SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Na Slovensko pricestuje český premiér Nečas

Na svoju prvú oficiálnu návštevu Slovenska pricestuje v pondelok 19. júla český premiér a súčasne predseda ODS Petr Nečas.

Do Čiech už stihol zájsť nový slovenský minister zahraničia Mikuláš Dzurinda. Stretol sa aj s Petrom Nečasom.Do Čiech už stihol zájsť nový slovenský minister zahraničia Mikuláš Dzurinda. Stretol sa aj s Petrom Nečasom. (Zdroj: ČTK)

BRATISLAVA. V Bratislave sa stretne so svojou slovenskou partnerkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS). Premiérka pred časom avizovala, že spolu potom pôjdu na utorkový (20.7.) summit predsedov vlád krajín Vyšehradskej skupiny (V4) v Budapešti.

Návšteva Slovenska je prvou zahraničnou cestou českého premiéra po vymenovaní do funkcie a uskutočňuje sa v krátkom čase po tohtotýždňovom nástupe novej českej vlády do úradu.

Premiérka Radičová bude s predsedom vlády ČR hovoriť o bilaterálnych vzťahoch medzi oboma krajinami, o ekonomickej a sociálnej agende v kontexte hospodárskej a finančnej krízy, ako aj o možnosti ďalšieho rozvoja vzájomnej spolupráce medzi SR a ČR. Dotknú sa aj otázky posilňovania nadštandardných susedských vzťahov, a neobídu ani kooperáciu v rámci regionálneho zoskupenia V4 a Európskej únie.

Chronológia stretnutí premiérov ČR a SR od 1. januára 1993.

27.1.1993 - Slovenský premiér Vladimír Mečiar navštívil Prahu, aby s českým partnerom Václavom Klausom rokoval o menovej odluke.

22.2.1993 - Na oficiálnu pracovnú návštevu priletel do Bratislavy český premiér Václav Klaus s manželkou. Rokoval najmä so slovenským premiérom Vladimírom Mečiarom.

30.4.1993 - V brnianskej vile Tugendhat sa stretli premiéri ČR a SR Václav Klaus a Vladimír Mečiar. Predmetom ich rozhovorov bol rozvoj vzťahov medzi oboma krajinami po rozdelení federácie.

11.9.1995 - Premiér Vladimír Mečiar sa v Brne zúčastnil na stretnutí premiérov krajín Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA), v rámci ktorého absolvoval aj dvojstranné rokovania s českým premiérom Václavom Klausom o ekonomickej spolupráci.

10.-11.10.1997 - V Piešťanoch sa uskutočnilo pracovné stretnutie premiérov SR a ČR Vladimíra Mečiara a Václava Klausa. Rokovali o majetkovej a ekonomickej stránke vzťahov oboch krajín.

23.11.1998 - Vládna delegácia ČR na čele s premiérom Milošom Zemanom navštívila SR. So slovenskými partnermi rokovala o vyrovnaní majetkových vzťahov z obdobia federácie.

29.4.1999 - Premiéri SR a ČR Mikuláš Dzurinda a Miloš Zeman v Uherskom Hradišti rokovali o situácii v Kosove a iných aktuálnych politických otázkach.

15.5.1999 - Vo Vysokých Tatrách rokoval premiér SR Mikuláš Dzurinda s premiérom ČR Milošom Zemanom o problémoch spojených s delením majetku bývalej ČSFR. Dospeli k dohode odporučiť fondom národného majetku vzájomnú výmenu balíkov akcií Všeobecnej úverovej banky a Komerčnej banky.

7.-8.10.1999 - Na oficiálnu návštevu ČR pricestoval predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda. Počas svojej historicky prvej cesty do ČR rokoval s prezidentom Václavom Havlom, predsedom vlády Milošom Zemanom a predsedom Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Václavom Klausom. So Zemanom sa slovenský premiér dohodol na riešení najväčšieho problému vzájomných vzťahov - delenia majetku bývalej ČSFR.

20.-24.5.2000 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda rokoval v ČR o ukončení delenia bývalého federálneho majetku. Vyvrcholením rokovaní bolo prevzatie symbolickej zlatej tehličky od českého premiéra Miloša Zemana.

2.11.2000 - Česká delegácia na čele s premiérom Milošom Zemanom a šéfom českej diplomacie Janom Kavanom navštívila Slovensko. Stretli sa s predsedom slovenskej vlády Mikulášom Dzurindom a ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom. Návšteva vyvrcholila podpísaním dokumentu o cezhraničnej spolupráci medzi ČR a SR.

