BRATISLAVA. Desiatku centrálnych úradov a množstvo firiem s účasťou štátu si včera večer na koaličnej rade strany nerozdelili. Stihli rokovať o postoch na regionálnej a miestnej úrovni.
„Dohodli sme sa, že všetko rozdelenie bude predovšetkým zohľadňovať kritérium odbornosti, kvalifikácie, vzdelania a potrebnej dĺžke praxe,“ povedala premiérka Iveta Radičová. SDKÚ, SaS, KDH aj MostHíd diskutujú, či by mali štátne a pološtátne podniky riadiť ľudia zo strán, ktoré majú im nadriadené ministerstvá.
O čo sa hrá Národný bezpečnostný úrad Štatistický úrad Katastrálny úrad Štátne hmotné rezervy Úrad priemyselného vlastníctva Protimonopolný úrad Úrad pre normalizáciu Úrad jadrového dozoru Sociálna poisťovňa Daňové riaditeľstvo Úrad práce Fond národného majetku
„Jednofarebné“ firmy chceli SaS a KDH. Vláda momentálne musí spolupracovať s nominantmi opozície. Tá má svojich okrem Najvyššieho kontrolného úradu či Úradu pre verejné obstarávanie aj v inštitúciách, ktoré nemajú kontrolu ako svoju hlavnú náplň.
Ide napríklad o Štatistický, Národný bezpečnostný či Protimonopolný úrad. V nich majú byť súčasní šéfovia minimálne rok a štvrť. V koalícii sa najčastejšie hovorí o zavedení systému: úradníka, ktorého vymenuje vláda, by mala mať vláda aj možnosť bez udania dôvodu odvolať.
„Je to jedna z možností, na ktorú však treba zmeniť zákony,“ hovorí minister hospodárstva za SaS Juraj Miškov. Ani podľa ministra vnútra Daniela Lipšica z KDH nie je v poriadku, že si vláda „zabetónovala svojich ľudí zákonmi“.
Systém odvolávania vládou sa mu zdá vhodný pre väčšinu úradov.

Beata
Balogová
