Bratislava 24. mája (TASR) - Na návrh opozície zvolaná 49. schôdza Národnej rady SR mala za cieľ pokúsiť sa vysloviť parlamentnou cestou nedôveru podpredsedovi vlády SR Ivanovi Miklošovi. Ten však aj po nočnom rokovaní poslancov zostane vo svojom kresle, o čom rozhodol parlament hlasovaním. Po prezentácii 131 zákonodarcov, za vyslovenie nedôvery Miklošovi sa vyslovilo 55 poslancov, proti tomuto aktu bolo 58, hlasovania sa zdržalo 17 poslancov a jeden nehlasoval.
Do rozpravy o vyslovení nedôvery v poradí deviatemu členovi kabinetu Mikuláša Dzurindu - vicepremiérovi Ivanovi Miklošovi - sa prihlásilo 25 poslancov, z nich 15 patrilo do poslaneckého klubu Hnutia za demokratické Slovensko a jeden za Slovenskú národnú stranu. Za klub SDK sa prihlásili piati, a po jednom za SDĽ, SOP a SMK. Do rozpravy sa prihlásil aj nezávislý poslanec Peter Tatár, ten však nakoniec svoju prihlášku stiahol.
Dôvody, prečo by mal vicepremiér Mikloš opustiť svoj post, predniesol poslanec za HZDS Miroslav Maxon. Pripomenul ostatným členom zákonodarného zboru jeho zodpovednosť za neuskutočnenie reformy verejnej správy, lebo nebol okrem iného schválený ani jeden z rozhodujúcich zákonov. Predseda vlády Mikuláš Dzurinda v stanovisku vládneho kabinetu protestoval proti tomuto tvrdeniu a návrh všeobecne považuje za neopodstatnený. Maxon sa ďalej zmienil o tom, že podpredseda vlády dosiaľ nepredložil na verejnú diskusiu nový systém sociálneho poistenia.
Opoziční poslanci kritizovali prácu vicepremiéra aj pre nekoordinovaný postup v reforme daňového systému. V stanovisku podpísanom premiérom sa tvrdí, že komplexná daňová reforma bude v najbližšom čase predložená na rokovanie vlády. Opozičným poslancom je tŕňom v oku i nepriaznivá situácia v oblasti zamestnanosti, keď začiatkom tohto roku bolo evidovaných vyše 500 tisíc nezamestnaných. I z toho vinia vicepremiéra Mikloša.
Politickou hrou opozície nazval dnes v parlamente predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda jej snahu odvolať Ivana Mikloša z funkcie vicepremiéra pre ekonomiku. Vyhlásil, že dôvody prednesené v mene iniciátorov tohto kroku poslancom Miroslavom Maxonom (HZDS) sú zavádzajúce a nereálne odzrkadľujú súčasnú ekonomickú situáciu a jej možný vývoj. Celý proces odvolávania členov vládneho kabinetu parlamentom považuje premiér za vrážanie klinu medzi strany vládnej koalície a spôsobiť jej tým rozklad. Počas rozpravy poslanec Sergej Kozlík (HZDS) vyhlásil, že "Dzurindov kabinet môže dostať za umelecký prejav jednotku, ale za reálne výsledky nulu ako zemeguľa."
Na premiéra reagovalo faktickými poznámkami 11 opozičných poslancov. Podobne ako od Maxona si premiér vypočul mnohé hanlivé prívlastky, z ktorých najjemnejší bol výraz klamár. Osočovanie dosiahlo až taký stupeň, že predsedajúci schôdze Pavol Hrušovský musel zákonodarcov upozorniť na to, aby dodržiavali "pravidlá slušnosti". Dzurinda na adresu diskutujúceho poslanca Vojtecha Tkáča (HZDS) poznamenal, že zbytočne vystupuje ostro, pretože ho "Mečiar už odpísal".
Predseda poslaneckého klubu Strany demokratickej ľavice Anton Hoffmann dnes v parlamente vyhlásil, že je dosť dôvodov na odvolanie Ivana Mikloša z postu vicepremiéra pre ekonomiku, ale oveľa viac je takých, pre ktoré ľavičiari nepristúpia na hru opozície. Zdôraznil však, že SDĽ nie je ochotná bez výhrad podporovať vládu, ktorá problémy odsúva namiesto ich riešenia. Opätovne pripomenul, že v prípade nenastania obratu, bude SDĽ nútená zásadne posúdiť svoje ďalšie pôsobenie vo vládnej koalícii. K rozhodnutiu SDĽ nepodporiť návrh opozície na vyslovenie nedôvery Miklošovi vedie podľa Hoffmanna jej pocit zodpovednosti za ďalší rozvoj štátu.
Návrh na vyslovenie nedôvery vicepremiérovi považoval Jozef Kužma (SDK) za útok HZDS na premiéra Mikuláša Dzurindu. Nedošlo totiž k dohode medzi Robertom Ficom a HZDS na jeho odvolávanie, povedal. V mene SMK podporu Ivanovi Miklošovi prezentoval Pál Farkas. Diskusia v parlamente sa občas niesla v duchu výmeny opozično-koaličných bonmotov. Na zmienku Petra Osuského(nezávislý) o možnom návrate "boxera z Elektry" reagoval predkladateľ Miroslav Maxon slovami, že nemá dobré informácie. "Náš predseda v Elektre nechová boxerov, ale kaukazských ovčiakov".
"Povedali sme, že stabilizácia bude v sebe niesť dočasné zníženie životnej úrovne", povedal na záver parlamentnej rozpravy podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš. Spomenul, že pre súčasnú vládu bol limitujúci faktor prevzatý stav ekonomiky, ktorú dnes opozícia považuje stále za dobrý. Zahraničie však hodnotilo rýchly rast v rokoch 1994 - 97 za neudržateľný a nová vláda podľa expertíz MMF zdedila ekonomiku s vysokou pravdepodobnosťou krízy.
Rokovanie parlamentu, vystúpilo 18 poslancov a najviac času využil Miroslav Maxon hovoriaci 85 minút, trvalo do začiatku druhej hodiny nového dňa. Podpredseda parlamentu krátko po hlasovaní ukončil 49. zasadanie NR SR.
*pm zg mh
NNNN