Na Slovensko pricestuje český premiér Nečas

Na svoju prvú oficiálnu návštevu Slovenska pricestuje v pondelok 19. júla český premiér a súčasne predseda ODS Petr Nečas.

Do Čiech už stihol zájsť nový slovenský minister zahraničia Mikuláš Dzurinda. Stretol sa aj s Petrom Nečasom.(Zdroj: ČTK)

BRATISLAVA. V Bratislave sa stretne so svojou slovenskou partnerkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS). Premiérka pred časom avizovala, že spolu potom pôjdu na utorkový (20.7.) summit predsedov vlád krajín Vyšehradskej skupiny (V4) v Budapešti.

Návšteva Slovenska je prvou zahraničnou cestou českého premiéra po vymenovaní do funkcie a uskutočňuje sa v krátkom čase po tohtotýždňovom nástupe novej českej vlády do úradu.

Premiérka Radičová bude s predsedom vlády ČR hovoriť o bilaterálnych vzťahoch medzi oboma krajinami, o ekonomickej a sociálnej agende v kontexte hospodárskej a finančnej krízy, ako aj o možnosti ďalšieho rozvoja vzájomnej spolupráce medzi SR a ČR. Dotknú sa aj otázky posilňovania nadštandardných susedských vzťahov, a neobídu ani kooperáciu v rámci regionálneho zoskupenia V4 a Európskej únie.

Chronológia stretnutí premiérov ČR a SR od 1. januára 1993.

27.1.1993 - Slovenský premiér Vladimír Mečiar navštívil Prahu, aby s českým partnerom Václavom Klausom rokoval o menovej odluke.

22.2.1993 - Na oficiálnu pracovnú návštevu priletel do Bratislavy český premiér Václav Klaus s manželkou. Rokoval najmä so slovenským premiérom Vladimírom Mečiarom.

30.4.1993 - V brnianskej vile Tugendhat sa stretli premiéri ČR a SR Václav Klaus a Vladimír Mečiar. Predmetom ich rozhovorov bol rozvoj vzťahov medzi oboma krajinami po rozdelení federácie.

11.9.1995 - Premiér Vladimír Mečiar sa v Brne zúčastnil na stretnutí premiérov krajín Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA), v rámci ktorého absolvoval aj dvojstranné rokovania s českým premiérom Václavom Klausom o ekonomickej spolupráci.

10.-11.10.1997 - V Piešťanoch sa uskutočnilo pracovné stretnutie premiérov SR a ČR Vladimíra Mečiara a Václava Klausa. Rokovali o majetkovej a ekonomickej stránke vzťahov oboch krajín.

23.11.1998 - Vládna delegácia ČR na čele s premiérom Milošom Zemanom navštívila SR. So slovenskými partnermi rokovala o vyrovnaní majetkových vzťahov z obdobia federácie.

29.4.1999 - Premiéri SR a ČR Mikuláš Dzurinda a Miloš Zeman v Uherskom Hradišti rokovali o situácii v Kosove a iných aktuálnych politických otázkach.

15.5.1999 - Vo Vysokých Tatrách rokoval premiér SR Mikuláš Dzurinda s premiérom ČR Milošom Zemanom o problémoch spojených s delením majetku bývalej ČSFR. Dospeli k dohode odporučiť fondom národného majetku vzájomnú výmenu balíkov akcií Všeobecnej úverovej banky a Komerčnej banky.

7.-8.10.1999 - Na oficiálnu návštevu ČR pricestoval predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda. Počas svojej historicky prvej cesty do ČR rokoval s prezidentom Václavom Havlom, predsedom vlády Milošom Zemanom a predsedom Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Václavom Klausom. So Zemanom sa slovenský premiér dohodol na riešení najväčšieho problému vzájomných vzťahov - delenia majetku bývalej ČSFR.

20.-24.5.2000 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda rokoval v ČR o ukončení delenia bývalého federálneho majetku. Vyvrcholením rokovaní bolo prevzatie symbolickej zlatej tehličky od českého premiéra Miloša Zemana.

2.11.2000 - Česká delegácia na čele s premiérom Milošom Zemanom a šéfom českej diplomacie Janom Kavanom navštívila Slovensko. Stretli sa s predsedom slovenskej vlády Mikulášom Dzurindom a ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom. Návšteva vyvrcholila podpísaním dokumentu o cezhraničnej spolupráci medzi ČR a SR.

