BRATISLAVA. V Bratislave sa stretne so svojou slovenskou partnerkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS). Premiérka pred časom avizovala, že spolu potom pôjdu na utorkový (20.7.) summit predsedov vlád krajín Vyšehradskej skupiny (V4) v Budapešti.
Návšteva Slovenska je prvou zahraničnou cestou českého premiéra po vymenovaní do funkcie a uskutočňuje sa v krátkom čase po tohtotýždňovom nástupe novej českej vlády do úradu.
Premiérka Radičová bude s predsedom vlády ČR hovoriť o bilaterálnych vzťahoch medzi oboma krajinami, o ekonomickej a sociálnej agende v kontexte hospodárskej a finančnej krízy, ako aj o možnosti ďalšieho rozvoja vzájomnej spolupráce medzi SR a ČR. Dotknú sa aj otázky posilňovania nadštandardných susedských vzťahov, a neobídu ani kooperáciu v rámci regionálneho zoskupenia V4 a Európskej únie.
Chronológia stretnutí premiérov ČR a SR od 1. januára 1993.
27.1.1993 - Slovenský premiér Vladimír Mečiar navštívil Prahu, aby s českým partnerom Václavom Klausom rokoval o menovej odluke.
22.2.1993 - Na oficiálnu pracovnú návštevu priletel do Bratislavy český premiér Václav Klaus s manželkou. Rokoval najmä so slovenským premiérom Vladimírom Mečiarom.
30.4.1993 - V brnianskej vile Tugendhat sa stretli premiéri ČR a SR Václav Klaus a Vladimír Mečiar. Predmetom ich rozhovorov bol rozvoj vzťahov medzi oboma krajinami po rozdelení federácie.
11.9.1995 - Premiér Vladimír Mečiar sa v Brne zúčastnil na stretnutí premiérov krajín Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA), v rámci ktorého absolvoval aj dvojstranné rokovania s českým premiérom Václavom Klausom o ekonomickej spolupráci.
10.-11.10.1997 - V Piešťanoch sa uskutočnilo pracovné stretnutie premiérov SR a ČR Vladimíra Mečiara a Václava Klausa. Rokovali o majetkovej a ekonomickej stránke vzťahov oboch krajín.
23.11.1998 - Vládna delegácia ČR na čele s premiérom Milošom Zemanom navštívila SR. So slovenskými partnermi rokovala o vyrovnaní majetkových vzťahov z obdobia federácie.
29.4.1999 - Premiéri SR a ČR Mikuláš Dzurinda a Miloš Zeman v Uherskom Hradišti rokovali o situácii v Kosove a iných aktuálnych politických otázkach.
15.5.1999 - Vo Vysokých Tatrách rokoval premiér SR Mikuláš Dzurinda s premiérom ČR Milošom Zemanom o problémoch spojených s delením majetku bývalej ČSFR. Dospeli k dohode odporučiť fondom národného majetku vzájomnú výmenu balíkov akcií Všeobecnej úverovej banky a Komerčnej banky.
7.-8.10.1999 - Na oficiálnu návštevu ČR pricestoval predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda. Počas svojej historicky prvej cesty do ČR rokoval s prezidentom Václavom Havlom, predsedom vlády Milošom Zemanom a predsedom Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Václavom Klausom. So Zemanom sa slovenský premiér dohodol na riešení najväčšieho problému vzájomných vzťahov - delenia majetku bývalej ČSFR.
20.-24.5.2000 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda rokoval v ČR o ukončení delenia bývalého federálneho majetku. Vyvrcholením rokovaní bolo prevzatie symbolickej zlatej tehličky od českého premiéra Miloša Zemana.
2.11.2000 - Česká delegácia na čele s premiérom Milošom Zemanom a šéfom českej diplomacie Janom Kavanom navštívila Slovensko. Stretli sa s predsedom slovenskej vlády Mikulášom Dzurindom a ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom. Návšteva vyvrcholila podpísaním dokumentu o cezhraničnej spolupráci medzi ČR a SR.
30.3.2001 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda počas svojej návštevy v ČR spolu s českým premiérom Milošom Zemanom odhalil v Prahe pamätnú tabuľu venovanú premiérovi predvojnovej ČSR Slovákovi Milanovi Hodžovi.
28.-29.5.2001 - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda počas návštevy ČR rokoval s českým partnerom Milošom Zemanom. Hlavnými témami bola vzájomná spolupráca a integračné úsilie Slovenska.
19.-20.11.2001 - Na oficiálnu návštevu SR pricestoval predseda vlády ČR Miloš Zeman. Rokoval s predsedom vlády SR Mikulášom Dzurindom o bilaterálnej spolupráci v kontexte prebiehajúcich integračných procesov.
19.-20.5.2002 - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda absolvoval oficiálnu návštevu ČR, na ktorú ho pozval jeho partner Miloš Zeman. V spoločnosti Zemana sa Dzurinda zúčastnil na spomienkovom akte na Národnom pohrebisku Terezín. Obaja premiéri navštívili podkrkonošské mesto Vrchlabí a známe lyžiarske stredisko v Krkonošiach Špindlerův Mlýn.
30.11.2002 - Na prvú oficiálnu návštevu Slovenska vo funkcii predsedu vlády ČR pricestoval Vladimír Špidla. V Bratislave ho prijal jeho slovenský partner Mikuláš Dzurinda, prezident Rudolf Schuster a predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský. Premiéri SR a ČR Mikuláš Dzurinda a Vladimír Špidla podpísali v Bratislave Dodatok k zmluve medzi ČR a SR o vytvorení colnej únie.