30.3.2001 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda počas svojej návštevy v ČR spolu s českým premiérom Milošom Zemanom odhalil v Prahe pamätnú tabuľu venovanú premiérovi predvojnovej ČSR Slovákovi Milanovi Hodžovi.

28.-29.5.2001 - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda počas návštevy ČR rokoval s českým partnerom Milošom Zemanom. Hlavnými témami bola vzájomná spolupráca a integračné úsilie Slovenska.

19.-20.11.2001 - Na oficiálnu návštevu SR pricestoval predseda vlády ČR Miloš Zeman. Rokoval s predsedom vlády SR Mikulášom Dzurindom o bilaterálnej spolupráci v kontexte prebiehajúcich integračných procesov.

19.-20.5.2002 - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda absolvoval oficiálnu návštevu ČR, na ktorú ho pozval jeho partner Miloš Zeman. V spoločnosti Zemana sa Dzurinda zúčastnil na spomienkovom akte na Národnom pohrebisku Terezín. Obaja premiéri navštívili podkrkonošské mesto Vrchlabí a známe lyžiarske stredisko v Krkonošiach Špindlerův Mlýn.

30.11.2002 - Na prvú oficiálnu návštevu Slovenska vo funkcii predsedu vlády ČR pricestoval Vladimír Špidla. V Bratislave ho prijal jeho slovenský partner Mikuláš Dzurinda, prezident Rudolf Schuster a predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský. Premiéri SR a ČR Mikuláš Dzurinda a Vladimír Špidla podpísali v Bratislave Dodatok k zmluve medzi ČR a SR o vytvorení colnej únie.

23.-24.5.2003 - Bilaterálne vzťahy medzi ČR a SR, referendum o vstupe do EÚ, problematika colnej únie a migrácia slovenských Rómov do ČR boli hlavnými témami oficiálnej schôdzky premiérov ČR a SR Vladimíra Špidlu a Mikuláša Dzurindu v Prahe.

27.-28.10.2003 - Rokovaním so svojím slovenským partnerom Mikulášom Dzurindom začal český premiér Vladimír Špidla oficiálnu návštevu Slovenska. Jednou z hlavných tém rokovaní boli opatrenia českej strany na hraniciach so SR.

20.-21.5.2004 - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda vykonal oficiálnu návštevu ČR, na ktorú ho pozval jeho český partner Vladimír Špidla. Absolvoval schôdzky s najvyššími českými predstaviteľmi - premiérom Špidlom, prezidentom Václavom Klausom, predsedom Senátu Parlamentu ČR Petrom Pithartom a predsedom Poslaneckej snemovne Lubomírom Zaorálkom. Návšteva mala prehĺbiť nadštandardné vzťahy oboch krajín po vstupe do Európskej únie a zároveň nadviazať na tradíciu pravidelných stretnutí predsedov vlád SR a ČR.

29.8.2004 Dôležitosť pokračovania nadštandardných vzťahov a vzájomnej hospodárskej spolupráce zdôraznili na stretnutí v Banskej Bystrici premiéri Slovenska a Českej republiky Mikuláš Dzurinda a Stanislav Gross, ktorého prvá zahraničná cesta vo funkcii premiéra viedla na ústredné oslavy 60. výročia Slovenského národného povstania.

7.6.2005 - Nový český premiér Jiří Paroubek s manželkou začal svoju prvú oficiálnu návštevu Slovenska. Po stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom a predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským rokoval so šéfom vlády SR Mikulášom Dzurindom. Témou rozhovorov boli slovensko-české vzťahy a ich rozvoj, prebiehajúce reformy v SR, ako aj spolupráca oboch krajín v rámci Európskej únie, NATO a Vyšehradskej štvorky. Neobišli ani aktuálny problém s európskou ústavou po jej odmietnutí francúzskymi a holandskými občanmi v referende.

15.7.2006 Na oficiálnu návštevu Českej republiky pricestoval premiér SR Robert Fico. Bola to jeho prvá zahraničná návšteva a prvá návšteva Česka vo funkcii predsedu vlády. Premiér absolvoval na štátnom zámku v Kolodějoch neďaleko Prahy rokovania so svojím českým partnerom Jiřím Paroubkom. Témou boli aktuálne bilaterálne vzťahy medzi Slovenskom a Českom a perspektívy rozvoja vzájomnej spolupráce medzi oboma krajinami v rôznych oblastiach. Na Pražskom hrade ho prijal aj český prezident Václav Klaus.