30.3.2001 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda počas svojej návštevy v ČR spolu s českým premiérom Milošom Zemanom odhalil v Prahe pamätnú tabuľu venovanú premiérovi predvojnovej ČSR Slovákovi Milanovi Hodžovi.

28.-29.5.2001 - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda počas návštevy ČR rokoval s českým partnerom Milošom Zemanom. Hlavnými témami bola vzájomná spolupráca a integračné úsilie Slovenska.

19.-20.11.2001 - Na oficiálnu návštevu SR pricestoval predseda vlády ČR Miloš Zeman. Rokoval s predsedom vlády SR Mikulášom Dzurindom o bilaterálnej spolupráci v kontexte prebiehajúcich integračných procesov.

19.-20.5.2002 - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda absolvoval oficiálnu návštevu ČR, na ktorú ho pozval jeho partner Miloš Zeman. V spoločnosti Zemana sa Dzurinda zúčastnil na spomienkovom akte na Národnom pohrebisku Terezín. Obaja premiéri navštívili podkrkonošské mesto Vrchlabí a známe lyžiarske stredisko v Krkonošiach Špindlerův Mlýn.

30.11.2002 - Na prvú oficiálnu návštevu Slovenska vo funkcii predsedu vlády ČR pricestoval Vladimír Špidla. V Bratislave ho prijal jeho slovenský partner Mikuláš Dzurinda, prezident Rudolf Schuster a predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský. Premiéri SR a ČR Mikuláš Dzurinda a Vladimír Špidla podpísali v Bratislave Dodatok k zmluve medzi ČR a SR o vytvorení colnej únie.

23.-24.5.2003 - Bilaterálne vzťahy medzi ČR a SR, referendum o vstupe do EÚ, problematika colnej únie a migrácia slovenských Rómov do ČR boli hlavnými témami oficiálnej schôdzky premiérov ČR a SR Vladimíra Špidlu a Mikuláša Dzurindu v Prahe.

27.-28.10.2003 - Rokovaním so svojím slovenským partnerom Mikulášom Dzurindom začal český premiér Vladimír Špidla oficiálnu návštevu Slovenska. Jednou z hlavných tém rokovaní boli opatrenia českej strany na hraniciach so SR.

20.-21.5.2004 - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda vykonal oficiálnu návštevu ČR, na ktorú ho pozval jeho český partner Vladimír Špidla. Absolvoval schôdzky s najvyššími českými predstaviteľmi - premiérom Špidlom, prezidentom Václavom Klausom, predsedom Senátu Parlamentu ČR Petrom Pithartom a predsedom Poslaneckej snemovne Lubomírom Zaorálkom. Návšteva mala prehĺbiť nadštandardné vzťahy oboch krajín po vstupe do Európskej únie a zároveň nadviazať na tradíciu pravidelných stretnutí predsedov vlád SR a ČR.

29.8.2004 Dôležitosť pokračovania nadštandardných vzťahov a vzájomnej hospodárskej spolupráce zdôraznili na stretnutí v Banskej Bystrici premiéri Slovenska a Českej republiky Mikuláš Dzurinda a Stanislav Gross, ktorého prvá zahraničná cesta vo funkcii premiéra viedla na ústredné oslavy 60. výročia Slovenského národného povstania.

7.6.2005 - Nový český premiér Jiří Paroubek s manželkou začal svoju prvú oficiálnu návštevu Slovenska. Po stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom a predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským rokoval so šéfom vlády SR Mikulášom Dzurindom. Témou rozhovorov boli slovensko-české vzťahy a ich rozvoj, prebiehajúce reformy v SR, ako aj spolupráca oboch krajín v rámci Európskej únie, NATO a Vyšehradskej štvorky. Neobišli ani aktuálny problém s európskou ústavou po jej odmietnutí francúzskymi a holandskými občanmi v referende.

15.7.2006 Na oficiálnu návštevu Českej republiky pricestoval premiér SR Robert Fico. Bola to jeho prvá zahraničná návšteva a prvá návšteva Česka vo funkcii predsedu vlády. Premiér absolvoval na štátnom zámku v Kolodějoch neďaleko Prahy rokovania so svojím českým partnerom Jiřím Paroubkom. Témou boli aktuálne bilaterálne vzťahy medzi Slovenskom a Českom a perspektívy rozvoja vzájomnej spolupráce medzi oboma krajinami v rôznych oblastiach. Na Pražskom hrade ho prijal aj český prezident Václav Klaus.