23.-24.5.2003 - Bilaterálne vzťahy medzi ČR a SR, referendum o vstupe do EÚ, problematika colnej únie a migrácia slovenských Rómov do ČR boli hlavnými témami oficiálnej schôdzky premiérov ČR a SR Vladimíra Špidlu a Mikuláša Dzurindu v Prahe.
27.-28.10.2003 - Rokovaním so svojím slovenským partnerom Mikulášom Dzurindom začal český premiér Vladimír Špidla oficiálnu návštevu Slovenska. Jednou z hlavných tém rokovaní boli opatrenia českej strany na hraniciach so SR.
20.-21.5.2004 - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda vykonal oficiálnu návštevu ČR, na ktorú ho pozval jeho český partner Vladimír Špidla. Absolvoval schôdzky s najvyššími českými predstaviteľmi - premiérom Špidlom, prezidentom Václavom Klausom, predsedom Senátu Parlamentu ČR Petrom Pithartom a predsedom Poslaneckej snemovne Lubomírom Zaorálkom. Návšteva mala prehĺbiť nadštandardné vzťahy oboch krajín po vstupe do Európskej únie a zároveň nadviazať na tradíciu pravidelných stretnutí predsedov vlád SR a ČR.
29.8.2004 Dôležitosť pokračovania nadštandardných vzťahov a vzájomnej hospodárskej spolupráce zdôraznili na stretnutí v Banskej Bystrici premiéri Slovenska a Českej republiky Mikuláš Dzurinda a Stanislav Gross, ktorého prvá zahraničná cesta vo funkcii premiéra viedla na ústredné oslavy 60. výročia Slovenského národného povstania.
7.6.2005 - Nový český premiér Jiří Paroubek s manželkou začal svoju prvú oficiálnu návštevu Slovenska. Po stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom a predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským rokoval so šéfom vlády SR Mikulášom Dzurindom. Témou rozhovorov boli slovensko-české vzťahy a ich rozvoj, prebiehajúce reformy v SR, ako aj spolupráca oboch krajín v rámci Európskej únie, NATO a Vyšehradskej štvorky. Neobišli ani aktuálny problém s európskou ústavou po jej odmietnutí francúzskymi a holandskými občanmi v referende.
15.7.2006 Na oficiálnu návštevu Českej republiky pricestoval premiér SR Robert Fico. Bola to jeho prvá zahraničná návšteva a prvá návšteva Česka vo funkcii predsedu vlády. Premiér absolvoval na štátnom zámku v Kolodějoch neďaleko Prahy rokovania so svojím českým partnerom Jiřím Paroubkom. Témou boli aktuálne bilaterálne vzťahy medzi Slovenskom a Českom a perspektívy rozvoja vzájomnej spolupráce medzi oboma krajinami v rôznych oblastiach. Na Pražskom hrade ho prijal aj český prezident Václav Klaus.
23.1.2007 O vzájomnej podpore a spolupráci sa za obedňajším stolom v Prahe neformálne zhovárali premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico, bývalý premiér ČR a predseda ČSSD Jiří Paroubek a bývalý nemecký exkancelár a expredseda SPD Gerhard Schröder.
18.11.2007 O ponovembrovom vývoji, bilaterálnych slovensko-českých vzťahoch, rozdelení ČSFR, futbale, ale aj o ekonomike a bezpečnostných otázkach pri jednom stole diskutovali premiéri Česka a Slovenska. V diskusnej relácii Českej televízie Otázky Václava Moravce vysielanej z brnianskej vily Tugendhat sa Mirek Topolánek a Robert Fico zhodli na tom, že obe krajiny k sebe majú nadštandardne blízko aj 15 rokov od vzniku dvoch samostatných štátov.
21.8.2008 Predseda slovenskej vlády Robert Fico si v Prahe spolu s českým premiérom Mirkom Topolánkom pripomenuli 40. výročie okupácie Československa vojskami Sovietskeho zväzu a ďalších krajín Varšavskej zmluvy.
17.12.2008 - Premiér Robert Fico v priestoroch Úradu vlády SR v Bratislave stretol s predsedom vlády ČR Mirkom Topolánkom. Podpísali Memorandum o porozumení a spolupráci v oblasti elektroenergetiky medzi Slovenskou republikou a Českou republikou.
5.5.2009 Na pôde novej ambasády SR v pražskej diplomatickej štvrti Bubeneč sa pri príležitosti jej otvorenia stretlo viacero slovenských a českých ministrov a traja premiéri. Okrem predsedu vlády SR Roberta Fica pozvanie prijali aj český premiér v demisii Mirek Topolánek a dezignovaný premiér Jan Fischer.
15.5.2009 - Na pozvanie predsedu vlády SR Roberta Fica pricestoval na Slovensko novovymenovaný český premiér Jan Fischer. Išlo o pokračovanie v tradícii prvých návštev najvyšších predstaviteľov SR, respektíve ČR u najbližšieho suseda a upevnenie nadštandardných vzťahov medzi oboma krajinami.
30.3.2010 - V Sezimovom Ústí sa počas jednodňovej oficiálnej návštevy ČR stretol premiér Robert Fico so svojím českým kolegom Janom Fischerom. Predsedovia vlád oboch krajín vyhodnotili vzájomnú spoluprácu a prerokovali námety na jej ďalší rozvoj, diskutovali aj o aktuálnych európskych a medzinárodných agendách.
25.5.2010 - Na spoločnom pracovnom obede v priestoroch Úradu vlády SR sa stretol predseda vlády SR Robert Fico s predsedom vlády ČR Janom Fischerom. Stretnutie sa uskutočnilo bezprostredne pred začiatkom bratislavskej konferencie ENEF v hoteli Bôrik, na ktorej sa obaja premiéri zúčastnili.
TASR