BRATISLAVA. Kvalita demokracie v druhom štvrťroku roku 2010 stagnovala. Skonštatovali to analytici Inštitútu pre verejné otázky (IVO), ktorý v projekte IVO Barometer ohodnotili vývoj známkou 3,4, ktorá je rovnaká ako v predchádzajúcom štvrťroku.
Mierne zlepšenie zaznamenali iba pri nezávislých médiách a médiách verejnej služby pre precedentné rozhodnutia súdov v sporoch na ochranu osobnosti, z ktorých na rozdiel od predchádzajúcich období vyšli víťazne médiá. Súdy skonštatovali, že hranice akceptovateľnej kritiky sú najširšie u politikov a najužšie u bežných občanov.
Cieľom projektu IVO Barometer je pravidelne štvrťročne hodnotiť stav kvality demokracie na Slovensku v piatich kľúčových oblastiach - demokratické inštitúcie a právny štát, legislatíva, ochrana a dodržiavanie ľudských a menšinových práv, nezávislé médiá a médiá verejnej služby, zahraničná politika z euro-integračného a transatlantického aspektu.
Hodnota ratingu, resp. známky sa pohybuje od 1 do 5, pričom známka 1 znamená optimálny stav kvality demokracie podľa štandardov a porovnávacích kritérií uplatňovaných na pôde Európskej únie a Rady Európy v oblasti stability inštitúcií, politickej demokracie, ľudských práv a slobôd.
Minulá vláda podľa IVO oslabovala práva typické pre demokraciu
Predchádzajúca vláda Roberta Fica (Smer-SD) podľa mimovládneho Inštitútu pre verejné otázky (IVO) oslabovala uplatňovanie možností typických pre demokraciu. Neprihliadala napríklad na názory či požiadavky oponentov, vyplýva z hodnotenia inštitútu, ktorý sa dlhodobo kriticky vyjadroval k pôsobeniu Ficovho kabinetu. Predstavitelia minulej vlády označili analýzy IVO opakovane za zaujaté.
"Slovensko bolo v predchádzajúcich štyroch rokoch laboratórium, v ktorom vládli neliberálni populisti v podmienkach liberálnej demokracie," povedal ČTK prezident inštitútu Grigorij Mesežnikov. Neuplatňovali síce podľa neho metódy, ktoré by približovali Slovensko k totalitnému zriadeniu, ale napríklad ostré vyjadrenia voči menšinám vzďaľovali Slovensko od praxe rozvinutej demokracie.
Fico vytvoril vládu so SNS Jána Slotu a ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara. Slota aj počas pôsobenia vo vládnej koalícii slovne útočil na Rómov či homosexuálov, ĽS-HZDS zase čelilo kritike napríklad za posilňovanie postavenia predsedu Najvyššieho súdu, ktorým sa stal nominant strany na poste ministra spravodlivosti Štefan Harabin. Bývalý premiér sa podľa skorších vyjadrení politológov snažil využívať na zvýšenie svojej popularity aj napäté vzťahy s Maďarskom.
Kvalita tvorby zákonov stagnovala
Vládna koalícia Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS nevytvárala počas svojho volebného obdobia optimálne podmienky pre zvyšovanie kvality tvorby zákonov. Vyplýva to z výsledkov IVO Barometra, ktoré dnes na tlačovej konferencii v Bratislave zverejnil politológ Grigorij Mesežnikov.
Pripomenul, že návrhy opozičných poslancov sa počas vlády spomínaného trojlístka netešili veľkej podpore. Niekdajšia vládna koalícia ich totiž bez ohľadu na ich vecný obsah automaticky odmietala. Zároveň podľa Mesežnikova pri prijímaní právnych noriem zneužívala inštitút skráteného legislatívneho konania. Tvrdí, že ho vládne strany využívali nadštandardne často a väčšinou neodôvodnene.
Mesežnikov dodal, že v sledovanom období, teda v minulom štvrťroku 2010, sa potvrdila klesajúca tendencia v legislatívnej aktivite vlády. "Dohromady schválila päť návrhov zákonov a s týmito piatimi požiadala Národnú radu SR o skrátené legislatívne konanie. Vo väčšine prípadov sa tak stalo neodôvodnene," objasnil politológ.
Za "vzácny až ojedinelý" prípad primeraného použitia skráteného legislatívneho konania považuje reakciu niekdajšej vlády na povodne a škody nimi spôsobené. Pripomenul, že ide o schválenie návrhu zákona o poskytnutí dotácie na kompenzáciu strát spôsobených nepriaznivou poveternostnou udalosťou, ktorú možno prirovnať k prírodnej katastrofe, prírodnou katastrofou alebo mimoriadnou udalosťou.
STV vyšla z prieskumu najhoršie
Slovenská televízia (STV) nepovažuje výroky Miroslava Kollára, niekdajšieho predsedu a člena Rady STV, na adresu STV za objektívne. Pre TASR to uviedol hovorca verejnoprávnej televízie Peter Susko v reakcii na výsledky IVO Barometra, ktoré dnes zverejnil Miroslav Kollár z Inštitútu pre verejné otázky (IVO).
Kollár dnes na tlačovej konferencii v Bratislave vyhlásil, že všetky slovenské médiá až na STV sa v predvolebnom období "správali spôsobom, ktorý nemohol nejakým zásadným spôsobom pomôcť alebo poškodiť ktorejkoľvek kandidujúcej politickej strane". Dodal, že verejnoprávna televízia si tak ako v predchádzajúcich obdobiach zachovávala pozitívne hodnotenie vo vzťahu k vtedajšej vláde Roberta Fica.
"Slovenská televízia má k dispozícii hodnotenia svojich spravodajských programov z obdobia pred voľbami do NR SR 2010, vypracované nezávislými agentúrami, ktoré sú v príkrom rozpore s tým, čo dnes uviedol na tlačovej besede zástupca IVO," reagoval Susko.
Vo vysielaní STV podľa Kollára ďalej došlo v predvolebnom období k dvom zásadným porušeniam minimálne etických noriem. Za prvé považuje to, keď premiér Fico využil priestor v STV v čase krízy nie na informovanie o nej, ale najmä na útoky voči vtedajšej opozícii. "Druhým flagrantným porušením bol priamy prenos z odhaľovania sochy Svätopluka na Bratislavskom hrade, kde vystupovali len politici strany Smer, nie strany koalície," doplnil.
STV považuje aj tieto Kollárove vyjadrenia na adresu prenosu z odhaľovania sochy za nepravdivé. "Páni Paška, Fico a Gašparovič nevystupovali na slávnostnom akte ako reprezentanti žiadnej politickej strany, ale ako zástupcovia občianskeho združenia Svätopluk, ktoré vyzbieralo prostriedky na osadenie spomínanej sochy," zdôvodnil.
Zdroj: IVO