23.1.2007 O vzájomnej podpore a spolupráci sa za obedňajším stolom v Prahe neformálne zhovárali premiér a predseda strany Smer-SD Robert Fico, bývalý premiér ČR a predseda ČSSD Jiří Paroubek a bývalý nemecký exkancelár a expredseda SPD Gerhard Schröder.

18.11.2007 O ponovembrovom vývoji, bilaterálnych slovensko-českých vzťahoch, rozdelení ČSFR, futbale, ale aj o ekonomike a bezpečnostných otázkach pri jednom stole diskutovali premiéri Česka a Slovenska. V diskusnej relácii Českej televízie Otázky Václava Moravce vysielanej z brnianskej vily Tugendhat sa Mirek Topolánek a Robert Fico zhodli na tom, že obe krajiny k sebe majú nadštandardne blízko aj 15 rokov od vzniku dvoch samostatných štátov.

21.8.2008 Predseda slovenskej vlády Robert Fico si v Prahe spolu s českým premiérom Mirkom Topolánkom pripomenuli 40. výročie okupácie Československa vojskami Sovietskeho zväzu a ďalších krajín Varšavskej zmluvy.

17.12.2008 - Premiér Robert Fico v priestoroch Úradu vlády SR v Bratislave stretol s predsedom vlády ČR Mirkom Topolánkom. Podpísali Memorandum o porozumení a spolupráci v oblasti elektroenergetiky medzi Slovenskou republikou a Českou republikou.

5.5.2009 Na pôde novej ambasády SR v pražskej diplomatickej štvrti Bubeneč sa pri príležitosti jej otvorenia stretlo viacero slovenských a českých ministrov a traja premiéri. Okrem predsedu vlády SR Roberta Fica pozvanie prijali aj český premiér v demisii Mirek Topolánek a dezignovaný premiér Jan Fischer.

15.5.2009 - Na pozvanie predsedu vlády SR Roberta Fica pricestoval na Slovensko novovymenovaný český premiér Jan Fischer. Išlo o pokračovanie v tradícii prvých návštev najvyšších predstaviteľov SR, respektíve ČR u najbližšieho suseda a upevnenie nadštandardných vzťahov medzi oboma krajinami.

30.3.2010 - V Sezimovom Ústí sa počas jednodňovej oficiálnej návštevy ČR stretol premiér Robert Fico so svojím českým kolegom Janom Fischerom. Predsedovia vlád oboch krajín vyhodnotili vzájomnú spoluprácu a prerokovali námety na jej ďalší rozvoj, diskutovali aj o aktuálnych európskych a medzinárodných agendách.

25.5.2010 - Na spoločnom pracovnom obede v priestoroch Úradu vlády SR sa stretol predseda vlády SR Robert Fico s predsedom vlády ČR Janom Fischerom. Stretnutie sa uskutočnilo bezprostredne pred začiatkom bratislavskej konferencie ENEF v hoteli Bôrik, na ktorej sa obaja premiéri zúčastnili.

TASR

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 1. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 2. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 3. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 4. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 5. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 6. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 10. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 13 695
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 9 065
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 9 032
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 123
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 932
 6. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 156
 7. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 4 950
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 692
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 4 642
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 618

Hlavné správy zo Sme.sk

ŽENA

Chcete vyzerať atraktívnejšie? Mali by ste sa vyspať

Vedci oficiálne potvrdili, že dostatok spánku súvisí s tým, ako pôsobí náš výzor na ostatných.

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.

Neprehliadnite tiež

Prevádzkovateľ bitcoinmatu Jančuška: Bitcoin nie je len pre zločincov

Vo virtuálnej mene bitcoinoch treba mať len toľko úspor, koľko je človek ochotný stratiť, tvrdí prevádzkovateľ bitcoinového automatu MARIÁN JANČUŠKA.

Právnik z Via Iuris: Sudcovia vyslali prekvapivý signál

Vo voľbách do Súdnej rady neuspeli kandidáti reformného združenia. Treba sa zamyslieť, tvrdí právnik.

Lajčák: Migrácia je vecou mnohých ďalších rokov, musíme si zvyknúť

Šéf rezortu zahraničia je presvedčený o nenahraditeľnosti OSN pri udržiavaní mieru vo svete.

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.