23.1.2007 O vzájomnej podpore a spolupráci sa za obedňajším stolom v Prahe neformálne zhovárali premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico, bývalý premiér ČR a predseda ČSSD Jiří Paroubek a bývalý nemecký exkancelár a expredseda SPD Gerhard Schröder.

18.11.2007 O ponovembrovom vývoji, bilaterálnych slovensko-českých vzťahoch, rozdelení ČSFR, futbale, ale aj o ekonomike a bezpečnostných otázkach pri jednom stole diskutovali premiéri Česka a Slovenska. V diskusnej relácii Českej televízie Otázky Václava Moravce vysielanej z brnianskej vily Tugendhat sa Mirek Topolánek a Robert Fico zhodli na tom, že obe krajiny k sebe majú nadštandardne blízko aj 15 rokov od vzniku dvoch samostatných štátov.

21.8.2008 Predseda slovenskej vlády Robert Fico si v Prahe spolu s českým premiérom Mirkom Topolánkom pripomenuli 40. výročie okupácie Československa vojskami Sovietskeho zväzu a ďalších krajín Varšavskej zmluvy.

17.12.2008 - Premiér Robert Fico v priestoroch Úradu vlády SR v Bratislave stretol s predsedom vlády ČR Mirkom Topolánkom. Podpísali Memorandum o porozumení a spolupráci v oblasti elektroenergetiky medzi Slovenskou republikou a Českou republikou.

5.5.2009 Na pôde novej ambasády SR v pražskej diplomatickej štvrti Bubeneč sa pri príležitosti jej otvorenia stretlo viacero slovenských a českých ministrov a traja premiéri. Okrem predsedu vlády SR Roberta Fica pozvanie prijali aj český premiér v demisii Mirek Topolánek a dezignovaný premiér Jan Fischer.

15.5.2009 - Na pozvanie predsedu vlády SR Roberta Fica pricestoval na Slovensko novovymenovaný český premiér Jan Fischer. Išlo o pokračovanie v tradícii prvých návštev najvyšších predstaviteľov SR, respektíve ČR u najbližšieho suseda a upevnenie nadštandardných vzťahov medzi oboma krajinami.

30.3.2010 - V Sezimovom Ústí sa počas jednodňovej oficiálnej návštevy ČR stretol premiér Robert Fico so svojím českým kolegom Janom Fischerom. Predsedovia vlád oboch krajín vyhodnotili vzájomnú spoluprácu a prerokovali námety na jej ďalší rozvoj, diskutovali aj o aktuálnych európskych a medzinárodných agendách.

25.5.2010 - Na spoločnom pracovnom obede v priestoroch Úradu vlády SR sa stretol predseda vlády SR Robert Fico s predsedom vlády ČR Janom Fischerom. Stretnutie sa uskutočnilo bezprostredne pred začiatkom bratislavskej konferencie ENEF v hoteli Bôrik, na ktorej sa obaja premiéri zúčastnili.

TASR
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Pomáhajte čítaním
 1. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 2. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 3. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 4. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 5. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 6. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 32 547
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 23 726
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 21 030
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 981
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 145
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 609
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 712
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 700
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 576
 10. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 9 215
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Testovanie nielen môže bolieť, ale možno sa pri čakaní naň nakaziť. Ilustračná fotografia.
Dobré ráno

Dobré ráno: Monika Jankovská sa chce dohodnúť s políciou

Štátna tajomníčka zrejme chce spolupracovať.

Podcast Dobré Ráno.
Minister obrany Jaroslav Naď.
Autorská strana Samuela Marca

Keď príde šialenec a všetko zmení (píše Samo Marec)

Čo všetko je možné, keď ľudia uveria, že možné je všetko.

Marcelo Bielsa.

Neprehliadnite tiež

Krajniak predpovedá uvoľňovanie opatrení od polovice novembra

Minister práce očakáva od plošného testovania úspech a klesajúcu krivku nakazených.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) počas príchodu na rokovanie 47. schôdze vlády SR 28. októbra 2020 v Bratislave.

Rezort školstva preskúma zákonnosť odvolávania rektora STU

V prípade splnenia podmienok bude predložený návrh prezidentke SR.

Miroslav Fikar, rektor Slovenskej technickej univerzity.

Koronavírus: V Česku stále rastie počet infikovaných (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 46 056. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 176 obetí.

Ilustračná fotografia.
Testovanie nielen môže bolieť, ale možno sa pri čakaní naň nakaziť. Ilustračná fotografia.