy. Najvyšší súd rozhodol, že príspevok nebol dobrovoľný, pretože študentka zaplatila v obave, že inak nebude môcť študovať. Okresný súd však výrok najvyššieho nerešpektoval a študentka peniaze späť nedostala.

Zuzana Petková

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 2. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 3. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 6. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 7. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 8. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 9. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 10. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 1. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 2. Malé knedličky, veľké dojmy
 3. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 4. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 5. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 6. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 7. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 8. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 9. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 10. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 11 267
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 10 992
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 9 043
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 6 266
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 5 347
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 4 670
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 4 307
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 507
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 2 781
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 619

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Férové, ale drsné ultimátum z USA (Schutzov týždeň)

Prečo je balvanom v oku ten iliberál, ktorý nevládne?

EKONOMIKA

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Sulík sa stretol s ministrom financií.

ŠPORT

Sagan: Keď idem so Slovákmi, navzájom sa motivujeme

Majstra sveta čaká prvý ostrý štart.

Neprehliadnite tiež

Michael Kocáb: Som hrdý slniečkar, s tvrdou silou nemáme šancu

Hudobník Michael Kocáb pre SME hovorí, že nie je žiadny rusofób. Aj to mohlo podľa neho prispieť k bezproblémovému odsunu sovietskych vojsk z Československa.

Inštruktor: Ľudia často preceňujú svoje sily

Vlado Zboja je trénerom lyžovania a medzinárodný horský vodca. Zdolal napríklad aj Mount Everest, na Kubínskej holi vedie školu lyžovania.

Úrazov na svahoch je viac ako vlani

Horskí záchranári v tomto roku zaznamenali viac ako 1400 úrazov na lyžiarskych svahoch.

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop