Bratislava 24. mája (TASR) - Vicepremiér Ivan Mikloš oboznámil poslancov vo svojom záverečnom vystúpení s hodnotením slovenskej ekonomickej reformy medzinárodnými inštitúciami. Spomenul, že pre súčasnú vládu bol limitujúci faktor prevzatý stav ekonomiky, ktorú dnes opozícia považuje stále za dobrý. Zahraničie však hodnotilo rýchly rast v rokoch 1994 - 97 za neudržateľný a nová vláda podľa expertíz MMF zdedila ekonomiku s vysokou pravdepodobnosťou krízy.
Mikloš pripustil, že verejný dlh SR neustále rastie, pretože stále prijímame iba deficitné rozpočty. Dochádza k poklesu daňového a odvodového zaťaženia, za štyri roky o desať percent. Zlepšil sa aj rating SR v očakávaní, že budeme pokračovať v reformnom kurze. Prílev zahraničných investícii bol vlani vyšší o 1,9 mld. USD ako za obdobie predtým, devízové rezervy vzrástli z 2,5 miliardy USD v októbri 1998 na vyše 4 mld. USD k 16. máju tohto roku. Inflácia podľa slov vicepremiéra vzrástla, v apríli bola 7,6 percentná.
Kým v roku 1998 si vláda požičiavala peniaze o 8 až 12 percent drahšie ako nemecká, dnes si kabinet požičiava financie len o 1,3-1,5 drahšie ako vláda NSR. "Ak by sme prijali niektoré opatrenia rýchlejšie a razantnejšie mohli sme byť ďalej", zdôraznil v parlamente vicepremiér Mikloš. Zároveň pripustil, že nezamestnanosť je citlivý problém transformácie SR. Domnieva sa, že 2 až 8 percent ľudí zarába "čiernou prácou" a sú potrebné pre odstránenie tohto javu mnohé razantnejšie opatrenia. "Povedali sme, že stabilizácia bude v sebe niesť dočasné zníženie životnej úrovne", povedal na záver parlamentnej rozpravy podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš.
*pm zg mh
NNNN