BRATISLAVA. Vláda schválila návrh zmeny ústavy, ktorým chce obmedziť poslaneckú imunitu len na hlasovanie v Národnej rade a výroky v parlamente. Obmedziť mieni aj imunitu sudcov. Tá by sa týkala iba ich rozhodovania.
„Je začiatok volebného obdobia, je vhodný čas na nastavenie nových pravidiel správania sa poslancov,“ povedala premiérka Iveta Radičová.
Potrebujú 11 opozičných
Obmedzenie imunity môže prejsť len s najmenej jedenástimi hlasmi od Smeru či SNS. K zmenám poslaneckých výsad sa zatiaľ otvorene hlásia len niekoľkí opoziční poslanci.
„Zúženie imunity podporím. Stranícke orgány sa tým zatiaľ nezaoberali,“ povedala podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. Jej klub sa pritom dlhodobo stavia proti rušeniu imunity.
Za zrušenie imunity je aj pre výroky v parlamente. Hneď na prvej schôdzi sa pohádala s Ondrejom Dostálom (Most) a chcela na poslanca podať za jeho výroky trestné oznámenie.
Šéfka výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Renáta Zmajkovičová (Smer) v minulom období navrhla zúženie imunity podobné najnovšiemu návrhu. „Budem hlasovať v zmysle môjho návrhu, ktorý som predložila,“ povedala.
Aj podpredseda Smeru Dušan Čaplovič tvrdí, že nemá problém obmedziť imunitu. Prekáža mu však rozdelenie postov v parlamente, a preto bude svoj postoj zvažovať.
O imunite sa v každom volebnom období hlasovalo niekoľkokrát. Smer dával zatiaľ poslancom voľnosť hlasovania.
Smer oslovia
Teraz strana Roberta Fica vydala nejednoznačné stanovisko. „Ako sa máme na túto iniciatívu pozerať, ak predseda parlamentu v médiách posiela lídra opozície do basy? Vláda si chce dať do rúk nástroj na kriminalizáciu opozície, lebo inak vládnuť nevie,“ napísala v stanovisku.
Radičová povedala, že osloví Smer, s ktorým chce hovoriť o podpore zmeny ústavy.
Návrhy prešli vládou bez obvyklého pripomienkového konania. „Obsahovo totožný návrh bol v parlamente trikrát. Je to v podstate identický návrh, tak bol viackrát riadne pripomienkovaný. Preto pripomienkovanie neprebehlo,“ povedal hovorca premiérky Rado Baťo.
Prehľad nehôd a trestných stíhaní politikov
December 2009 - Národná rada nevydala na trestné stíhanie poslanca parlamentu za najsilnejšiu stranu Smer-SD Jána Kvorku, ktorý údajne pred štyrmi rokmi zbil muža. Martinský prokurátor stíhanie obnovil až tento rok po júnových voľbách, keď sa Kvorka nedostal do parlamentu.
Október 2008 - Poslanec SMK Miklós Duray havaroval v Podunajských Biskupiciach pri Bratislave a odmietol fúkať. Nikoho nezranil, škoda na vozidle údajne dosiahla 2324 eur. Na základe incidentu potom vo februári 2009 parlament zúžil imunitu tak, aby sa poslanci pri dopravnej nehode museli podrobiť skúške na alkohol.
Máj 2008 - Národná rada nevydala na stíhanie poslanca SNS Sergeja Chelemendika pre podozrenie z ublíženia na zdraví pri dopravnej nehode z roku 2006. Chelemendik v súčasnosti poslancom už nie je. V minulom volebnom období bol prvým poslancom, ktorému hrozila strata poslaneckej imunity. Len krátko pred tým, v apríli, parlament nedokázal schváliť návrh vtedajšieho predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD) o obmedzení imunity. Na hlasovaní chýbali hlavne poslanci SNS, ĽS-HZDS, SDKÚ-DS a SMK.
November 2005 - Poslanec v tom čase opozičného HZDS Ján Cuper havaroval v Modre pri Bratislave pod vplyvom alkoholu. Najprv vrazil do zaparkovaného auta, potom do dopravnej značky. Pre imunitu vyšetrovanie nehody polícia odložila a vodičský preukaz mu vrátila. Na základe tohto prípadu potom na jar 2006 parlament zúžil poslaneckú imunitu tak, aby neplatila pri haváriách poslancov v opitosti; úpravu však poslanci podľa odborníkov mohli obísť.
Október 2005 - Štátny tajomník ministerstva vnútra Martin Pado havaroval a pri nehode sa ťažko zranila jeho spolujazdkyňa. Hrozilo mu obvinenie z ublíženia na zdraví, polícia však nehodu prestala vyšetrovať, keď nedostala súhlas poškodených. Ďalšiu nehodu mal Pado už ako poslanec opozičnej SDKÚ-DS v novembri 2006 pri Michalovciach na východe Slovenska, polícia však údajne neurobila o havárii záznam.
Apríl 2005 - Poslanec vládnej ANO a bývalý basketbalový reprezentant Stanislav Kropilák havaroval v Bratislave. Z miesta nehody najprv ušiel, potom sa polícii prihlásil. Pôvodne médiá uvádzali, že pri nehode zranil chodca, ten to neskôr poprel. Vyšetrovanie bolo odložené pre imunitu.
September 2004 - Poslanec KDH Jozef Miklušičák zrazil v noci v okrese Námestovo podnapitého chodca a spôsobil mu zlomeninu rebier či otras mozgu. Alkohol u poslanca polícia nezistila, pred stíhaním ho ochránila imunita.
November 2003 - Národná rada vydala na trestné stíhanie poslanca HZDS Gabriela Karlina. Polícia ho zadržala v roku 2003 v kancelárii hnutia v Banskej Bystrici s pol miliónom korún (podľa konverzného kurzu asi 16.597 eur) v kufríku, peniaze doniesol ako úplatok policajný agent. Karlina v apríli 2010 súdy oslobodili pre nedostatok dôkazov.
Február 1999 - Poslanec SDK, predchodkyne súčasnej SDKÚ-DS, Peter Ďuračka po dopravnej nehode, ktorú spôsobil, napadol dvoch taxikárov, jedného z nich museli hospitalizovať. Privolaným policajtom vulgárne nadával, dychovú skúšku odmietol a z miesta nehody ušiel. SDK, vtedy najsilnejšia vládna strana, ho za to vylúčila. Krátko na to musel opustiť aj parlamentné lavice, lebo sa do nich vrátil štátny tajomník, ktorého bol náhradníkom. V novembri 1999 skončil vo väzbe po tom, čo napadol policajtov, ktorí kontrolovali jeho parkovanie. V marci 2000 ho zase odsúdili na ročné väzenie s dvojročným podmienečným odkladom. O štyri roky neskôr narazil autom do policajta. Krátko po incidente ho obvinili pre útok na verejného činiteľa a v máji 2007 ho vzali do väzby. V októbri 2008 mu Najvyšší trest udelil súhrnný päťročný trest aj za daňový podvod. V súčasnosti už je na slobode, časť trestu mu odpustili pre dobré správanie.
ČTK

Beata
Balogová
