BRATISLAVA. Minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) posiela rezortnú kontrolu na Právnickú fakultu Univerzity Komenského (UK). Agentúre SITA to potvrdil jeho asistent Marián Zachar. Ešte v utorok Jurzyca pre SME povedal, že sa musí so situáciou viac oboznámiť, pretože sa nechce rozhodnúť skôr, ako bude situáciu dobre poznať. Chýbalo mu stanovisko dekana fakulty Mariána Vrabka, ktorý je momentálne na dovolenke.
"Vzhľadom na okolnosti sa minister rozhodol pre kontrolu," odôvodnil Zachar. Aj keď minister do autonómnosti vysokých škôl zasahovať nemôže, napríklad rezortná previerka na Trenčianskej univerzite po kauze s expresnými diplomami stopla prijímanie prvákov na bakalársky stupeň programu ľudské zdroje a personálny manažment. Vlastnú vnútornú kontrolu na fakulte už nariadil aj rektor UK František Gahér.
Denník SME upozornil na pochybné prijatie asi dvadsiatky vyštudovaných daňových poradcov na externé štúdium práva. V roku 2008 sa naň dostali napriek tomu, že v prijímacom konaní skončili hlboko pod čiarou. Prijatie im zaručilo odvolanie s rovnakým textom a rovnakou chybou v dátume. Právnická fakulta neprijíma na základe prijímacích testov, ale podľa známok zo strednej školy. Na odvolanie však prešli aj daňoví poradcovia s trojkami a štvorkami. Slovenská komora daňových poradcov ako aj Univerzita Komenského odmietajú, že by skupinu, ktorá si hovorí daňováci, organizovali.
Prípad zatiaľ fakulta nevysvetlila. Dekan Marián Vrabko chce komunikovať až po dovolenke, z ktorej sa vráti v auguste. Rektor Univerzity Komenského František Gahér podľa SME povedal, že ak sa potvrdí vážne porušenie pravidiel prijímania študentov, je pripravený navrhnúť dekana Vrabka na odvolanie.
Rektor a komisia sa sporia, či Kaskády potrebujú akreditáciu
Rektor Univerzity Komenského František Gahér odmieta tvrdenia, že Právnická fakulta nezákonne vyučuje na pobočke Kaskády pri Galante. "Univerzita Komenského v Bratislave nemá pracovisko v Kaskádach pri Galante (kde by bol napríklad aspoň jeden zamestnanec fakulty či univerzity), a preto sme Akreditačnej komisii nič nezatajili a ani nemohli žiadať o akreditáciu neexistujúceho pracoviska UK," reagoval pre agentúru SITA Gahér. Hovorí, že ide o nepochopenie rozdielu medzi pojmami pracovisko fakulty a miesto, kde sa konajú niektoré formy výučby.
Podľa šéfa Akreditačnej komisie Ľubora Fišeru musia mať všetky pracoviská mimo školy samostatnú akreditáciu. Univerzita Komenského má povolenie pre tri detašované pracoviská s teologickým zameraním v Nitre, Badíne a Žiline. Fišera tvrdí, že bez akreditácie môže škola vyučovať len za výnimočných podmienok. Napríklad si smie mimo školy prenajať laboratóriá či špecializované pracoviská.
V Kaskádach pri Galante sa však podľa informácií denníka SME vyučuje normálne. Fišera dnes agentúre SITA povedal, že v súlade s dobrými mravmi by UK mala komisii poslať akreditačný spis a vysvetliť, prečo ho nedoručila už po prvej výzve komisie. "Sú len dve možnosti - buď to predložia, alebo to zrušia," konštatoval Fišera. Očakáva, že si dá najstaršia slovenská univerzita záležitosti do poriadku rovnako, ako to urobili aj ďalšie iné vysoké školy.
Detašované pracoviská potrebujú osobitnú akreditáciu
Fišera upozorňuje, že komisia stanovuje akreditáciu na presne určené sídlo. Pracoviská mimo sídla musia mať osobitú akreditáciu. "Nie sú tam kritériom len prednášatelia, ale aj knižnica, prostredie, musia tam byť učebne a podobne," odôvodnil šéf akreditačnej komisie. Rektor Gahér oponuje, že prax mimo školy je súčasťou štúdia. Ako príklad uvádza stredné cvičné školy, kliniky či lekárne.
"Tieto zariadenia a prírodný terén predsa nemá zmysel dať akreditovať, rovnako ako budovy či prednáškové miestnosti, ktoré nepatria UK," reagoval Gahér. Akreditačná komisia však nežiada spisy pre akreditáciu praxe v nemocniciach či lekárňach, ale k pracoviskám, kde sa riadne vyučuje. Rovnako nehodnotí, či priestory patria univerzite, ale posudzuje študijné programy a podmienky, za ktorých sa môžu študenti vzdelávať.